Zielona technologia: drugie życie używanych smartfonów

Zielona technologia: drugie życie używanych smartfonów

Christoph Lumetzberger 23 lutego 2022 r.

Zrównoważony rozwój jest niewątpliwie bardzo modny. Coraz więcej firm reklamuje się ze zrównoważoną równowagą ekologiczną, szczególnie w procesach produkcyjnych oszczędzających zasoby lub po prostu unikając plastiku i emisji. Ale rzeczy są naprawdę zielone tylko wtedy, gdy czegoś się skutecznie zrezygnuje. I tu właśnie wkracza model biznesowy firmy Refurbed, założonej w Wiedniu w 2017 roku.

Poprzedni start-up za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedaje wyłącznie używane urządzenia, czyli technologię, która została już rozpakowana. Niemniej jednak klienci nie ponoszą dużego ryzyka przy zakupie tych urządzeń. Zgodnie z informacjami na stronie głównej, każdy z nich był odnawiany i sprawdzany do 40 kroków. Konkretnie oznacza to, że niektóre części zużywające się zostaną wymienione, jeśli uzna się to za konieczne. Może to mieć wpływ na akumulator, wyświetlacz lub różne połączenia wtykowe. Wszystkie produkty są następnie dostarczane z 30-dniowym prawem zwrotu i 12-miesięczną gwarancją. Opcjonalnie dostępne jest przedłużenie gwarancji do dwóch, a nawet trzech lat, ale należy je uiścić osobno. Szeroki asortyment obejmuje nie tylko popularne smartfony Apple czy Samsung, ale także tablety, laptopy i smartwatche. A nawet oferowane są różne gadżety dla gospodarstwa domowego.

Jedno drzewo na urządzenie

Mówiąc o ofercie: Refurbed oferuje dostępną technologię w trzech poziomach jakości, które szczegółowo przedstawiamy w polu informacyjnym po prawej stronie. Każdy musi sam zdecydować, czy dla kogoś ważne jest, aby przyszły smartfon wyglądał jak nowy i nie nosi śladów użytkowania, czy też drobne rysy lub wgniecenia są dopuszczalne za niższą cenę. Jednak uszkodzenie pleców nie powinno stanowić większego problemu, jeśli używasz urządzenia w połączeniu z etui. Należy jednak uważać na rysy na wyświetlaczu, bo to właśnie te psują radość z nowego telefonu komórkowego. Dzięki polityce zwrotów możesz jednak poświęcić wystarczająco dużo czasu na dokładne sprawdzenie nowego telefonu.

Przy okazji: Refurbed sadzi drzewo na każde sprzedane urządzenie, co jest nawet potwierdzone certyfikatem. To sprawia, że ​​zrównoważona technologia jest jeszcze bardziej sensowna.

Odnowiony iPhone: tak dobry jak nowy?

Zadaliśmy sobie pytanie, czym różni się używany smartfon od nowego produktu. Chociaż było dla nas jasne, że telefony reklamowane w kategorii „Jak nowe” prawdopodobnie nie różniły się zbytnio od produktu pakowanego w folię termokurczliwą od producenta, nadal chcieliśmy się o tym przekonać w praktycznym teście. Z tego powodu kilka miesięcy temu zamówiliśmy iPhone’a 12 Pro Max w firmie Refurbed i dokładnie go przetestowaliśmy. Dostawę otrzymaliśmy zaledwie trzy dni po złożeniu zamówienia, a telefon Apple został dostarczony w oryginalnym opakowaniu. Wszystkie akcesoria – lub to, co z nich zostało z powodu braku taktyki cięcia kosztów przez Apple – również nie były używane i znajdowały się w opakowaniu.

odnowiony

Wierny nazwie

Stan iPhone’a zdecydowanie zasługuje na fabryczną etykietę „Like New”. Nawet przy drobiazgowej inspekcji wizualnej w świetle studyjnym nie mogliśmy znaleźć ani jednej mikro rysy. Ponadto wbudowana ocena stanu baterii firmy Apple zapewnia dobre oszacowanie jakości baterii. Ta wartość – była to 100 proc. pojemności – wskazuje też, że używany smartfon nie musi być gorszy od nowego. W czasie testu cena około 990 euro na stronie Refurbed była o ponad 250 euro niższa od pierwotnej ceny z jesieni 2020 r. I nawet Geizhals nadal pokazuje ceny znacznie powyżej 1100 euro za testowany telefon. Z tego punktu widzenia odnowiony iPhone jest tańszą i bardziej zrównoważoną alternatywą dla nowych produktów. Zwłaszcza, że ​​oferowana jest zarówno 12-miesięczna gwarancja, jak i 30-dniowe prawo zwrotu.

odnowiony 2

Dostępne w trzech stanach

Produkty dostępne w Refurbed są podzielone na trzy wizualne stany na stronie.

Jak nowy: Koperta nie nosi śladów zużycia, podobnie jak ekran, który nie może wykazywać żadnych rys, nawet mikrorysek. Oferowane w tym punkcie smartfony są wizualnie nie do odróżnienia od nowego urządzenia i nie działają od dawna.
Bardzo dobrze: Obudowa i ekran mogą wykazywać minimalne ślady zużycia (takie jak mikrozarysowania na szkle), ale nie mogą być one widoczne ani utrudniać użytkowania. Sama obudowa może mieć drobne rysy, ale nie powinny być one oczywiste.
Jelito: Obudowy urządzeń określanych jako „dobre” mogą również posiadać wyraźnie widoczne ślady użytkowania, takie jak rysy czy wgniecenia. Na ekranie widać również rysy, które nie mogą być zauważalne podczas pracy – tzn. wyświetlacz jest włączony.

Dlatego zastosowana technologia ma sens

Wiele osób nawet nie wie, że niezliczone tony odpadów elektronicznych są produkowane w ciągu roku tylko dlatego, że urządzenia są kupowane, zwracane w (prawnym) okresie zwrotu, a następnie przerabiane na miazgę, ponieważ ich przetwarzanie nie jest ekonomicznie opłacalne. Właśnie ten fakt jest jednym z filarów modelu biznesowego Refurbed, podobnie jak (prawie nowe) urządzenia kupowane są masowo, ulepszane w niezliczonych krokach, a niektóre części są wymieniane. Jednak – i to jest kluczowy punkt – żadne urządzenia nie muszą być całkowicie utylizowane, ale cykl życia telefonu, który mógł już wygasnąć, zaczyna się od nowa wraz z tym ponownym przetwarzaniem. Z urządzeniem to co najwyżej kropla w morzu, ale jak wiadomo, nawet najdłuższa wędrówka zaczyna się od pierwszego kroku – i to też trzeba zrobić. Dlatego przyznajemy rekomendację redakcyjną i ocenę „doskonałą” pod względem trwałości.

odnowiony siegel

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android