Angielska klawiatura: Zmień mapowanie i układ

Angielska klawiatura: Zmień mapowanie i układ

W wielu krajach układ klawiatury jest dostosowany do pisania. Od czasu do czasu może się również zdarzyć, że programy i gry są automatycznie przełączane na układ klawiatury amerykańskiej lub angielskiej. Tutaj pokazujemy różnice między układem niemieckim, brytyjskim i amerykańskim oraz jakie opcje masz, aby ponownie zmienić układ klawiatury.


Klawiatura Cherry Stream z blokiem Ziffernblock

Zmień układ klawiatury

Jeśli układ klawiatury został zmieniony przez pomyłkę, możesz łatwo przełączyć go z powrotem na niemiecki układ klawiatury.

Jeśli nie pracujesz w trybie pełnoekranowym aplikacji, możesz łatwo sprawdzić, z jakiego układu klawiatury aktualnie korzystasz, sprawdzając ustawienie języka na pasku zadań. Jeśli zamiast „DEU” wyświetla się „ENG”, obecnie używasz angielskiego lub amerykańskiego układu klawiatury. Następnie po prostu kliknij „ENG” i ponownie wybierz „DEU” z menu układu klawiatury.

Zmień amerykański układ klawiatury Windows 11Źródło obrazu: GIGA

Alternatywnie możesz przełączać się między różnymi układami klawiatury za pomocą kombinacji klawiszy Alt + ⇑ (Shift) lub Win + ␣ (Spacja).

UK- i US-tastaturlayouts

Przy tradycyjnym amerykańskim i brytyjskim układzie klawiatury pisanie odbywa się prawie wyłącznie w języku angielskim. Z tego powodu opracowano inną wersję: US-international. Dzięki temu możliwe jest wprowadzanie znaków diakrytycznych, na przykład „é” lub „ô”. Niemniej jednak nie wszystkie znaki dostępne na niemieckiej klawiaturze można wpisać bez zbędnych ceregieli.

Tradycyjny amerykański układ klawiatury

Klawiatury amerykańskiej można używać prawie wyłącznie do pisania po angielsku.Klawiatura amerykańska może być używana prawie wyłącznie do pisania w języku angielskim (źródło zdjęcia: Wikimedia, CC BY-SA 3.0)

US-międzynarodowy

US-International został uzupełniony o szereg funkcji i dlatego może być używany w większej liczbie języków.US-International został uzupełniony o szereg funkcji i dlatego może być używany w większej liczbie języków (Źródło zdjęcia: Wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Układ klawiatury w Wielkiej Brytanii

Układ klawiatury w Wielkiej BrytaniiUkład klawiatury brytyjskiej jest umieszczony pomiędzy dwoma układami amerykańskimi ze względu na znaki specjalne (źródło zdjęcia: Wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Niemieckie, brytyjskie i amerykańskie układy klawiatury

Amerykański układ klawiatury jest również używany w wielu krajach anglojęzycznych poza Stanami Zjednoczonymi. Należy rozróżnić amerykański i brytyjski układ klawiatury. Chociaż wiele krajów, takich jak Nowa Zelandia, Australia, Indie i Republika Południowej Afryki, jest bliższa brytyjskiemu angielskiemu, tutaj często używany jest układ amerykański. Później ustanowiono drugie amerykańskie zadanie, pokazane powyżej, o nazwie „US-International”. Zostało to rozszerzone o kilka funkcji, aby objąć kilka języków jednocześnie.

Prawdopodobnie najbardziej znaną różnicą między niemieckim i angielskim przypisaniem klawiszy są pozycje Z i Y. Z tego powodu niemiecki układ jest również znany jako „QWERTZ‘ i znany anglojęzycznym jako ‘QWERTY’. Ale istnieje wiele innych różnic, zwłaszcza w dystrybucji znaków specjalnych. Ponadto w tradycyjnym układzie amerykańskim brakuje wszystkich umlautów, akcentów i, na przykład, „ß”, ponieważ żadne z nich nie jest potrzebne w języku angielskim. Podsumowaliśmy tutaj główne różnice między układem niemieckim i tradycyjnym amerykańskim:

Nie ma martwych klawiszy, tj. klawiszy, które są ustawiane dopiero po naciśnięciu innego klawisza (np. akcentów). Całkowicie brakuje umlautów (ĘÖÜ) i ß. Znaki specjalne są (często) w różnych miejscach.
Przykład: znak @ jest generowany na klawiaturze amerykańskiej przez kombinację Shift + 2. Cudzysłów rozpoczynających się poniżej nie można ustawić Klawisz AltGr (Alternate Graphic) nie istnieje nawet w tradycyjnym układzie klawiatury amerykańskiej.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Jaki był twój pierwszy system operacyjny? (niezależnie od tego, czy jest to komputer stacjonarny, czy mobilny)

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech