Nowe badania ujawniają, że prehistoryczni ludzie tworzyli sztukę przy świetle ognia

Nowe badania ujawniają, że prehistoryczni ludzie tworzyli sztukę przy świetle ognia

Nasi wcześni przodkowie prawdopodobnie stworzyli misterne dzieła sztuki przy blasku ognia, co ujawniło badanie 50 rytych kamieni odkrytych we Francji.

Nowe badania wykazały, że kamienie zostały nacięte artystycznymi projektami około 15 000 lat temu i mają wzory uszkodzeń termicznych, co sugeruje, że zostały wyrzeźbione blisko migoczącego światła ognia.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Yorku i Durham dotyczyło kolekcji grawerowanych kamieni, znanych jako tabliczki, które obecnie znajdują się w British Museum. Prawdopodobnie zostały wykonane przy użyciu narzędzi kamiennych przez lud Magdaleny, wczesną kulturę łowiecko-zbieracką, datowaną od 23 000 do 14 000 lat temu.

Naukowcy zidentyfikowali wzory różowych uszkodzeń termicznych na krawędziach niektórych kamieni, dostarczając dowodów na to, że zostały umieszczone w pobliżu ognia.

Po swoim odkryciu naukowcy eksperymentowali z replikacją samych kamieni i wykorzystali modele 3D oraz oprogramowanie rzeczywistości wirtualnej do odtworzenia tabliczek tak, jak widzieliby je prehistoryczni artyści: w warunkach oświetlenia przy kominku i przy świeżych, białych liniach, które grawer zrobiliby tak, jak zrobili to po raz pierwszy. wbił się w skałę tysiące lat temu.

Główny autor badania, dr Andy Needham z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Yorku i współdyrektor Centrum Badań Archeologii Eksperymentalnej w Yorku, powiedział: „Wcześniej zakładano, że uszkodzenia cieplne widoczne na niektórych płytkach zostało spowodowane przez przypadek, ale eksperymenty z replikami płytek wykazały, że uszkodzenie było bardziej zgodne z celowym umieszczeniem w pobliżu ognia.

„W dzisiejszych czasach możemy myśleć o sztuce jako tworzonej na czystym płótnie w świetle dziennym lub przy stałym źródle światła; ale teraz wiemy, że ludzie 15 000 lat temu tworzyli sztukę wokół ognia w nocy, z migoczącymi kształtami i cieniami ”.

Praca w tych warunkach miałaby dramatyczny wpływ na sposób, w jaki prehistoryczni ludzie doświadczali tworzenia sztuki, twierdzą naukowcy. Mogło to aktywować zdolność ewolucyjną zaprojektowaną, aby chronić nas przed drapieżnikami zwanymi „pareidolia”, gdzie percepcja narzuca sensowną interpretację, taką jak kształt zwierzęcia, twarz lub wzór tam, gdzie ich nie ma.

Dr Needham dodał: „Tworzenie sztuki przy świetle ognia byłoby bardzo trzeźwym doświadczeniem, aktywującym różne części ludzkiego mózgu. Wiemy, że migoczące cienie i światło zwiększają naszą zdolność ewolucyjną do widzenia form i twarzy w obiektach nieożywionych, co może pomóc wyjaśnić, dlaczego często można zobaczyć projekty plakietek, które wykorzystywały lub integrowały naturalne elementy w skale, aby rysować zwierzęta lub formy artystyczne”.

Epoka magdaleńska była świadkiem rozkwitu sztuki wczesnej, od sztuki jaskiniowej i dekoracji narzędzi i broni po grawerowanie kamieni i kości.

Współautorka badania, doktorantka Izzy Wisher z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Durham, powiedziała: „W okresie magdaleńskim warunki były bardzo zimne, a krajobraz był bardziej wyeksponowany. Podczas gdy ludzie byli dobrze przystosowani do zimna, nosząc ciepłe ubrania wykonane ze skór zwierzęcych i futer, ogień był nadal bardzo ważny dla utrzymania ciepła.Nasze odkrycia potwierdzają teorię, że ciepły blask ognia uczyniłby go centrum spotkań towarzyskich, opowiadania historii i tworzenia sztuki.

„W czasach, gdy wiele czasu i wysiłku trzeba by poświęcić na znalezienie jedzenia, wody i schronienia, fascynujące jest myślenie, że ludzie wciąż znajdowali czas i zdolność do tworzenia sztuki. człowieka od tysięcy lat i demonstruje złożoność poznawczą ludzi prehistorycznych”.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Uniwersytet w Yorku. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science