Zrównoważony rozwój i smartfony: gdzie leżą problemy

Zrównoważony rozwój i smartfony: gdzie leżą problemy

Redakcja 1 maja 2023 r

Temat zrównoważonego rozwoju od dawna dociera również do branży smartfonów. Producenci reklamują się obietnicami recyklingu i redukcji emisji CO2. Boom przeżywają używane urządzenia elektroniczne. Wysiłki zmierzające do bardziej zrównoważonego korzystania z telefonów komórkowych wydają się świetne. Ale jakie problemy leżą u podstaw tych środków? Co jeszcze należy poprawić i jakie są obowiązki?

Źródło obrazu: Pexels

Wysokie wymagania surowcowe i energetyczne

Problem znany jest od dawna: produkcja smartfonów wymaga wielu surowców, których na świecie jest coraz mniej. Obejmują one metale rzadkie i surowce krytyczne, takie jak metale z grupy platynowców, kobalt, niob i lekkie pierwiastki ziem rzadkich. Ekstrakcja tych substancji jest problematyczna nie tylko ze względu na ich ograniczone występowanie. Wydobycie surowców, czyli wydobycie materiałów w kopalniach oraz transport do dalszej obróbki, w tym faktyczna produkcja i montaż urządzenia, również wymaga dużej ilości energii.

Dla użytkownika końcowego oznacza to, że smartfon powinien być używany jak najdłużej, zanim zostanie zastąpiony nowym modelem. Jest to bardziej ekonomiczne dla energii i zasobów. Ale odpowiedzialność spoczywa również na branży. Alternatywne surowce, niższe koszty materiałów i krótsze trasy transportowe to tylko niektóre z podejść, które umożliwiają bardziej zrównoważony rozwój.

Zawsze modne

Smartfony od dawna są czymś więcej niż mobilnymi towarzyszami dnia codziennego. Dla wielu osób są wręcz przedmiotami statusu lub sztuczkami kochanków. Kiedy co roku duzi producenci ogłaszają najnowsze modele, wielu chętnych do zakupu jest gotowych od razu wymienić urządzenie z poprzedniego roku. Produkcja i innowacje w dziedzinie smartfonów są jak masowe przetwarzanie, które zawsze wymaga nowych i coraz bardziej aktualnych możliwości technicznych. Jednocześnie wymaga jednak nadmiernej konsumpcji rzadkich zasobów, które są wykorzystywane do produkcji nowych telefonów komórkowych.

Podobnie jak wszystkie dziedziny gospodarki, rynek smartfonów również podlega zasadzie popytu i podaży. Nowe modele głównych producentów pojawiają się w krótkich odstępach czasu, ponieważ duża liczba konsumentów jest skłonna wymieniać swoje urządzenia w krótkich odstępach czasu. Zrównoważone korzystanie z telefonów komórkowych oznacza nie zawsze podążanie za aktualnym trendem i korzystanie z tego samego urządzenia tak długo, jak to możliwe.

Smartfon: produkt jednorazowego użytku?

Każdemu, kto myśli o typowym telefonie komórkowym z początku XXI wieku, takie urządzenie kojarzy się przede wszystkim z dwoma rzeczami: baterią, która starcza na zawsze i poczuciem niezniszczalności. Wielokrotnie mówi się, że nowoczesne smartfony są projektowane jako produkty jednorazowego użytku. Podczas gdy kiedyś wymiana baterii była łatwa, dziś musi to zrobić profesjonalista. Gdy tylko spadnie na ziemię, ekran pęka. Krótka żywotność nowoczesnych telefonów komórkowych wydaje się obliczona na generowanie większych zysków ze sprzedaży nowszych modeli. Aby używać smartfonów w sposób oszczędzający zasoby, branża musi przemyśleć to na nowo. Na przykład urządzenia powinny być łatwe do naprawy, aby wydłużyć ich żywotność.

Właściwa utylizacja

Cenne zasoby wykorzystane do wyprodukowania smartfona nie muszą tak po prostu przepadać po zużyciu urządzenia. Nie ma znaczenia, czy chcesz wymienić telefon komórkowy, który nadal działa, czy wyrzucić zepsuty model – przy pomocy odpowiedniej utylizacji pożegnanie z codziennym towarzyszem może być również zrównoważone. Wielu posiadaczy telefonów komórkowych nie wie, jak prawidłowo pozbyć się smartfona i albo zostawia urządzenie, które zbiera kurz w szufladzie, albo przez pomyłkę wyrzuca je do śmieci domowych. Nie jest to zalecane w żadnych okolicznościach. Należy raczej skorzystać z możliwości sprzedaży używanego telefonu komórkowego, który nadal działa. Zepsute urządzenie należy oddać w określonym punkcie utylizacji, na przykład w centrum recyklingu, sklepie elektronicznym, punkcie zbiórki organizacji ekologicznych lub większych supermarketach.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android