Naukowcy pokazują, że dynamiczne szybowanie nie jest przeznaczone tylko dla albatrosów

Naukowcy pokazują, że dynamiczne szybowanie nie jest przeznaczone tylko dla albatrosów

Nowe badanie opublikowane dzisiaj w Science Advances udowadnia, że ​​nie tylko albatrosy wykonują powietrzne akrobacje potrzebne do dynamicznego szybowania na wietrznym otwartym oceanie. Badania pokazują, że smukłe ptaki morskie zwane burzykiem manx wykonują ten sam wyczyn w lataniu na morzach wokół Wielkiej Brytanii.

Albatros szybuje w korkociągowym ruchu, aby pozyskiwać energię z gradientu wiatru nad powierzchnią oceanu, gdzie wiatr przybiera na sile wraz z wysokością. Ta metoda pozyskiwania energii wiatru w celu oszczędzania wysiłku nazywana jest dynamicznym szybowaniem i wyjaśnia, w jaki sposób albatrosy mogą podróżować tysiące mil przez oceany, ledwo trzepocząc skrzydłami.

Korzystając z pokładowych kamer wideo i rejestratorów GPS, naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazali, że burzyk z Manx również wykorzystuje dynamiczne szybowanie. Kluczowa różnica polega na tym, że burzyk trzepoczący skrzydłami przez część cyklu może wykonać ten sam wyczyn w locie przy słabszych wiatrach.

Tkający i falujący lot charakterystyczny dla dynamicznego szybowcowania został po raz pierwszy opisany naukowo w 1883 roku i został zauważony prawie 400 lat wcześniej przez Leonarda da Vinci. Pozostało jednak zjawiskiem niezwykle trudnym do udowodnienia.

„Eksperymentalne wykazanie, że ptak pozyskuje energię z gradientu uskoku wiatru, jest bardzo trudne, szczególnie w przypadku ptaków ślizgających się klapami, takich jak burzyk” – powiedział James Kempton, współautor badania – „opracowaliśmy więc nowy sposób obliczania energii zbieranie plonów poprzez modelowanie kształtu trajektorii ich lotu w stosunku do wiatru”.

Naukowcy przeanalizowali materiał wideo nagrany z grzbietów burzyków ślizgających się z prędkością nad Morzem Irlandzkim. Wykorzystując to do obliczenia ruchów falujących i falujących ptaków względem wiatru, zespół badawczy był w stanie ustalić, kiedy burzyki wykorzystywały dynamiczne szybowanie do zbierania energii z wiatru, zamiast zużywać własną energię.

Rejestratory GPS dostarczyły dane behawioralne ponad 200 ptaków dotyczące preferowanego kierunku podróży w różnych warunkach wiatrowych. Analiza tych danych GPS wykazała, że ​​burzyki mogą nie tylko wykorzystywać dynamiczne szybowanie do pozyskiwania energii z wiatru, jak albatros; Aktywnie wybierali też warunki, które dawały możliwość mądrzejszej, a nie cięższej pracy.

“Kiedy wiatry są silniejsze, burzyki aktywnie przemieszczają się w kierunku, który wykorzystuje te wiatry w celu uzyskania największej przewagi energetycznej” – powiedział dr Joe Wynn, współautor artykułu. “Jednak widzimy to tylko podczas lotu w celu wyżywienia, a nie wtedy, gdy ptaki muszą wrócić do kolonii bez względu na przeważające wiatry”.

W przeciwieństwie do wcześniejszych podejść do analizy dynamicznego szybowania, podejście opracowane przez autorów można zastosować do różnych gatunków, nawet ptaków tradycyjnie nie kojarzonych z dynamicznym szybowaniem, takich jak mewy i sokoły, które mogą mniej rzucać się w oczy przy użyciu tej samej techniki lotu.

“Nasze wyniki pokazują, że można uzyskać oszczędności energetyczne, przedzierając się przez nawet dość słabe wiatry, o ile jest się gotowym włożyć trochę wysiłku, aby uzyskać duży zwrot kosztów” – powiedział starszy autor, profesor Graham Taylor. „Fakt, że burzyk Manx to robi, sugeruje, że małe drony mogą zastosować tę samą sztuczkę, aby zwiększyć zasięg i czas lotu podczas patrolowania wód przybrzeżnych Wielkiej Brytanii”.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Uniwersytet Oksfordzki. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science