Małpy bawią się, aby zmniejszyć napięcie w grupie

Małpy bawią się, aby zmniejszyć napięcie w grupie

Nowe badania wykazały, że dorosłe małpy wyjce wykorzystują zabawę, aby uniknąć konfliktów i zmniejszyć napięcie w grupie, a poziom zabawy wzrasta, gdy mają do czynienia z ograniczonymi zasobami.

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Hiszpanii, Brazylii i Wielkiej Brytanii i opublikowane w czasopiśmie Animal Behaviour skupiają się na aktywności dwóch podgatunków wyjców: meksykańskiego wyjca (Alouatta palliata mexicana) i wyjca wyjec (Alouatta palliata palliata).

Naukowcy zbadali, jak zabawa zmienia się wraz z wiekiem, i zmierzyli ilość czasu, przez jaki dorośli bawią się z innymi dorosłymi i młodocianymi małpami w swoich grupach.

Zabawa z małpą wyjcem polega na zwisaniu osobników z ogonów i wykonywaniu mimiki i sygnałów, takich jak potrząsanie głową. Jednak zabawa jest czynnością kosztowną energetycznie dla małp wyjców, które na ogół prowadzą nieaktywny tryb życia z powodu diety opartej głównie na liściach.

Badając siedem różnych grup małp wyjców w lasach deszczowych Meksyku i Kostaryki, naukowcy odkryli, że ilość dorosłych zabaw jest powiązana z liczbą potencjalnych towarzyszy zabaw, która rośnie wraz z liczebnością grupy. Dorośli spędzają więcej czasu na zabawie z innymi dorosłymi niż z młodocianymi, a dorosłe kobiety spędzają więcej czasu na zabawie niż dorośli mężczyźni.

Co najważniejsze, naukowcy odkryli, że zabawa wśród dorosłych wzrasta wraz z czasem spędzonym na żerowaniu owoców. Wyjce zazwyczaj jedzą liście, a owoce są bardzo cenionym zasobem, który generuje rywalizację między małpami.

Wyjce nie mają ustalonej hierarchii społecznej w swoich grupach, aby radzić sobie ze współzawodnictwem i konfliktami, i nie angażują się w zbiorową pielęgnację, która jest wykorzystywana przez niektóre naczelne do spójności grupy i zmniejszenia napięcia. Zamiast tego autorzy badania uważają, że gra odgrywa kluczową rolę w pomaganiu małpom wyjce w regulowaniu relacji w ich grupie społecznej i unikaniu konfliktów.

Współautor, dr Jacob Dunn, profesor nadzwyczajny biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Anglia Ruskin (ARU), powiedział: „Pomimo swojego wyglądu i naszego własnego postrzegania tego, co oznacza zabawa, zabawa nie zawsze wiąże się z frywolnością lub edukacją. pełni ważną funkcję w społeczeństwie małp wyjcowych, zmniejszając napięcie, gdy istnieje konkurencja o ograniczone zasoby.

„Odkryliśmy, że poziom zabawy jest najwyższy, gdy wyjce żywią się owocami – co jest cennym i możliwym do obrony zasobem – a dorosłe samice bawią się częściej niż samce. Jest to uderzające, ponieważ samice byłyby bardziej podatne na konkurencję pokarmową niż samce. Wyjce są gatunkiem szczególnie oszczędzającym energię i założylibyśmy, że samice bawiłyby się mniej, ponieważ są również ograniczone przez wymagania energetyczne związane z reprodukcją.

Główny autor, dr Norberto Asensio z Uniwersytetu Kraju Basków, powiedział: „Jedną z teorii pozytywnego wpływu spożycia owoców na zabawę jest to, że dieta oparta na owocach po prostu zapewnia małpom wyjce więcej energii w porównaniu z ich typową dietą z liści.

„Jednak gdyby tak było, powinniśmy byli zaobserwować dorosłych angażujących się więcej w zabawy ze wszystkimi członkami grupy podczas żerowania owoców, a nie tylko z innymi dorosłymi. Ponieważ młode nie stanowią zagrożenia ani nie stanowią konkurencji na drzewach owocowych, my Uważam, że zabawa między dorosłymi jest mechanizmem rozwiązywania konfliktów w grupie, podobnie jak uwodzenie jest stosowane przez niektóre inne gatunki naczelnych”.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Anglia Ruskin University. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science