Dekada Raspberry Pi: 5 fajnych projektów, które widzieliśmy na przestrzeni lat

Dekada Raspberry Pi: 5 fajnych projektów, które widzieliśmy na przestrzeni lat

Gary Sims / Urząd Androida Raspberry Pi, ulubiony komputer jednopłytkowy wszystkich, obchodzi w tym roku swoje dziesiąte urodziny. Kosztujący 35 USD oryginalny Pi Model B odniósł natychmiastowy sukces i został szybko przyjęty przez hakerów, hobbystów i studentów. Nawet całą dekadę później Raspberry Pi nadal żyje w sercu niezliczonych projektów elektronicznych i komputerowych, w tym wielu naszych w Android Authority. Przy tak dobrze prosperującej globalnej społeczności prawdopodobnie nie jest zbyt zaskakujące, że ktoś zawsze próbuje przecisnąć każdy kawałek potencjału wszechstronnego sprzętu Pi. W tym celu przedstawiamy pięć fajnych i skomplikowanych projektów Raspberry Pi, które widzieliśmy w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
Zobacz też: Top 11 projektów Raspberry Pi dla wszystkich

Droid Alexa o tematyce Gwiezdnych Wojen

Podczas gdy wielu z nas ma już w swoich domach asystenta głosowego, takiego jak Echo Dot, większości z nich brakuje osobowości. Roboty społeczne też nie wystartowały, a projekty takie jak Jibo prawie zbankrutowały w ostatnich latach. Na szczęście istnieje cały świat konfigurowalnych wirtualnych asystentów DIY, jeśli jesteś żądny przygód, z których wiele kręci się wokół Raspberry Pi. Powyższy film pokazuje jednego takiego asystenta w akcji — jest to zasadniczo wydrukowany w 3D model L3 -37 droid z Gwiezdnych wojen. Gigantyczne serwo umożliwia obracanie głowy droida, dzięki czemu wydaje się o wiele bardziej interaktywny niż zwykły wyświetlacz lub głośnik. Ponieważ Amazon nie pozwala na używanie niestandardowego słowa budzenia na swoich urządzeniach Echo, twórca droida Patrick zlecił działanie Raspberry Pi jako mózgi. Pi korzysta z pakietu Amazon Alexa Voice Services SDK, aby oferować taką samą funkcjonalność, jak każde inne urządzenie Echo. Droid podnosi głowę za każdym razem, gdy zostanie wywołane słowo przebudzenia — całkiem fajnie!
Związane z: Jak zbudować własnego cyfrowego asystenta za pomocą Raspberry Pi Jeśli podoba Ci się pomysł aktywowanego głosem droida o tematyce Gwiezdnych Wojen, z przyjemnością dowiesz się, że nie jest to jedyna implementacja, jaką widzieliśmy od lat. Tinkerers używali płyt Raspberry Pi do sterowania wszystkim, od oldschoolowego R2D2 po BB-8.

1060-węzłowy superkomputer Raspberry Pi

wyrocznia klaster malinowy piJeden Raspberry Pi jest dość potężny ze względu na swój niewielki rozmiar, ale jeśli potrzebujesz uruchamiać programy, które wymagają dużej ilości obliczeń, posiadanie wielu może znacznie przyspieszyć. W 2019 roku firma programistyczna Oracle zastosowała się do tej logiki i zbudowała największy na świecie klaster Raspberry Pi. Wynik? Superkomputer z ponad tysiącem płyt Raspberry Pi ułożonych w stos o wysokości pięciu metrów. Oracle wykorzystał klaster do wyświetlenia demonstracji technicznej na dorocznej konferencji deweloperów, ale przez lata zbudowano podobne klastry do konkretnych zastosowań. Na przykład w 2020 r. Oracle skonstruowało mniejszy 84-węzłowy klaster Pi, który wniósł moc obliczeniową do Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI). Podobnie, Los Alamos National Laboratory ma dostęp do 750-węzłowego klastra Raspberry Pi. Według ich działu obliczeń o wysokiej wydajności, sprzęt przydaje się do eksperymentowania z oprogramowaniem, które ostatecznie będzie działać na znacznie mocniejszych (i energochłonnych) superkomputerach.

Serwer WWW Raspberry Pi poza siecią

serwer sieciowy raspberry pi offRaspberry Pi OS jest oparty na systemie Debian Linux, tym samym systemie operacyjnym, na którym działa większość serwerów klasy komercyjnej. W rzeczywistości pozwoliło to wielu z nas używać Pi jako serwera NAS, serwera multimediów i hosta internetowego. Ale czy kiedykolwiek chciałbyś, aby Twój sprzęt był niezawodny jak w centrum danych? Nie jesteś sam. Ktoś zbudował serwer WWW Raspberry Pi off-the-grid, który może działać prawie w nieskończoność. Użytkownik Reddita Viko szczegółowo opisał swoje starania o zbudowanie takiego systemu w poście z 2016 r. na subreddicie Raspberry Pi. Konfiguracja sprzętu była dość prosta — Viko używała modemu LTE, panelu słonecznego i akumulatora kwasowo-ołowiowego 52 Ah. Następnie umieścili wszystkie komponenty, z wyjątkiem panelu słonecznego, w szczelnym pudełku, aby zapewnić odporność na warunki atmosferyczne. Chociaż można to zrobić z dowolnym komputerem, Raspberry Pi jest idealnym kandydatem ze względu na niski pobór mocy i niewielki rozmiar. Według Viko serwer sieciowy zasilany przez Pi osiągnął 100% czasu pracy bez przestojów w ciągu kilku miesięcy przy różnych warunkach pogodowych. Zestaw działał nawet podczas burz z piorunami, powodzi, śniegu i zakłóceń komunikacyjnych.

Przenośny przenośny komputer do gier inspirowany Game Boy

Pi Zero to okrojona wersja swojego większego brata wielkości karty kredytowej. Chociaż tracisz trochę wydajności (i sporo portów) w większych modelach, nadal jest on wystarczająco wydajny. Przykład: możesz go używać do emulowania wielu starszych konsol, zwłaszcza przenośnych, takich jak Game Boy. Ale co, jeśli chciałbyś również przenośności tych konsol? Cóż, Pi Zero jest wystarczająco mały, aby zmieścić się w obudowie wielkości urządzenia przenośnego (lub oryginalnej kasecie SNES!). Stworzenie własnej przenośnej konsoli zasilanej przez Pi jest dość proste, zwłaszcza jeśli masz dostęp do drukarki 3D. Większość elektroniki można kupić pojedynczo lub jako część zestawu. Oprócz Pi będziesz potrzebować niestandardowej płytki drukowanej dla przycisków, baterii i ekranu LCD. Jeśli chodzi o oprogramowanie, większość zaleca korzystanie z RetroPie, które może pomóc w emulacji większości starszych konsol. Jeśli jednak gotowe rozwiązanie wydaje się zbyt popularne, zalecamy sprawdzenie bardziej skomplikowanych niestandardowych urządzeń przenośnych opartych na Pi. Ten, na przykład, może ładować gry ze zmodowanych kartridży zawierających wbudowaną kartę microSD. Inny projekt nie tylko pasował do Raspberry Pi w obudowie Game Boya, ale także zachował możliwość uruchamiania oryginalnych kartridży z grami.

Balony na dużych wysokościach: wysyłanie Raspberry Pi w kosmos

Raspberry Pi jest jednym z niewielu komputerów, które kiedykolwiek dotarły do ​​stratosfery, dzięki dość wyspecjalizowanemu sprzętowi zwanemu balonami na dużej wysokości (HAB). Balony te zazwyczaj osiągają wysokość do 45 km — wyższą niż warstwa ozonowa Ziemi. Są często używane do prognozowania pogody, telemetrii i zdjęć. Jak można się spodziewać, Raspberry Pi jest więcej niż zdolne do tych zadań i stało się popularnym wyborem dla badaczy i hobbystów. W 2014 r. hobbysta Dave Akerman opracował niestandardową tablicę śledzącą (odbiornik GPS, antena i nadajnik radiowy) dla Raspberry Pi, który pozwala każdemu wysyłać i śledzić balon na dużej wysokości. Oczywiście jest wiele szczegółów, które prawdopodobnie powinieneś najpierw rozważyć. Kwestia legalności zamierzonego toru lotu i miejsca, w którym wyląduje Twój balon, będą prawdopodobnie Twoimi głównymi zmartwieniami. Mimo to pomysł wystrzelenia obiektu w kosmos jest niezaprzeczalnie ekscytujący.


Chociaż może to być pięć najfajniejszych projektów Raspberry Pi, jakie widzieliśmy, ta lista nie zarysowuje powierzchni imponujących i wręcz zwariowanych wynalazków, które ludzie wymyślili w pierwszej dekadzie Pi. Czy masz ulubiony projekt Raspberry Pi, którego nie omówiliśmy? Daj nam znać w komentarzach!
W przyszłym: Recenzja Raspberry Pi 400 — idealny komputer startowy dla młodych osób uczących się technologii Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android