Wywiad: Zhao Jun z TCL CSOT opowiada o przyszłości technologii wyświetlaczy na targach CES 2024

Wywiad: Zhao Jun z TCL CSOT opowiada o przyszłości technologii wyświetlaczy na targach CES 2024

Damien Wilde / Android AuthorityNa styku innowacji i technologii targi CES 2024 zgromadziły najwybitniejsze umysły świata technologii, w tym Zhao Jun, dyrektora generalnego TCL CSOT. Założona ponad 43 lata temu grupa TCL jest jedną z wiodący gracze w niezwykle konkurencyjnym chińskim przemyśle elektroniki użytkowej. TCL CSOT to oddział TCL zajmujący się technologiami wyświetlania. Firma szybko się rozwija i pragnie przyspieszyć rozwój branży poprzez ciągłe innowacje. W ekskluzywnym wywiadzie udzielonym Android Authority na marginesie targów CES 2024 Zhao opowiedział o niektórych przełomowych postępach TCL CSOT w technologii wyświetlaczy, w szczególności o pionierskim druku atramentowym Technologia OLED. Rozmowa dotyczyła także najnowszych osiągnięć TCL CSOT w technologii wyświetlaczy samochodowych, zmieniających sposób, w jaki współdziałamy z pojazdami. Dyrektor podkreślił także postępy TCL CSOT w dziedzinie wyświetlaczy do gier – kategorii, którą firma zaczęła badać dopiero w 2019 r. Co najważniejsze, Zhao nakreślił także ambitny plan działania TCL CSOT na nadchodzące lata, sygnalizując transformacyjną podróż w dziedzinie technologii wyświetlaczy.

Czy możesz podzielić się więcej na temat zalet druku atramentowego (IJP) w produkcji OLED i jaki jest plan TCL CSOT dotyczący masowej produkcji IJP OLED?

Pionierem IJP OLED jest TCL CSOT. W przeciwieństwie do konwencjonalnych procesów produkcyjnych OLED, proces drukowania ma pewne wyraźne zalety. Przede wszystkim ma wysoką wydajność wyświetlania – na przykład technologia IJP OLED pozwala uzyskać stabilny wyświetlacz o wysokiej gamie kolorów w obecnym polu OLED średnich i dużych rozmiarów. Nawet w przypadku obrazów o niskiej skali szarości gama kolorów DCI-P3 może pozostać powyżej 99%, dzięki czemu kolory ekranu są porównywalne z rzeczywistymi kolorami. Ponadto promieniowanie światła niebieskiego można zredukować o 50%, skutecznie chroniąc oczy. Możemy wykonać również ekrany IJP OLED zakrzywione, dzięki czemu możemy zmienić formę produktu zgodnie z wymaganiami klienta.Demo OLED TCL InketKolejną zaletą techniki druku OLED jest jej konkurencyjny koszt. Jak wiadomo obecne rozwiązania OLED są dla konsumentów bardzo drogie. Dzieje się tak dlatego, że materiały, sam proces i sprzęt są bardzo drogie. Tymczasem w przypadku procesu drukowania OLED nasza inwestycja jest znacznie niższa niż w przypadku konwencjonalnej techniki produkcji FMM OLED, ponieważ proces jest prostszy. W przypadku IJP OLED stopień wykorzystania materiału jest znacznie wyższy niż w przypadku procesu FMM OLED, ponieważ ta technika po prostu nakłada materiały elektroluminescencyjne na podłoże w procesie drukowania. Zatem wykorzystanie materiału elektroluminescencyjnego w drukowanych diodach OLED może przekraczać 90%. Porównaj to z procesem FMM OLED, w którym wykorzystanie materiału może wynosić poniżej 20%, a czasem znacznie mniej. Proces IJP OLED pozwala nam zapewnić naszym klientom wysoką wydajność wyświetlania za rozsądną cenę. Podsumowując, proces IJP OLED pozwala nam zapewnić naszym klientom wysoką wydajność wyświetlania za rozsądną cenę. Uważamy więc, że IJP OLED to technologia o ogromnym potencjale. Będziemy przyspieszać rozwój tej technologii, aby móc realizować masową produkcję. Naszym celem jest dostarczenie naszym klientom pierwszych produktów IJP OLED do końca tego roku i to nas motywuje. Naszym pierwszym produktem IJP OLED mógłby być profesjonalny wyświetlacz, taki jak wyświetlacz medyczny o wysokiej rozdzielczości. Potencjalnie po tym mógłby pojawić się monitor do gier. Następnie zastosujemy technologię IJP OLED w notebookach, tabletach i innych produktach.

Przy dłuższym czasie korzystania z ekranu zdrowie oczu jest najważniejsze. Nad jakimi wysiłkami i innowacjami pracuje TCL CSOT, aby rozwiązać ten problem?

Zdrowie oczu jest dla mnie ważnym tematem. Coraz więcej dzieci nosi okulary i niepokoję się tym zjawiskiem. Ze względu na częstość występowania problemów ze oczami u młodych użytkowników, w TCL CSOT przyjęliśmy misję wprowadzenia do naszych produktów większej liczby funkcji dbających o zdrowie oczu, zarówno dla dzieci, jak i przez następne lata pokolenia użytkowników. Misją TCL CSOT jest włączenie do naszych produktów większej liczby funkcji zapewniających zdrowie oczu. Mamy wiele rozwiązań zapewniających zdrowie oczu. Należą do nich wyświetlacze o niskim współczynniku odbicia i wyświetlacze o niskim poziomie niebieskiego światła. Tworzymy także rozwiązania e-papierowe. Dlatego mamy wiele rozwiązań w zakresie produktów dbających o zdrowie i ochronę oczu. Będziemy nadal wprowadzać innowacje i opracowywać więcej produktów chroniących wzrok użytkowników, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Na targach CES 2024 firma TCL CSOT wprowadziła kilka innowacji związanych z koncepcją „inteligentnego kokpitu”. Jaka jest strategia TCL CSOT w zakresie wyświetlaczy samochodowych? Jakie możliwości widzisz na rynku wyświetlaczy samochodowych?

W zakresie wyświetlaczy samochodowych zapewniamy naszym klientom kompleksowy zestaw technologii i rozwiązań produktowych. Obejmuje to na przykład aplikacje takie jak wyświetlacze wskaźników pokazujące prędkość i inne ważne informacje dla kierowców. Mamy w tym zakresie ciekawe innowacje, jak np. umieszczenie kamery za wyświetlaczem, która w razie potrzeby może skorygować zachowanie kierowcy – np. ostrzec, jeśli jest nadmiernie zmęczony. W ten sposób możesz także zidentyfikować kierowcę, więc jeśli jesteś właścicielem tego samochodu, samochód Cię rozpozna, ale w przeciwnym razie nie będzie mógł z niego skorzystać. Na ekranach mogą wyświetlać się informacje takie jak nawigacja i mapy dla kierowcy, a pasażer otrzymuje inne informacje lub nawet rozrywkę, np. film. Kolejną innowacją jest kontrola prywatności, która gwarantuje, że treści po stronie pasażera nie będą rozpraszać kierowcy. Zapewnia to bezpieczeństwo.wyświetlacz samochodowy tcl csotDamien Wilde / Android Authority Oczywiście wszystkie ekrany są dotykowe, co pozwala kontrolować różne funkcje samochodu, takie jak HUD, jasność wyświetlaczy czy głośność dźwięku. Jeśli chodzi o trendy wyświetlaczy samochodowych, ich rozmiar będzie całkiem większy. Istnieje jednak ograniczenie dotyczące rozmiaru – nie sądzę, że duże rozmiary, takie jak duże telewizory, są dobrym rozwiązaniem. Myślę, że być może ekrany takie jak nasze 40-calowe jednostki będą odpowiednie dla przyszłych pojazdów. Innym ważnym trendem jest to, że rozdzielczość będzie coraz wyższa. Ogólnie wydajność wyświetlania zostanie poprawiona w wyświetlaczach samochodowych. Obecnie niezawodność wyświetlaczy samochodowych jest bardzo wysoka, ale ich wydajność jest niższa niż w produktach konsumenckich, takich jak telefony. Zatem w przyszłości wydajność wyświetlaczy samochodowych będzie stale się poprawiać, w obszarach takich jak rozdzielczość, kontrast, reakcja na dotyk i łączność. Zadbamy o to, aby wyświetlacz w Twoim samochodzie był interaktywnym partnerem, a nie tylko ekranem. Zastosowaliśmy także podświetlenie Mini-LED w wyświetlaczach samochodowych, dzięki czemu uzyskano wysoki kontrast. W niektórych okolicznościach, jeśli nie musisz oglądać tak dużej ilości treści, prowadząc samochód, możesz wyłączyć niektóre obszary i skupić się na informacjach ważnych dla jazdy. Będziemy pracować nad tym, aby wyświetlacz w Twoim samochód to interaktywny partner, a nie tylko ekran.

Współcześni gracze wymagają wyświetlaczy o wysokiej wydajności. Jakie nowe technologie wprowadza TCL CSOT, aby zaspokoić potrzeby społeczności graczy?

Jednym z najciekawszych produktów zaprezentowanych przez TCL CSOT na targach CES 2024 jest 57-calowy zakrzywiony monitor UHD Mini-LED HVA. To absolutnie niesamowite. Prawdopodobnie jego największą zaletą jest duży rozmiar wynoszący 57 cali, a drugą kluczową cechą tego produktu jest jego wyjątkowo zakrzywiona konstrukcja. Duże zakrzywione wyświetlacze mogą zapewnić graczom niezwykle wciągające wrażenia. Kolejną zaletą tego monitora do gier jest jego wysoka rozdzielczość, osiągająca rozdzielczość 8K i częstotliwość odświeżania do 240 Hz. Wykorzystuje również moduł podświetlenia Mini-LED, dzięki czemu zapewnia wysoki kontrast. Dzięki temu kolor jest bardzo dobry dla użytkownika.Stoisko tcl csot prezentujące ultraszeroki wyświetlacz do gierTak naprawdę TCL CSOT istnieje na rynku monitorów do gier dopiero od niedawna. Dopiero w 2019 roku rozpoczęliśmy działalność związaną z monitorami do gier. To krótka historia. Ale nasz rozwój jest bardzo szybki. Mamy również inne produkty o wyższej rozdzielczości do 8K. W oparciu o wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości możemy opracowywać różne aplikacje. Np. wyświetlacze 3D, które muszą być oparte na panelach o wysokiej rozdzielczości, bo 3D obniży rozdzielczość o połowę. Tak więc oryginalna definicja to 8K, ale możemy zrealizować wyświetlacz 3D w rozdzielczości 4K, która jest wciąż wysoka.

Jaki jest plan działania TCL CSOT dotyczący technologii wyświetlaczy wykraczający poza targi CES 2024 i jak planujesz w dalszym ciągu wprowadzać innowacje w tej dziedzinie? Czy możesz w szczególności omówić swoje podejście do tworzenia wyświetlaczy, które są jednocześnie jasne i energooszczędne?

Jeśli chodzi o nasz plan działania, pierwszym krokiem jest rozszerzenie zastosowań naszych produktów na wszystkie zastosowania, w tym wszystkie dziedziny produkcji wyświetlaczy. Po drugie, poprawimy wydajność naszych wyświetlaczy i specyfikacje tradycyjnych technologii wyświetlania, takich jak LCD. LCD to tradycyjny wyświetlacz, ale wciąż jest sporo miejsca na poprawę wydajności LCD. Mamy więc wiele do zrobienia, aby to poprawić.Minitelewizor TCL QDDamien Wilde / Android Authority Po trzecie, będziemy udoskonalać naszą nową technologię, np. FMM OLED do telefonów komórkowych. W ubiegłym roku poczyniliśmy znaczne postępy w zakresie produktów OLED do telefonów komórkowych. Nasze rozwiązanie oferuje wąskie ramki i szybki czas reakcji i jest akceptowane przez naszych klientów. Dlatego nasze produkty z najwyższej półki już zajmują dużą część naszego asortymentu. Mamy wiele rzeczy, dużo pracy do zrobienia, aby zapewnić naszym klientom fantastyczne i niesamowite rozwiązania. W przyszłości będziemy rozwijać nowe technologie, np. IJP OLED. Już o tym rozmawialiśmy. Inne nowe technologie obejmują Mini-LED i Micro-LED, zarówno w małych, jak i dużych formatach. Micro-LED to technologia przyszłości, ale koszt jest wysoki, więc udział w rynku pozostaje niski. Musimy więc najpierw poprawić wydajność diod Micro-LED, a z drugiej strony zapewnić ich przystępność cenową. W przyszłości opracujemy inne technologie, takie jak wielkoformatowe wyświetlacze e-papierowe i bardziej energooszczędne wyświetlacze LCD . Myślę więc, że mamy wiele rzeczy i dużo pracy do wykonania, aby zapewnić naszym klientom fantastyczne i niesamowite rozwiązania oraz zapewnić bardziej zaawansowaną, połączoną i zdrową przyszłość dzięki „wyświetlaniu wszędzie”.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android