Zarządzanie brakami i jak BIM może pomóc

Zarządzanie brakami i jak BIM może pomóc

Redakcja 1 czerwca 2023 r

Zarządzanie brakami jako całością to wyrafinowany proces wyszukiwania braków i niezgodności w budynku, przy czym wyniki tego wyszukiwania są również porównywane z predefiniowanymi przepisami budowlanymi. Zarządzanie defektami jako proces może być przeprowadzane na różnych etapach budowy, ponieważ większość budowniczych zaakceptowałaby wyniki projektu tylko wtedy, gdyby wiedziała, że ​​są one wolne od wad.

Dodatkowo możliwość identyfikacji potencjalnych rozbieżności w projekcie na wczesnym etapie projektowania znacznie ułatwia wykonawcom naprawianie tych problemów bez przekraczania budżetu i harmonogramu. Rejestrowanie wszystkich procesów zarządzania usterkami jest również praktycznie konieczne, ponieważ zapewnia dużą część pewności prawnej dla firmy budowlanej – coś, co może rozwiązać niepotrzebne roszczenia gwarancyjne w mgnieniu oka.

Zasadniczo istnieją dwie główne podstawy prawne roszczeń z tytułu wad. Pierwszy to BGB, czyli Kodeks Cywilny, drugi to VOB/B, czyli Regulamin Zamówień Publicznych i Umów na Roboty Budowlane – Część B. Istnieje wiele różnic między nimi, a każda firma może swobodnie wybrać, jakie postanowienia chce w swoich projektach umów dotyczących projektów w sektorze budowlanym.

Źródło obrazu: Pexels

BGB reguluje szczegółowo zarządzanie wadami w budownictwie w trzech różnych paragrafach – 633.2, 631 i 650a.

Art. 633 ust. 2 niemieckiego kodeksu cywilnego stanowi, że przedmiotowy projekt można uznać za wolny od wad, jeżeli jakość pracy jest dokładnie taka, jak została wcześniej ustalona. Jeżeli ten temat nie był wcześniej poruszany, istnieją dwie sytuacje, w których projekt można uznać za akceptowalną jakość – gdy jakość tego konkretnego projektu jest na tym samym poziomie, co inne projekty w tej samej dziedzinie lub gdy projekt jest z powodzeniem używany do przypadków użycia, które można wymienić z wyprzedzeniem w umowie. § 631 BGB reguluje większość ogólnych szczegółów umów, czy to dotyczących usług, czy określonych produktów.§ 650a BGB zawiera wiele szczegółów dotyczących umów dotyczących projektów budowlanych

VOB/B ma nieco inne podejście niż BGB – oferuje znacznie bardziej szczegółowe podejście specjalnie do kontraktów budowlanych, ale również opiera się na wspomnianym wcześniej BGB.

Zarządzanie błędami jako całość może być dość trudnym procesem, ponieważ obejmuje zarówno wykrywanie błędów, jak i rozwiązywanie problemów. Jednak nie zawsze łatwo jest ustalić, kto jest odpowiedzialny za usunięcie konkretnej usterki, a argument ten często jest źródłem konfliktów. Jednak ogólna odpowiedzialność za usuwanie usterek zawsze spoczywa na barkach firmy budowlanej zaangażowanej w tworzenie projektu – lub na barkach zarządzającej projektem firmy zarządzającej budową.

Jednym z elementów procesu zarządzania defektami, który ułatwia wszystko, jest dokumentacja — należy ją tworzyć dla każdego pojedynczego defektu wykrytego w dowolnym momencie cyklu życia projektu. Jednak stworzenie odpowiedniej dokumentacji, nie mówiąc już o powiadomieniu zainteresowanych stron o tym problemie, może być niezwykle trudnym zadaniem. Na szczęście lepsze raportowanie i lepsza współpraca to jedne z największych korzyści, jakie podejście skoncentrowane na BIM może zaoferować firmie – i istnieje wiele innych korzyści, z którymi warto pracować.

Chociaż na rynku istnieje wiele różnych programów BIM, sam BIM to nie tylko oprogramowanie — to proces, model behawioralny, który opiera się na wykorzystaniu scentralizowanego przechowywania danych i ciągłej współpracy w celu usprawnienia większości obszarów roboczych w budownictwie. Wysoko ceniony przez całą branżę AEC, oferuje liczne korzyści w zakresie poprawy wydajności konstrukcji, zmniejszenia ilości odpadów materiałowych, wyeliminowania niepotrzebnych przeróbek, znacznego ograniczenia konfliktów i nieporozumień i tak dalej.

Dość wyrafinowane podejście do całego cyklu życia projektu, BIM obejmuje kilka różnych etapów wdrażania, z których każdy oferuje określoną listę korzyści, jakie może uzyskać firma budowlana. Te poziomy implementacji są często określane w branży budowlanej jako „wymiary BIM”. Można je również wykorzystać do zaprezentowania różnych korzyści płynących z tego podejścia jako dodatku do współpracy BIM.

Istnieje siedem ogólnych „wymiarów”, w których można stosować BIM, zaczynając od 2D, a kończąc na 8D. Oto krótka lista tych wymiarów:

2D BIM – najprostsza forma modelu budowlanego – obejmuje tylko arkusze i modele, które są tworzone w dwóch wymiarach – osi X i osi Y. Nie ma większości zalet modelu 3D CAD, nie mówiąc już o modelu 3D BIM. 3D BIM – jeden z najpopularniejszych „wymiarów” BIM, najbardziej podstawowa implementacja BIM, na której zbudowane są wszystkie pozostałe wymiary; jest to wspólne środowisko danych, które zapewnia jedno źródło prawdy dla każdego uczestnika projektu 4D BIM – dodanie wymiaru „czasowego” do wszystkiego, co może zrobić 3D BIM, obejmujące planowanie, sekwencjonowanie budowy i więcej 5D BIM – dodanie wymiaru „Oszacowanie” do 4D BIM, integruje wszystkie informacje związane z budżetem w modelu BIM, zapewniając dokładniejsze prognozowanie, lepsze budżetowanie, mniej odpadów materiałowych itp. 6D BIM – dodanie wymiaru „Building Management” do 5D BIM, dzięki czemu większość operacji związane z wynikami projektu przeprowadzonego po jego zbudowaniu można znacznie poprawić

Istnieją również wymiary, takie jak 7D i 8D, które dotyczą odpowiednio zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa w budownictwie, ale oba są niezwykle niszowe i rzadko wychodzą poza fazę koncepcji na tym etapie rozwoju BIM.

Łatwo więc zauważyć, jak BIM może być niezwykle korzystny dla projektu budowlanego. Oferuje swoim użytkownikom mnóstwo korzyści, z których większość wynika z dwóch kluczowych punktów – ulepszonej współpracy i scentralizowanego środowiska danych, które zapewnia lepszą dokumentację, lepszą wydajność, mniej konfliktów, mniej przeróbek i mnóstwo innych korzyści.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android