Anulowanie finansowania samochodów elektrycznych: opcje po zatrzymaniu premii środowiskowej

Anulowanie finansowania samochodów elektrycznych: opcje po zatrzymaniu premii środowiskowej

Każdy, kto nadal musi czekać na dostawę swojego samochodu elektrycznego, jest naprawdę zirytowany. Kilka miesięcy temu, w momencie zakupu, wiele osób nadal oczekiwało wsparcia ze strony rządu. Od 18 grudnia nie można już składać wniosków. Tutaj możesz przeczytać, jakie opcje mają jeszcze kupujący.

Wstrzymanie finansowania samochodów elektrycznych: wygasa premia ekologiczna

Zakłada to każdy, kto w zeszłym roku kupił samochód elektryczny musieli zapłacić nawet 4500 euro mniej: 3000 euro premii od państwa, 1500 euro wsparcia od producenta. Zamiast pierwotnie planowanego 31 grudnia 2024 r., program finansowania Federalnego Urzędu ds. Ekonomii i Kontroli Eksportu (BAFA) wygasł 18 grudnia 2023 r.

Powodem tego jest to Z funduszu klimatycznego i transformacji brakuje nieplanowanych 60 miliardów euro. Odpowiedzialne za to jest orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Jednym z pierwszych, które zostało anulowane, było finansowanie samochodów elektrycznych (źródło: Focus).

Nie oznacza to jednak, że wnioski, które zostały już zatwierdzone, stracą ważność. Ci, którzy do 17 grudnia 2023 roku włącznie otrzymane będą nadal przetwarzane i – pod warunkiem spełnienia podstawowych warunków – zatwierdzane. Jeśli nadal brakuje jakichkolwiek dokumentów, możesz je złożyć później.

Koniec z premią ekologiczną: jakie możliwości mają jeszcze osoby zainteresowane samochodami elektrycznymi?

Każdy, kto nie ma jeszcze swojego samochodu elektrycznego, a liczył na premię, miałby teraz kłopoty – gdyby niektórzy producenci szybko nie zareagowali. Niektórzy nawet planują, nie tylko swoje, ale nadal płacą udziały państwa – przynajmniej do końca roku. Inni pomogą Ci nawet do połowy 2024 roku, albo całym bonusem, albo chociaż udziałem poprzedniego producenta.

Zdaniem ADAC następujących producentów ogłoszono przynajmniej jakiś program finansowania:

E-samochód bez dotacji: co nie jest możliwe?

Jeśli producenta, u którego zamówiłeś, nie ma na powyższej liście firm, Twoje możliwości są niestety ograniczone.

Anulowanie zakupu – czy to możliwe?

Jedną z pierwszych myśli, która może przyjść do głowy, jest anulowanie zakupu. Jest to zrozumiałe, ale niestety nie jest legalne. Zamówienie pojazdu jest prawnie wiążąceodstąpienie jest możliwe tylko wtedy, gdy zostało to uzgodnione umownie z producentem. W przeciwnym razie sprzedający partner umowny musi jedynie dostarczyć zamówiony przez Ciebie samochód elektryczny – oczywiście bez wad.

Ale jest światełko w tunelu: być może uda Ci się odstąpić od umowy, jeśli sprzedawca będzie miły i uiści opłatę za anulowanie. Kwota ta wynosi maksymalnie 15 procent ceny zakupu. Jeśli sfinansowałeś pojazd lub właśnie go wynająłeś, jako prywatny nabywca masz w sumie 2 tygodnie na do odstąpienia od umowy kredytu lub leasingu.

Niektórzy producenci oferują również zakupy za pośrednictwem własnego portalu internetowego. Jeśli skorzystałeś z oferty lub zawarłeś umowę faksem, telefonicznie, e-mailem lub pocztą, możesz to zrobić odstąpić od umowy kupna łącznie na 14 dni. Najlepsza część? Czas liczy się dopiero w momencie dostarczenia pojazdu. Oznacza to, że otrzymasz zwrot pełnej ceny, jeśli jeszcze nie korzystałeś z samochodu.

Czy możesz zgłosić roszczenie prawne dotyczące finansowania?

Nawet jeśli prawnicy zaproponują Ci złożenie pozwu o finansowanie z portfela BAFA, powinieneś traktować tę ofertę z ostrożnością. Ponieważ Nie masz do tego ogólnego prawa. Jeśli tak, powinieneś skontaktować się ze sprzedawcą. Jednak pozew zakończy się sukcesem tylko wtedy, gdy premia będzie aktywnie reklamowana przed zakupem i w jego trakcie. Jeśli zatem zdecydowałeś się na pojazd elektryczny, możliwe byłoby uzyskanie z mocą wsteczną obniżki ceny zakupu o kwotę premii ekologicznej. Chyba, że ​​dealer zapłaci za to z własnej woli.

Wytyczne dotyczące finansowania obowiązują do 31 grudnia 2024 r., ale nie oznacza to, że do tego czasu każdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Ostatecznie można udzielić tylko tych zastrzyków finansowych, na które są dostępne środki. W tym względzie: „Kto pierwszy, ten lepszy”. Potem O złożeniu wniosku decyduje data przyjęcia było, jeśli mimo pośpiechu udało Ci się zarejestrować samochód dopiero po 19 grudnia 2023 roku, wyjdziesz z niego z pustymi rękami.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech