Lek na otyłość pomaga nastolatkom schudnąć, wynika z badań

Lek na otyłość pomaga nastolatkom schudnąć, wynika z badań

Lek o nazwie semaglutyd, który jest zatwierdzony dla osób dorosłych z otyłością lub nadwagą, pomaga również nastolatkom zrzucić kilogramy i mieć zdrowsze serce, zgodnie z nowym badaniem opublikowanym dzisiaj w New England Journal of Medicine i przedstawionym w Tygodniu Otyłości 2022.

W międzynarodowym badaniu klinicznym fazy 3a u nastolatków z otyłością, którzy otrzymywali raz w tygodniu semaglutyd w porównaniu z placebo, wskaźnik masy ciała (BMI) zmniejszył się o 16,1%, podczas gdy BMI osób przyjmujących placebo wzrósł o 0,6%.

„Wskaźniki otyłości rosną, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie” – powiedział starszy autor Silva Arslanian, MD, profesor pediatrii oraz nauk klinicznych i translacyjnych, który jest kierownikiem Katedry Pediatrii im. Richarda L. Daya na Uniwersytecie Pediatrycznym. Szkoła Medyczna Uniwersytetu Pittsburgha. „Zazwyczaj przedstawiamy zalecenia dotyczące stylu życia: jedz więcej warzyw, nie jedz smażonych potraw, nie pij napojów gazowanych, ale niestety żyjemy w bardzo otyłym środowisku, więc wprowadzenie tych zmian może być bardzo trudne. realna potrzeba bezpiecznych i skutecznych leków do leczenia otyłości”.

Semaglutyd to lek na otyłość, który naśladuje hormon zwany peptydem glukagonopodobnym-1, który działa na obszary mózgu, które zmniejszają apetyt i poprawiają kontrolę jedzenia. W 2021 roku lek ten został zatwierdzony do przewlekłej kontroli masy ciała u osób dorosłych z otyłością lub nadwagą.

Aby ocenić, czy semaglutyd jest również skuteczny u młodzieży, naukowcy zarejestrowali 201 nastolatków w wieku od 12 do 18 lat z otyłością lub nadwagą w wielu ośrodkach. Uczestnicy otrzymywali raz w tygodniu podskórne zastrzyki semaglutydu 2,4 mg lub placebo, a wszyscy otrzymywali jednoczesną interwencję dotyczącą stylu życia – poradę dotyczącą zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej – przez cały czas trwania badania.

Po 68 tygodniach 72,5% uczestników semaglutydu osiągnęło co najmniej 5% utratę wagi w porównaniu do zaledwie 17% osób przyjmujących placebo.

„Wyniki są zdumiewające” – powiedział Arslanian, który jest również dyrektorem Pediatrycznego Centrum Badań Klinicznych i Translacyjnych oraz dyrektorem naukowym Centrum Badań Pediatrycznych nad Otyłością i Metabolizmem w Pitt oraz Szpitala Dziecięcego UPMC w Pittsburghu. „Dla osoby, która ma 5 stóp i 5 cali wzrostu i waży 240 funtów, średnia redukcja BMI równa się zrzuceniu około 40 funtów”.

Otyłość dotyka prawie co piąte dziecko i młodzież na całym świecie. Ta przewlekła choroba wiąże się ze zmniejszoną średnią długością życia i wyższym ryzykiem wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, bezdech senny i niektóre nowotwory. Nastolatkowie z otyłością są również bardziej podatni na depresję, lęki, słabą samoocenę i inne problemy psychologiczne.

Analiza wykazała, że ​​uczestnicy semaglutydu mieli poprawę w zakresie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym obwodu talii, wskaźnika cukru we krwi o nazwie HbA1c, całkowitego cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości i bardzo niskiej gęstości, triglicerydów i enzymów wątrobowych w porównaniu z grupą placebo. Jednak nie było statystycznie istotnej różnicy w ciśnieniu krwi lub cholesterolu lipoprotein o dużej gęstości między dwiema grupami.

Uczestnicy, którzy przyjmowali semaglutyd, mieli również lepsze wskaźniki jakości życia związane z wagą, głównie ze względu na poprawę wyników w zakresie komfortu fizycznego, w porównaniu z ich rówieśnikami placebo. Naukowcy zauważają, że jest to pierwszy lek na otyłość powiązany z taką poprawą jakości życia nastolatków.

Inni autorzy, którzy przyczynili się do tego badania, to dr Daniel Weghuber z Uniwersytetu Medycznego Paracelsus; dr Timothy Barrett z Uniwersytetu w Birmingham; dr Margarita Barrientos-Pérez ze szpitala Ángeles Puebla; dr Inge Gies z Universitair Ziekenhuis Brussel; dr Dan Hesse, mgr Ole K. Jeppesen i dr Rasmus Sørrig z Novo Nordisk A/S; dr Aaron S. Kelly z University of Minnesota Medical School; dr Lucy D. Mastrandrea z Uniwersytetu w Buffalo; i innych badaczy STEP TEENS.

Badania te zostały sfinansowane przez Novo Nordisk A/S, producenta marki semaglutydu Wegovy®.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science