Dowody migracji ludzi z epoki lodowcowej z Chin do obu Ameryk i Japonii

Dowody migracji ludzi z epoki lodowcowej z Chin do obu Ameryk i Japonii

Naukowcy wykorzystali mitochondrialne DNA do prześledzenia linii żeńskiej od północnego wybrzeża Chin do obu Ameryk. Integrując współczesne i starożytne mitochondrialne DNA, zespół znalazł dowody na co najmniej dwie migracje: jedną podczas ostatniej epoki lodowcowej i jedną podczas późniejszego okresu topnienia. Mniej więcej w tym samym czasie, co druga migracja, inna gałąź tej samej linii migrowała do Japonii, co może wyjaśniać paleolityczne podobieństwa archeologiczne między Amerykami, Chinami i Japonią. Badanie ukazało się 9 maja w czasopiśmie Cell Reports.

„Azjatyckie pochodzenie rdzennych Amerykanów jest bardziej skomplikowane niż wcześniej wskazywano” – mówi pierwszy autor Yu-Chun Li, antropolog molekularny z Chińskiej Akademii Nauk. „Oprócz wcześniej opisanych źródeł przodków na Syberii, Australo-Melanezji i Azji Południowo-Wschodniej, pokazujemy, że północne wybrzeża Chin również przyczyniły się do puli genów rdzennych Amerykanów”.

Chociaż od dawna zakładano, że rdzenni Amerykanie pochodzą od Syberyjczyków, którzy przekroczyli efemeryczny most lądowy w Cieśninie Beringa, nowsze dowody genetyczne, geologiczne i archeologiczne sugerują, że wiele fal ludzi podróżowało do obu Ameryk z różnych części Eurazji.

Aby rzucić światło na historię rdzennych Amerykanów w Azji, zespół naukowców z Chińskiej Akademii Nauk śledził rodowód przodków, który może łączyć populacje paleolitu w Azji Wschodniej z populacjami założycielskimi w Chile, Peru, Boliwii, Brazylii, Ekwador, Meksyk i Kalifornia. Linia, o której mowa, jest obecna w mitochondrialnym DNA, które można wykorzystać do śledzenia pokrewieństwa w linii żeńskiej.

Naukowcy przeszukali ponad 100 000 współczesnych i 15 000 starożytnych próbek DNA z całej Eurazji, aby ostatecznie zidentyfikować 216 współczesnych i 39 starożytnych osobników należących do rzadkiej linii. Porównując skumulowane mutacje, lokalizacje geograficzne i wiek datowany węglem każdego z tych osobników, naukowcy byli w stanie prześledzić ścieżkę rozgałęzień linii. Zidentyfikowali dwa przypadki migracji z północnych wybrzeży Chin do obu Ameryk i w obu przypadkach uważają, że podróżnicy prawdopodobnie przybili do Ameryki przez wybrzeże Pacyfiku, a nie przez śródlądowy korytarz wolny od lodu (który nie otworzyłby się w czas).

Pierwsze zdarzenie radiacyjne miało miejsce między 19 500 a 26 000 lat temu podczas maksimum ostatniego zlodowacenia, kiedy pokrywa lodowa była największa, a warunki w północnych Chinach były prawdopodobnie niegościnne dla ludzi. Drugie promieniowanie miało miejsce podczas późniejszego okresu deglacjacji lub topnienia, między 19 000 a 11 500 lat temu. W tym czasie nastąpił gwałtowny wzrost populacji ludzkiej, prawdopodobnie z powodu poprawy klimatu, który mógł napędzać ekspansję na inne regiony geograficzne.

Naukowcy odkryli również nieoczekiwany związek genetyczny między rdzennymi Amerykanami a Japończykami. W okresie deglacjacji inna grupa wyruszyła z północnych wybrzeży Chin i udała się do Japonii. „Byliśmy zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że to źródło przodków również przyczyniło się do japońskiej puli genów, zwłaszcza rdzennych Ainusów” – mówi Li.

To odkrycie pomaga wyjaśnić archeologiczne podobieństwa między ludami paleolitu w Chinach, Japonii i obu Amerykach. Konkretnie, te trzy regiony mają wspólne podobieństwa w sposobie wytwarzania grotów pocisków z łodygami dla grotów strzał i włóczni. „Sugeruje to, że plejstoceńskie powiązania między Amerykami, Chinami i Japonią nie ograniczały się do kultury, ale także do genetyki” – mówi starszy autor Qing-Peng Kong, genetyk ewolucyjny z Chińskiej Akademii Nauk.

Chociaż badanie koncentrowało się na mitochondrialnym DNA, uzupełniające dowody z chromosomalnego DNA Y sugerują, że męscy przodkowie rdzennych Amerykanów również żyli w północnych Chinach mniej więcej w tym samym czasie, co przodkowie kobiet.

To badanie dodaje kolejny element do układanki, jaką jest pochodzenie rdzennych Amerykanów, ale wiele innych elementów pozostaje niejasnych. „Pochodzenie kilku grup założycieli jest nadal nieuchwytne lub kontrowersyjne” – mówi Kong. „Następnie planujemy zebrać i zbadać więcej eurazjatyckich rodowodów, aby uzyskać pełniejszy obraz pochodzenia rdzennych Amerykanów”.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science