Światowe badania pokazują, że „wybuchowe susze” nadchodzą szybciej

Światowe badania pokazują, że „wybuchowe susze” nadchodzą szybciej

Podobnie jak gwałtowne powodzie, gwałtowne susze przychodzą szybko – wysuszając glebę w ciągu kilku dni lub tygodni. Wydarzenia te mogą zniszczyć plony i spowodować ogromne straty gospodarcze. A według naukowców tempo wysychania krajobrazu wzrosło.

Naukowcy z University of Texas w Austin, The Hong Kong Polytechnic University i Texas Tech University odkryli, że chociaż liczba gwałtownych susz w ciągu ostatnich dwóch dekad utrzymywała się na stałym poziomie, więcej z nich pojawia się szybciej. Na całym świecie gwałtowne susze, które pojawiają się najszybciej – powodując susze w ciągu zaledwie pięciu dni – wzrosły o około 3%-19%. A w miejscach szczególnie narażonych na gwałtowne susze – takich jak Azja Południowa, Azja Południowo-Wschodnia i Środkowa Ameryka Północna – wzrost ten wynosi około 22%-59%.

Rosnące globalne temperatury prawdopodobnie kryją się za szybszym początkiem, powiedział współautor i profesor UT Jackson School Zong-Liang Yang, który dodał, że wyniki badania podkreślają znaczenie zrozumienia gwałtownych susz i przygotowania się na ich skutki.

„Każdego roku obserwujemy rekordowe epizody ocieplenia, co jest dobrym prekursorem tych gwałtownych susz” – powiedział. „Nadzieja i cel [of this research] jest zminimalizowanie szkodliwych skutków”.

Badania zostały opublikowane w Nature Communications. Badaniem kierowali doktorant Yamin Qing i profesor Shuo Wang, obaj z Uniwersytetu Politechnicznego w Hongkongu.

Błyskawiczne susze są stosunkowo nowe w nauce, a postęp technologii teledetekcji w ciągu ostatnich kilku dekad pomógł ujawnić przypadki szybkiego wysychania gleby. Służy to jako charakterystyczny znak nadejścia błyskawicznej suszy i może sprawić, że warunki suszy wydają się pozornie nieoczekiwane.

Jak sama nazwa wskazuje, gwałtowne susze są krótkotrwałe, zwykle trwają tylko kilka tygodni lub miesięcy. Ale kiedy pojawiają się w krytycznych okresach wzrostu, mogą powodować katastrofy. Na przykład latem 2012 roku gwałtowna susza w środkowych Stanach Zjednoczonych spowodowała uschnięcie upraw kukurydzy, co doprowadziło do strat szacowanych na 35,7 miliardów dolarów.

W ramach tego badania naukowcy przeanalizowali globalne zestawy danych hydroklimatycznych, które wykorzystują satelitarne pomiary wilgotności gleby, aby uchwycić globalny obraz błyskawicznej suszy i tego, jak zmieniła się ona w ciągu ostatnich 21 lat. Dane wykazały, że około 34-46% gwałtownych susz pojawiło się w ciągu około pięciu dni. Reszta pojawia się w ciągu miesiąca, a ponad 70% rozwija się w ciągu pół miesiąca lub krócej.

Kiedy badali susze w czasie, zauważyli, że susze błyskawiczne występują szybciej.

Badanie ujawniło również znaczenie wilgotności i zmiennych wzorców pogodowych, przy czym gwałtowne susze stają się bardziej prawdopodobne, gdy następuje przejście z wilgotnych do suchych warunków. To sprawia, że ​​regiony, w których występują sezonowe wahania wilgotności – takie jak Azja Południowo-Wschodnia, dorzecze Amazonki oraz wschodnie wybrzeże i wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w Stanach Zjednoczonych – wybuchają gorącymi punktami suszy.

„Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na wrażliwe regiony, w których występuje duże prawdopodobieństwo jednoczesnej suszy gleby i suszy atmosferycznej” – powiedział Wang.

Mark Svoboda, dyrektor Narodowego Centrum Łagodzenia Susz i twórca terminu „nagła susza”, powiedział, że postęp w technologii wykrywania suszy i narzędziach do modelowania – takich jak te użyte w tym badaniu – doprowadził do rosnącej świadomości na temat wpływ i oddziaływanie gwałtownych susz. Powiedział, że następnym wielkim krokiem jest przełożenie tej wiedzy na planowanie w terenie.

„Możesz cofnąć się i zobaczyć, jak ewoluowała susza w 2012 roku, a następnie porównać to z tym, jak zrobiło to narzędzie” – powiedział Svoboda, który nie był częścią badania. „Naprawdę mamy dobrze przygotowaną scenę, aby lepiej śledzić te susze”.

Badanie zostało sfinansowane przez Chińską Narodową Fundację Nauk Przyrodniczych i Radę ds. Grantów Badawczych w Hongkongu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science