Archeolodzy odkrywają najstarsze znane punkty pocisków w obu Amerykach

Archeolodzy odkrywają najstarsze znane punkty pocisków w obu Amerykach

Archeolodzy z Oregon State University odkryli w Idaho punkty pocisków, które są tysiące lat starsze niż jakiekolwiek wcześniej znalezione w obu Amerykach, pomagając wypełnić historię tego, jak pierwsi ludzie wytwarzali i używali kamiennej broni.

13 pełnych i fragmentarycznych ostrzy pocisków, ostrych jak brzytwa i o długości od około pół cala do 2 cali, pochodzi z około 15 700 lat temu, zgodnie z datowaniem węglem-14. To około 3000 lat starsze niż karbowane ostrza Clovis znalezione w całej Ameryce Północnej i 2300 lat starsze niż ostrza znalezione wcześniej w tym samym miejscu Cooper’s Ferry wzdłuż rzeki Salmon w dzisiejszym Idaho.

Odkrycia zostały opublikowane dzisiaj w czasopiśmie Science Advances.

„Z naukowego punktu widzenia odkrycia te dostarczają bardzo ważnych szczegółów na temat tego, jak wygląda zapis archeologiczny najwcześniejszych ludów obu Ameryk” – powiedział Loren Davis, profesor antropologii w OSU i szef grupy, która znalazła punkty. „Jedną rzeczą jest powiedzieć:„ Uważamy, że ludzie byli tutaj w obu Amerykach 16 000 lat temu; inną rzeczą jest mierzenie tego poprzez znajdowanie dobrze wykonanych artefaktów, które pozostawili”.

Wcześniej Davis i inni badacze pracujący na stronie Cooper’s Ferry znaleźli proste płatki i kawałki kości, które wskazywały na obecność człowieka około 16 000 lat temu. Ale odkrycie punktów pocisku ujawnia nowe spojrzenie na sposób, w jaki pierwsi Amerykanie wyrażali złożone myśli za pomocą ówczesnej technologii, powiedział Davis.

Miejsce w rzece Salmon, w którym znaleziono punkty, znajduje się na tradycyjnej ziemi Nez Perce, znanej plemieniu jako starożytna wioska Nipéhe. Ziemia jest obecnie własnością publiczną przez federalne Biuro Gospodarki Gruntami.

Punkty są odkrywcze nie tylko ze względu na ich wiek, ale także podobieństwo do punktów pocisków znalezionych na Hokkaido w Japonii, datowanych na 16 000-20 000 lat temu, powiedział Davis. Ich obecność w Idaho dodaje więcej szczegółów do hipotezy, że istnieją wczesne powiązania genetyczne i kulturowe między ludami epoki lodowcowej z północno-wschodniej Azji i Ameryki Północnej.

„Najwcześniejsze ludy Ameryki Północnej posiadały wiedzę kulturową, której używały do ​​przetrwania i rozwoju w czasie. Część tej wiedzy można dostrzec w sposobie, w jaki ludzie wytwarzali kamienne narzędzia, takie jak ostrza pocisków znalezione w miejscu Cooper’s Ferry” – powiedział Davis. . „Porównując te punkty z innymi witrynami w tym samym wieku i starszymi, możemy wywnioskować przestrzenny zasięg sieci społecznościowych, w których ta wiedza technologiczna była dzielona między narodami”.

Te smukłe ostrza pocisków charakteryzują się dwoma odrębnymi końcami, jednym zaostrzonym i jednym z łodygami, a także symetrycznym ściętym kształtem, jeśli patrzy się z przodu. Prawdopodobnie były przymocowane do strzałek, a nie strzał lub włóczni, i pomimo niewielkich rozmiarów były śmiercionośną bronią, powiedział Davis.

„Istnieje założenie, że wczesne punkty pocisków musiały być duże, aby zabić grubą zwierzynę; jednak mniejsze punkty pocisków zamontowane na rzutkach wnikają głęboko i powodują ogromne obrażenia wewnętrzne” – powiedział. „Możesz polować na każde zwierzę, o którym wiemy, z taką bronią”.

Odkrycia te uzupełniają wyłaniający się obraz wczesnego życia ludzkiego na północno-zachodnim Pacyfiku, powiedział Davis. „Znalezienie miejsca, w którym ludzie robili doły i przechowywali kompletne i zepsute ostrza pocisków prawie 16 000 lat temu, dostarcza nam cennych informacji na temat życia pierwszych mieszkańców naszego regionu”.

Nowo odkryte doły są częścią większego rekordu Cooper’s Ferry, gdzie Davis i współpracownicy wcześniej zgłosili 14 200-letnie ognisko i obszar przetwarzania żywności zawierający szczątki wymarłego konia. W sumie znaleźli i zmapowali ponad 65 000 przedmiotów, rejestrując ich lokalizację z dokładnością do milimetra w celu dokładnej dokumentacji.

Punkty pocisku zostały odkryte przez wiele lat w latach 2012-2017, przy wsparciu finansowym partnerstwa między OSU i BLM. Wszystkie prace wykopaliskowe zostały zakończone, a teren jest teraz przykryty. BLM zainstalował panele interpretacyjne i kiosk na miejscu, aby opisać pracę.

Davis badał stanowisko Cooper’s Ferry od lat 90., kiedy był archeologiem w BLM. Teraz współpracuje z BLM, aby sprowadzić studentów studiów licencjackich i magisterskich z OSU do pracy na miejscu latem. Zespół ściśle współpracuje również z plemieniem Nez Perce, aby zapewnić młodzieży plemiennej możliwości terenowe i przekazać wszystkie odkrycia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science