Mumifikacja w Europie może być starsza niż dotychczas wiedziano

Mumifikacja w Europie może być starsza niż dotychczas wiedziano

Mumifikacja zmarłych była prawdopodobnie częstsza w pradziejach niż dotychczas. Odkrycia tego dokonano w miejscach pochówków myśliwych i zbieraczy w dolinie Sado w Portugalii, datowanych na 8000 lat temu. Nowe badanie, kierowane przez archeologów z Uniwersytetu w Uppsali i Uniwersytetu Linnaeus w Szwecji oraz Uniwersytetu w Lizbonie w Portugalii, przedstawia nowe dowody na leczenie przed pogrzebem, takie jak osuszanie przez mumifikację, czego wcześniej nie sugerowano w przypadku europejskiego mezolitu. Wyniki zostały opublikowane w European Journal of Archaeology.

Do tej pory najstarsze przypadki celowej mumifikacji znane były od łowców-zbieraczy Chinchorro żyjących w przybrzeżnym regionie pustyni Atakama w północnym Chile, z przykładami zmumifikowanych ciał zakopanych w miseczkach muszli około 7000 lat temu, które wciąż zachowują tkankę miękką. Jednak większość mumii, które przeżyły na całym świecie, jest nowsza i ma od kilkuset do 4000 lat.

Mumifikacja w prehistorii jest trudnym tematem dla naukowców, ponieważ trudno jest wykryć, czy ciało zostało zachowane przez mumifikację, gdy tkanka miękka nie jest już widoczna. Dodatkową trudnością jest brak pisemnych raportów za te wczesne okresy. W przeciwieństwie do kości, znajdowanie tkanek miękkich na stanowiskach archeologicznych jest rzadkie ze względu na problemy z zachowaniem, a bez niej trudno jest rozpoznać, czy szczątki zostały poddane kuracji wkrótce po śmierci. Jest to szczególnie trudne w klimacie umiarkowanym i wilgotnym, na przykład w większości krajów Europy, gdzie tkanki miękkie i tkaniny zwykle nie są w stanie przetrwać na stanowiskach archeologicznych.

Korzystając z niedawno odkrytych fotografii szczątków szkieletowych trzynastu osobników wydobytych w latach 60. XX wieku w mezolitycznych miseczkach muszli w Dolinie Sado w Portugalii, naukowcy byli w stanie zrekonstruować pozycje, w których zakopano ciała, dając wyjątkową okazję, aby dowiedzieć się więcej o rytuałach pogrzebowych miejsce 8000 lat temu.

W badaniu połączono podejście archeotanatologii z eksperymentami rozkładu człowieka. Archeotanatologia to podejście wykorzystywane przez archeologów do dokumentowania i analizowania szczątków ludzkich na stanowiskach archeologicznych, które łączy obserwacje przestrzennego rozmieszczenia kości w grobie z wiedzą o tym, jak ciało ludzkie ulega rozkładowi po śmierci. Archeolodzy mogą wówczas zrekonstruować, w jaki sposób obchodzino się ze zwłokami po śmierci i pochowano, nawet jeśli minęło kilka tysiącleci. W tym badaniu archeotanatologia została również poparta wynikami eksperymentów z rozkładem ludzi na mumifikacji i pochówku w Ośrodku Badawczym Antropologii Sądowej na Uniwersytecie Stanowym w Teksasie.

Na podstawie wyników eksperymentów można zaproponować obserwowalną sygnaturę mumii, która łączy w sobie kilka obserwacji: hiperfleksja kończyn, brak dezartykulacji w znaczących częściach szkieletu i szybkie wypełnienie osadem wokół kości. Wszystkie były wyraźnie obecne w co najmniej jednym z pochówków w tym badaniu. Analiza wykazała, że ​​niektóre ciała zostały zakopane w skrajnie zgiętych pozycjach z nogami zgiętymi w kolanach i umieszczonymi przed klatką piersiową.

Podczas rozkładu kości zwykle ulegają rozpadowi w słabych stawach, takich jak stopy, ale w tych przypadkach stawy były zachowane. Naukowcy sugerują, że ten wzorzec hiperfleksji i braku dezartykulacji można by wyjaśnić, gdyby ciało nie zostało złożone do grobu jako świeże zwłoki, ale w stanie wysuszonym jako zmumifikowane zwłoki. Osuszanie nie tylko utrzymuje niektóre z tych słabych stawów, ale także pozwala na silne zgięcie ciała, ponieważ zakres ruchu zwiększa się, gdy objętość tkanki miękkiej jest mniejsza. Ponieważ ciała zostały wysuszone przed pogrzebem, pomiędzy kośćmi jest bardzo mało osadu lub nie ma go wcale, a stawy są utrzymywane przez ciągłe wypełnianie otaczającej gleby podpierającej kości i zapobiegającej zapadaniu się stawów.

Naukowcy sugerują, że obserwowane wzorce mogą być produktem kierowanego naturalnego procesu mumifikacji. Manipulacja ciałem podczas mumifikacji trwałaby przez dłuższy czas, podczas którego ciało stopniowo wysychałoby, aby zachować integralność cielesną, a jednocześnie kurczyłoby się przez wiązanie liną lub bandażami w celu ściśnięcia go do pożądanej pozycji. Po zakończeniu procesu ciało byłoby łatwiejsze do transportu (będąc bardziej skurczone i znacznie lżejsze niż świeże zwłoki), zapewniając jednocześnie, że zostało pochowane, zachowując jednocześnie swój wygląd i integralność anatomiczną.

Jeśli mumifikacja w Europie była starsza niż dotychczas, pojawia się szereg spostrzeżeń dotyczących praktyk pogrzebowych społeczności mezolitu, w tym główna troska o zachowanie integralności ciała i jego fizyczną transformację ze zwłok w wyselekcjonowaną mumię. Praktyki te podkreślałyby również znaczenie miejsc pochówku i wagę sprowadzania zmarłych do tych miejsc w sposób, który obejmował i chronił ciało, zgodnie z zasadami uregulowanymi kulturowo, podkreślając znaczenie zarówno ciała, jak i miejsca pochówku w Mezolityczna Portugalia 8000 lat temu.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Uniwersytet w Uppsali. Oryginał napisany przez Elin Bäckström. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science