Wczesne doświadczenia życiowe mogą mieć długotrwały wpływ na geny

Wczesne doświadczenia życiowe mogą mieć długotrwały wpływ na geny

Wczesne doświadczenia życiowe mogą znacznie później wpłynąć na aktywność naszych genów, a nawet wpłynąć na długowieczność, wynika z nowego badania przeprowadzonego na muszkach owocowych przez naukowców z UCL.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Aging naukowcy donoszą, że ekspresja genów “pamięć” może utrzymywać się przez całe życie i może stanowić nowy cel poprawy zdrowia w późnym wieku.

Główny autor, dr Nazif Alic (UCL Institute of Healthy Ageing, UCL Biosciences) powiedział: „Zdrowie na starość częściowo zależy od tego, czego dana osoba doświadczyła w młodości, a nawet w łonie matki. Tutaj zidentyfikowaliśmy jeden sposób, w jaki to się dzieje, ponieważ zmiany w ekspresji genów w młodości mogą tworzyć „pamięć”, która wpływa na zdrowie ponad pół życia później”.

Naukowcy opierali się na swoich wcześniejszych badaniach, w których odkryli, że muszki owocowe karmione dietą o wysokiej zawartości cukru we wczesnym okresie życia żyły krócej, nawet po ulepszeniu ich diety w wieku dorosłym. Tutaj odkrywają mechanizm, który prawdopodobnie wyjaśnia odkrycie.

W swoim poprzednim badaniu naukowcy odkryli, że dieta bogata w cukier hamuje czynnik transkrypcyjny o nazwie dFOXO, który bierze udział w metabolizmie glukozy i wiadomo z wielu badań, że wpływa na długowieczność, więc teraz starali się wywołać odwrotny efekt poprzez bezpośrednie zwiększenie działalność dFOXO. Czynniki transkrypcyjne to białka, które regulują transkrypcję lub kopiowanie informacji z DNA do matrycowego RNA, co jest pierwszym i kluczowym etapem ekspresji genów. Na potrzeby tego badania naukowcy aktywowali dFOXO, zwiększając jego poziom u samic muszek owocówek w ciągu pierwszych trzech tygodni dorosłości muchy.

Odkryli, że te doświadczenia z wczesnego okresu życia spowodowały zmiany w chromatynie – mieszaninie DNA i białek, które można postrzegać jako „opakowanie” DNA – które utrzymywały się i powodowały różną ekspresję genów w późnych latach życia. To przeciwdziałało niektórym zmianom, których można by się spodziewać w ramach normalnego procesu starzenia, ostatecznie poprawiając stan zdrowia w późnym okresie życia i wpływając na długość życia muszek owocowych ponad miesiąc (połowa życia muszki owocówki) później.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia mogą prowadzić do sposobów wpływania na zdrowie ludzi w późnym wieku.

Dr Alic powiedział: „To, co dzieje się na wczesnym etapie życia zwierzęcia lub człowieka, może wpłynąć na to, co robią ich geny w późnym okresie życia, na lepsze lub na gorsze. Może się zdarzyć, że na przykład zła dieta na wczesnym etapie życia może wpłynąć na nasz metabolizm w późniejszym czasie” w życiu poprzez modyfikację sposobu ekspresji naszych genów, nawet po znacznych zmianach w diecie na przestrzeni lat – ale na szczęście być może uda się to odwrócić.

„Teraz, gdy wiemy, w jaki sposób pamięć ekspresji genów może utrzymywać się przez całe życie, wpływając na aktywność genów, możemy być w stanie opracować sposoby przeciwdziałania tym zmianom w późniejszym życiu, aby zachować zdrowie i umożliwić ludziom zachowanie zdrowia na dłużej”.

Badanie było wspierane przez Biotechnology and Biological Sciences Research Council oraz Medical Research Council i obejmowało naukowców z UCL, University of Glasgow i Imperial College London.

Badania w UCL Institute of Healthy Aging mają na celu odkrycie biologicznych mechanizmów starzenia w celu zrozumienia przyczyn chorób związanych z wiekiem i poprawy zdrowia ludzi w starszym wieku. o 48% w przypadku leczenia skojarzonego.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez University College London. Uwaga: treść może być edytowana pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science