Wyjaśnienie łączności satelitarnej T-mobile i Starlink: Co musisz wiedzieć

Wyjaśnienie łączności satelitarnej T-mobile i Starlink: Co musisz wiedzieć

Calvin Wankhede / Android Authority W sierpniu 2022 r. T-Mobile i SpaceX ogłosiły śmiały plan rozszerzenia łączności komórkowej w USA za pomocą satelitów o niskiej orbicie. Usługa ma na celu udostępnienie usług komórkowych na wcześniej niedostatecznie obsługiwanych obszarach, takich jak parki narodowe, obszary nienadające się do zamieszkania, takie jak pustynie i pasma górskie, a nawet wody terytorialne. Większość z tych regionów nie może być pokryta tradycyjnymi wieżami komórkowymi na poziomie powierzchni. Korzyści płynące z łączności satelitarnej są oczywiste. Otrzymujesz stały zasięg niezależnie od terenu i działa jako siatka bezpieczeństwa dla użytkowników, którzy podróżują przez mniej zaludnione obszary. W tym artykule podzielmy partnerstwo T-Mobile z SpaceX i ich plan połączenia smartfona z satelitami Starlink na niebie.

Na czym polega partnerstwo satelitarne T-Mobile i SpaceX?

T mobilne logoKris Carlon / Android AuthorityW skrócie, T-Mobile i SpaceX dążą do wykorzystania satelitów o niskiej orbicie, aby poprawić zasięg komórkowy na istniejących smartfonach 5G w całych Stanach Zjednoczonych. Według przewoźnika, ponad pół miliona mil kwadratowych w kraju nie otrzymuje żadnego sygnału komórkowego. Przyczyny braku zasięgu mogą być różne — na przykład przewoźnicy nie mogą budować infrastruktury na chronionych lądach lub oceanach. Łączność satelitarna umożliwia zasięg w tych regionach. Powiedziawszy to, łączność satelitarna nie jest dokładnie nową koncepcją, więc dlaczego partnerstwo T-Mobile i SpaceX jest tak wielkim problemem? Cóż, to dlatego, że nie potrzebujesz dedykowanego telefonu satelitarnego, aby z niego korzystać. Przewoźnik twierdzi, że „zdecydowana większość smartfonów” będzie zgodna z usługą. Innymi słowy, nie będziesz musiał kupować dodatkowego sprzętu ani nowego urządzenia, aby skorzystać z łączności satelitarnej w T-Mobile. Dzięki partnerstwu T-Mobile z SpaceX, nie będziesz potrzebować nieporęcznego telefonu satelitarnego do wysyłania wiadomości tekstowych poza siecią. Jeśli chodzi o sposób działania, SpaceX użyje swoich satelitów Starlink do nadawania nowej sieci przy użyciu widma średniego pasma T-Mobile. Dokładniej, będzie wykorzystywać pasmo 1900 MHz, które jest częścią sieci 4G, a teraz 5G operatora. Satelity Starlink nowej generacji SpaceX – które mają zostać wystrzelone w przyszłym roku – będą wyposażone w ulepszone anteny zaprojektowane do odbierania sygnałów z małych radiotelefonów. Oznacza to, że połączenie powinno być tak płynne, jak przejście z jednej naziemnej wieży komórkowej do drugiej. Należy jednak pamiętać, że łączność satelitarna będzie oferowana tylko wtedy, gdy nie masz w pobliżu wieży komórkowej. Gwarantuje to, że usługa pozostaje dostępna dla potrzebujących. To obecnie duży punkt sprzedaży połączenia satelitarnego z telefonem — łączność awaryjna dla osób mieszkających lub podróżujących przez obszary o niedostatecznym zasięgu.
Zobacz też: Co to jest Starlink? Wyjaśnienie satelitarnego serwisu internetowego

Co można zrobić z łącznością satelitarną w T-Mobile?

Apple Event 2022 iphone 14 satelita 3Według komunikatu prasowego T-Mobile łączność satelitarna umożliwi wysyłanie wiadomości tekstowych (w tym SMS i MMS) oraz dostęp do „wybranych aplikacji do przesyłania wiadomości”. Firma ma również nadzieję na dodanie w przyszłości łączności głosowej i transmisji danych. To powiedziawszy, twórcy WhatsApp i podobnych usług będą musieli zoptymalizować swoje aplikacje, aby zapewnić ich współpracę z siecią ćwierkać po inauguracji CEO SpaceX Elon Musk ujawnił, że satelity Starlink V2 osiągną prędkość od 2 do 4 Mb/s na strefę komórkową. To wystarczy na SMS-y i być może połączenia głosowe, ale niewiele więcej. Pamiętaj, że ta przepustowość będzie musiała być dzielona przez wszystkich użytkowników w strefie komórkowej. Nie oczekuj jednak, że wiadomości przejdą natychmiast. Przejście wiadomości może zająć nawet pół godziny. Musisz także być w zasięgu wzroku nieba — lekkie przeszkody, takie jak pokrywa drzew, zwiększą opóźnienie. Wysłanie wiadomości tekstowej może zająć nawet pół godziny przez satelitarną sieć komórkową.

Ile kosztuje usługa satelitarna T-Mobile?

Niewiele jeszcze wiemy o strukturze cenowej T-Mobile za łączność satelitarną. Przewoźnik zamierza zapakować go za darmo w „najpopularniejsze plany”, ale dyrektor generalny Mike Sievert nie podjął zdecydowanego zobowiązania. Klienci korzystający z planów „tańszych” będą musieli w międzyczasie uiścić dodatkową opłatę miesięczną. Jednak Sievert powiedział, że cena byłaby niższa niż konkurencja. Patrząc na istniejące opcje łączności satelitarnej, jest oczywiste, że dane „z nieba do ziemi” nie są tanie. Plany subskrypcji Garmin inReach zaczynają się od 14,95 USD za nieograniczoną liczbę SOS i tylko 10 wiadomości tekstowych. Możliwe, że T-Mobile i SpaceX zakłócą ten segment, ale spodziewaj się, że będą obowiązywać pewne ograniczenia.
Zobacz też: Najlepsze plany T-Mobile dla Twoich potrzeb

Czy inni operatorzy będą oferować łączność satelitarną?

Sprint Verizon T Mobile i Verizon przewoźników Zdjęcie stockoweEdgar Cervantes / Android Authority Zanim T-Mobile i SpaceX uruchomią w przyszłym roku swoją ofertę satelitarno-telefoniczną, inni operatorzy prawdopodobnie pójdą w ich ślady. W rzeczywistości możemy nawet zobaczyć, jak producenci sprzętu wchodzą do walki. Apple, we współpracy z Globalstar, włączyło już bezpośrednią łączność satelitarną do najnowszej serii iPhone’a 14. Inne firmy, takie jak Lynk Global, przyznały się do prowadzenia rozmów z operatorami w sprawie potencjalnego partnerstwa. Inna firma, AST SpaceMobile, już pracuje nad wprowadzeniem pełnoprawnej łączności danych LTE i 5G za pośrednictwem satelitów. Nie jest jednak jasne, czy i kiedy te usługi trafią do innych części świata. Chociaż wiele satelitów o niskiej orbicie już obejmuje całą planetę, zatwierdzenie przez organy regulacyjne to zupełnie inna sprawa. Na przykład SpaceX dopiero niedawno uzyskał zgodę FCC na korzystanie z usługi internetowej Starlink w pojazdach, łodziach i samolotach. W innych miejscach wiele rządów nie zatwierdziło jeszcze Starlink w jakimkolwiek charakterze. Dlatego T-Mobile ma nadzieję na współpracę z międzynarodowymi operatorami, którzy już posiadają prawa do wymaganego widma bezprzewodowego. Aby osłodzić umowę, T-Mobile zobowiązał się do zaoferowania wzajemnego roamingu każdemu międzynarodowemu przewoźnikowi, który chce dołączyć do sojuszu. Innymi słowy, klienci podróżujący do Stanów Zjednoczonych mieliby dostęp do łączności satelitarnej za pośrednictwem T-Mobile, podobnie jak w przypadku tradycyjnych usług roamingu międzynarodowego. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android