Te 7 rzeczy możesz zrobić na telefonie z Androidem, ale nie na iPhonie

Te 7 rzeczy możesz zrobić na telefonie z Androidem, ale nie na iPhonie

Artykuł redakcyjny 13 października 2023 r

Źródło obrazu: Unsplash

Walka o wiarę w to, czy Android, czy iPhone oferuje najlepszy smartfon na świecie, zdaje się nie mieć końca. Wszyscy zwolennicy jednej lub drugiej strony zawsze starają się przedstawić swoje urządzenie w lepszym świetle, a twórcy firmy desperacko starają się jak najszybciej załatać istniejące luki w stosunku do drugiego produktu i zaprezentować własne nowości. Jednak zawsze istnieją funkcje i unikalne nowe rozwiązania, które może wdrożyć i dostarczyć tylko jeden z dwóch systemów operacyjnych. W tym artykule przyjrzymy się siedmiu kluczowym różnicom, jakie oferuje urządzenie z Androidem, a których nie znajdziesz na iPhonie.

Wymień program uruchamiający i dostosuj ekran główny

Na urządzeniach z Androidem możliwe jest wiele dostosowań w ustawieniach, od zmiany poszczególnych ikon po instalację zupełnie innych programów uruchamiających. Niektóre firmy — takie jak Oppo, Vivo, Asus i Realme — oferują nawet preinstalowane aplikacje tematyczne, które umożliwiają zmianę motywu, czcionek i ikon telefonu w zaledwie kilku krokach.

Te wyrzutnie pozwalają poprawić interakcję z telefonem, zwiększyć własną produktywność i poprawić jego wygląd. Możesz użyć wyglądu domyślnego programu uruchamiającego, ale możesz też być bardziej skomplikowany lub minimalistyczny. Ponadto zawsze możesz wrócić do domyślnego programu uruchamiającego lub zainstalować inny, ewentualnie nowy.

Apple próbował nadrobić zaległości w tym zakresie, umożliwiając w iOS 14 dodawanie widżetów do ekranu głównego i używanie niestandardowych ikon. Jednak proces wdrażania iOS jest znacznie bardziej skomplikowany i często powoduje opóźnienia, ponieważ niestandardowe ikony to tylko skróty do rzeczywistych aplikacji.

Apple próbuje obecnie stopniowo rozluźniać i upraszczać swoje restrykcyjne zasady dostosowywania, ale w tym obszarze Android pozostaje o wiele dalej.

Dostęp do konta root i niestandardowa instalacja pamięci ROM

Dostęp do roota jest uosobieniem otwartego i przejrzystego podejścia do Androida. Zapewnia całkowitą kontrolę nad smartfonem i umożliwia instalowanie różnych trybów dostosowywania. Można na przykład podkręcić procesor, aby zwiększyć wydajność, lub wybrać niższą częstotliwość taktowania, aby wydłużyć żywotność baterii. Możesz także rozszerzyć pamięć RAM, aby uwzględnić część pamięci wewnętrznej telefonu.

Na drugiej półkuli komunikacji mobilnej na iPhonie stosuje się tak zwany „jailbreaking”, ale jest to znacznie bardziej złożony proces, który nie zapewnia takiego poziomu dostępu, jak jego odpowiednik. Ponadto jailbreaking nie działa już na nowszych iPhone’ach.

Kolejną nieograniczoną swobodą systemu operacyjnego Android jest instalacja niestandardowych ROM-ów, którą możesz wykonać po uruchomieniu urządzenia. Niestandardowe ROMy to zmodyfikowane wersje Androida, które oferują lepszą funkcjonalność i więcej opcji dostosowywania. Możesz na przykład uzyskać inny interfejs użytkownika, najnowszą wersję Androida i dodatkowe funkcje.

Uruchamiaj wiele aplikacji na podzielonym ekranie

Telefony z systemem Android oferują doskonałą wielozadaniowość dzięki funkcji podzielonego ekranu wprowadzonej w 2016 roku w systemie Android 7.0. Dodatkowo w Androidzie 12 domyślnie wprowadzono tryb wielu okien dla wszystkich aplikacji, dzięki czemu wielozadaniowość jest znacznie łatwiejsza na wszystkich kolejnych telefonach z Androidem.

Ta funkcja działa lepiej na większych ekranach i prawdopodobnie dlatego Apple udostępnia ją tylko na iPadach. Galaxy Z Fold 5 pozwala nawet na korzystanie z trzech aplikacji w trybie podzielonego ekranu. Niemniej jednak funkcja ta oferuje wiele możliwości wielozadaniowości na dowolnym rozmiarze ekranu.

Na przykład można mieć otwartą aplikację do przesyłania wiadomości po jednej stronie i przeglądarkę po drugiej, dzięki czemu możesz nadążać za rozmowami podczas grania w darmowe gry kasynowe online pomiędzy odpowiedziami, na przykład rozbawiony, lub może wykonywać obliczenia i łatwo uzyskaj dostęp do arkusza kalkulacyjnego, uruchamiając jednocześnie Arkusze Google i aplikację kalkulatora. Możliwości zastosowań są tutaj niemal nieograniczone.

Zaktualizuj przestrzeń dyskową

Jedną z kluczowych przewag telefonów z Androidem nad iPhone’ami jest gniazdo rozszerzenia pamięci, które mają prawie wszystkie urządzenia. Nasza przestrzeń dyskowa zwykle szybko się kończy, ponieważ telefony stają się integralną częścią naszego codziennego życia. Od robienia zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości po przechowywanie naszych ulubionych piosenek i filmów – zawsze potrzeba więcej miejsca do przechowywania. Na szczęście zawsze możesz rozszerzyć swój telefon z Androidem za pomocą karty micro SD.

Firma Apple konsekwentnie ogranicza dostępną przestrzeń dyskową. Oczywiście istnieje wiele opcji rozbudowy, z 64 GB do 1 TB w formacie ProRaw. Mimo to każde uaktualnienie wiąże się ze znaczną różnicą w cenie, której można łatwo uniknąć, kupując urządzenie z mniejszymi opcjami przechowywania i rozbudowy. Pamiętaj, że karty MicroSD są znacznie tańsze niż pamięć wewnętrzna.

Zainstaluj aplikacje z innych sklepów z aplikacjami

Google nie trzyma Cię na krótkiej smyczy jak Apple. Twój telefon z Androidem często jest domyślnie wyposażony w Sklep Google Play. Jednak inni producenci, tacy jak Samsung i Amazon, mogą dodawać własne sklepy z aplikacjami. Możesz także instalować aplikacje na Androida z różnych nieoficjalnych źródeł.

Jednak Apple notorycznie się tutaj wyróżnia, szczególnie jeśli chodzi o własne produkty. Na iPhonie możesz uruchamiać tylko aplikacje z Apple Store, zwłaszcza teraz, gdy jailbreak nie jest już możliwy.

Co prawda ograniczenie Apple dotyczące tzw. „sideloadingu” z pewnością ulegnie zmianie, gdyż nowe unijne prawo dotyczące rynków cyfrowych ma na celu ograniczenie władzy tak dużych firm na różne sposoby. Na przykład Apple może zostać zmuszony do zezwolenia na aplikacje innych firm, ale dotyczy to tylko UE. Nie wiemy, jak te przepisy wpłyną na resztę świata.

Urządzenia składane

Skończyły się czasy, gdy smartfony były nudne, z solidnymi i sztywnymi powierzchniami, ale Apple nie dokonał jeszcze skoku w nową erę. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, że firma zawsze starała się nadążać za ekscytującymi i nowymi pomysłami na smartfony. Typowe przykłady tego można również znaleźć w przypadku większych ekranów, widżetów i innych wspomnianych już opcji dostosowywania.

Na szczęście pionierskie technologie składanych smartfonów, takie jak seria Galaxy Z firmy Samsung i Razr firmy Motorola, otworzyły przed nimi szerszą użyteczność i bardziej rozrywkowy świat telefonów komórkowych. Na przykład Galaxy Z składany 4 lub 5 można przekształcić w atrakcyjny tablet o przekątnej 7,6 cala. Dzięki temu znacznie łatwiej jest wykonywać zadania w podróży, bez konieczności dźwigania laptopa.

Wielu użytkowników i tryb gościa

Udostępnianie telefonu jest łatwiejsze i mniej stresujące na Androidzie niż na iPhone’ach, ponieważ można skonfigurować wiele kont. Ta funkcja pojawiła się po raz pierwszy w Androidzie 5.0 w 2014 roku, ale Apple uparcie ją ignorowała.

Dzięki kontu gościa możesz udostępniać swój telefon rodzeństwu lub dzieciom, ograniczając im dostęp do Twoich prywatnych informacji. Na przykład gość może uzyskać dostęp tylko do niektórych domyślnych aplikacji i nie może zalogować się na Twoje konta.

Krótkie podsumowanie

IPhone’y zawsze przegrywały z urządzeniami z Androidem. Przez długi czas nie można było korzystać z widżetów, ładować bezprzewodowo czy ustawiać domyślnych aplikacji na iPhonie. Funkcje te są nadal ograniczone, nawet po ich wprowadzeniu na iPhone’ach. Apple w dużej mierze uzupełnił luki. Niemniej jednak telefony z Androidem w dalszym ciągu oferują większą swobodę i elastyczność w ważnych obszarach, a obecnie nadal emanują większą innowacyjnością.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android