Według nowego modelowania Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) i Centrum Doskonałości ds. Ekstremów Klimatycznych ARC wkrótce w Australii mogą wystąpić megasusze, które będą trwać dłużej niż 20 lat.
Ponure ustalenia badaczy nie zostały jeszcze uwzględnione w wpływie człowieka na klimat od czasu rewolucji przemysłowej. Zespół kierowany przez ANU odkrył również, że susze w XX wieku w południowo-zachodniej i wschodniej Australii, w tym w dorzeczu Murray-Darling, trwały średnio dłużej w porównaniu z czasami przedindustrialnymi.
Zdaniem naukowców odkrycia ukazują niepokojący obraz przyszłych susz w Australii, które będą znacznie poważniejsze niż jakiekolwiek dotychczasowe doświadczenia.
Megasusze są wyjątkowo dotkliwe, długotrwałe i powszechne. Mogą przetrwać wiele dziesięcioleci, a nawet stuleci. Przykładem tego jest megasusza w południowo-zachodnim regionie Stanów Zjednoczonych, która rozpoczęła się w 2000 roku i trwa przez ponad dwie dekady.
Współautor, dr Georgy Falster ze Szkoły Badawczej Nauk o Ziemi ANU, powiedział, że gdyby dzisiaj w Australii wystąpiła megasusza, konsekwencje byłyby jeszcze poważniejsze z powodu zmiany klimatu, ponieważ każda susza miałaby miejsce w kontekście cieplejszej pogody .
„Połączenie zmian klimatycznych i naturalnie występujących megasusz, które mogą trwać 20 lat, oznacza, że w przyszłości w Australii mogą wystąpić susze, które będą najgorsze z ostatnich doświadczeń historycznych” – stwierdził dr Falster.
„Musimy rozważyć możliwość wystąpienia jednej z tych trwających od kilkudziesięciu lat megasusz i przygotować się na nią w najbliższej przyszłości.
„Jednym z problemów ze zrozumieniem przedłużających się susz w Australii jest to, że nasze obserwacje klimatyczne prowadzone od początku XX wieku dają nam tylko kilka przykładów do wykorzystania. Nie jest to reprezentatywne dla najgorszych scenariuszy, które są możliwe tylko dzięki naturalnym zmianom klimatu.
„Zastanawiając się, kiedy możemy spodziewać się trwającej 20 lat suszy w dorzeczu Murray-Darling w południowo-wschodniej Australii, okazuje się, że jest to bardzo zróżnicowane. Megasuszę możemy obserwować co 150 lub 1000 lat.
„W tym badaniu zwróciliśmy szczególną uwagę na basen Murray-Darling. Jako największy region rolniczy Australii, ważne jest, aby wiedzieć, jak dotkliwe mogą być susze w tym regionie”.
Zespół kierowany przez ANU przyjrzał się pełnemu spektrum susz, jakich może doświadczyć Australia, w tym długości i intensywności, nawet bez skutków zmian klimatycznych. Chcieli także dowiedzieć się, w jaki sposób spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne zmieniają obecnie charakterystykę australijskich susz.
Naukowcy wykorzystali wiele modeli klimatycznych do symulacji susz, które miały miejsce w ciągu ostatniego tysiąclecia – od roku 850 do 2000 – aby określić, jak mogą one zmienić się w przyszłości.
Obejmuje to przewidywanie, jak długo mogą trwać australijskie susze i jak bardzo mogą być suche.
„Jednym z konfrontacyjnych wniosków z naszej pracy jest to, że susze w Australii mogą trwać znacznie dłużej niż jakiekolwiek susze, których doświadczyliśmy w ostatnim czasie. Susze, które trwają 20 lat lub dłużej, są czymś, czego powinniśmy się spodziewać się stanie” – stwierdził dr Falster.
„Megadusze są częścią naturalnych zmian klimatu Australii. Niepokojące jest jednak to, że teraz dodajemy do tego również zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka, co prawdopodobnie zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnej megasuszy w tym miejscu.
„Porównaliśmy symulowane susze w XX wieku, od 1900 do 2000 roku, z suszami z okresu przedindustrialnego, przed rokiem 1850, aby sprawdzić, czy spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne wpłynęły na to, jak obecnie Australijczycy doświadczają susz”.
Współautorka, profesor Nerilie Abram, również z ANU, stwierdziła, że zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka przyczyniają się do dłuższych susz w południowo-zachodniej i wschodniej Australii, w tym w dorzeczu Murray-Darling.
Powiedziała, że są to również regiony, w których możemy spodziewać się przyszłego spadku opadów w związku ze zmianami klimatycznymi, zwiększając w ten sposób ryzyko suszy.
„Jest prawdopodobne, że w miarę pogłębiania się zmian klimatycznych nadal mogą wystąpić zmiany w intensywności suszy” – stwierdził profesor Abram.
„Jednym z przykładów jest „susza Tinderbox” w XXI wieku, która trwała zaledwie trzy lata, ale była wyjątkowo intensywna i stworzyła warunki do pożarów buszu Czarnego Lata. Susza Tinderbox prawdopodobnie zaostrzyła się w wyniku zmiany klimatu.
„Jedyne, co możemy zrobić, aby zmniejszyć potencjalną dotkliwość i długość przyszłych susz, to szybko ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Na przykład poprzez szybkie przejście na odnawialne źródła energii.
„Możemy również zmniejszyć skutki przyszłych susz, przygotowując się, dysponując planami magazynowania i zarządzania wodą oraz sieciami wsparcia społeczności”.
Wyniki badań opublikowano w specjalnym wydaniu czasopisma Hydrology and Earth System Sciences. Prace te były prowadzone wspólnie przez ANU i Uniwersytet w Sydney we współpracy z Uniwersytetem Nowej Południowej Walii (UNSW), Uniwersytetem Wollongong i Uniwersytetem Monash.