Smartfony nadające się do naprawy również potrzebują przyszłościowego procesora

Smartfony nadające się do naprawy również potrzebują przyszłościowego procesora

Nadający się do samodzielnej naprawy Fairphone 5 dał nam wiele do dyskusji, niezależnie od tego, czy tęsknimy za czasami wymiennych baterii, czy też zachwycamy się najlepszą w swojej klasie polityką aktualizacji i certyfikatami ekologicznymi telefonu. Ale równie intrygujący jest procesor zasilający telefon — niewidziany wcześniej Qualcomm QCM6490. Przeglądając dokumentację Qualcomma, QCM6490 jest przeznaczony raczej do zastosowań IoT niż do telefonów. To wyjaśnia długoterminowe wsparcie telefonu, ponieważ produkty bezprzewodowe stosowane w terenie przez wiele lat muszą pozostać bezpieczne. Fairphone 5 otrzyma pięć lat aktualizacji systemu operacyjnego Android i siedem lat poprawek zabezpieczeń. To przyćmiewa najlepsze obietnice dotyczące aktualizacji smartfonów, obejmujące cztery systemy operacyjne i pięć lat bezpieczeństwa, choć aktualizacje będą pojawiać się w wolniejszym tempie. Pytanie brzmi, czy ten chip działa wystarczająco konkurencyjnie, aby smartfon zbudowany z myślą o tak długiej żywotności, czy też będzie to odczuwalne daty na długo przed wygaśnięciem ważności telefonu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przygotowaliśmy kilka testów porównawczych.

Jaki jest procesor Fairphone 5?

Najpierw przyjrzyjmy się, co dokładnie składa się na QCM6490. Procesor Kryo 670 został po raz pierwszy wprowadzony we flagowym Snapdragonie 780G z 2021 roku i zasilał niewielki wybór innych chipów do smartfonów średniej klasy. Klaster procesorów składa się z jednego rdzenia Cortex-A78 o częstotliwości 2,71 GHz, trzech rdzeni Cortex-A78 o częstotliwości 2,4 GHz i czterech rdzeni Cortex-A55 o niskim poborze mocy o częstotliwości 1,96 GHz. Brak potężnego rdzenia nie będzie zmartwieniem dzisiejszych flagowców, ale te rdzenie nadal zapewniają dużą wydajność. Fairphone 5 to znacznie więcej niż tylko specyfikacje, ale nadal jesteśmy ciekawi. Grafika napędzana jest przez układ Adreno 643 taktowany zegarem 812 MHz. Po raz pierwszy widzimy ten komponent, ale wydaje się, że jest to większa i wyżej taktowana wersja układu Adreno 642, który można znaleźć w średniozakresowym Snapdragonie 782G z 2022 r., który może poszczycić się podobną konfiguracją procesora. QCM6490 nie jest całkowicie pozbawiony nowoczesnych funkcji. Obsługiwane są Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 i szereg standardów lokalizacji. Możliwości bezprzewodowe obejmują także możliwości mmWave i sub6GHz 5G, chociaż Fairphone 5 korzysta tylko z tego drugiego. Inteligentna sztuczna inteligencja jest dostępna w postaci procesora DSP Hexagon 770 firmy Qualcomm, który jest wytwarzany w procesie technologicznym 6 nm.

Testy porównawcze Fairphone’a 5

OK, ale jak to wszystko działa? Przejdźmy od razu do liczb i porównajmy z bardziej popularnymi telefonami w okolicy ceny telefonu wynoszącej 699 euro (~760 dolarów). Bazując na wyżej wymienionych specyfikacjach, nie spodziewaliśmy się, że Fairphone 5 dotrzyma kroku drogim telefonom z najwyższej półki. flagowce, takie jak Samsung Galaxy S23 czy Apple iPhone 14. Najnowocześniejsze komponenty z pewnością przyćmiły starszy procesor Qualcomma, ale nie jest to wyłącznie problemem. Starsze chipsety nadal radzą sobie wyjątkowo dobrze z wieloma zadaniami, a Fairphone 5 zdecydowanie należy do tej kategorii. Rozczarowujące jest to, że Fairphone 5 radzi sobie znacznie gorzej niż tańsze telefony. Został zdeklasowany przez procesor Tensor G2 w Google Pixel 7 i Snapdragon 8 Plus Gen 1 ze średniej półki w Nothing Phone 2, który kosztuje około 200 euro mniej. Flagowa wydajność przy ograniczonym budżecie jest obecnie bardzo osiągalna, ale Fairphone ma inne priorytety. Układ QCM6490 w Fairphone 5 jest najbliższy niedrogiemu Samsungowi Galaxy A54 5G. Samsung ze średniej półki oferuje wystarczającą wydajność do przeglądania stron internetowych i przesyłania wiadomości, ale z pewnością nie jest telefonem dla graczy. Jednak Fairphone 5 szybko się nagrzał, co rodzi dodatkowe pytania dotyczące trwałej wydajności i stanu podzespołów.

Czy Fairphone 5 wytrzyma długoterminowo?

Damien Wilde / Android Authority Jak zauważyliśmy podczas naszej praktycznej pracy z Fairphone 5, telefon ma trudną propozycję wartości. To, co telefon zyskuje na naprawie, trwałości i świadomości społecznej, oddaje w postaci bardziej typowo budżetowego sprzętu. Ale najważniejszym problemem Fairphone’a nie jest cena; ważne jest, czy jest tak dobrze zbudowany, jak się wydaje. Długoterminowe wsparcie oprogramowania nie jest dobre bez przyszłościowego sprzętu, który dotrzyma kroku. Fairphone 5 radzi sobie równie dobrze, jak niektóre dzisiejsze telefony średniej klasy, ale za dwa lub trzy lata przebije go dzięki opcjom budżetowym. Nie jest to problemem w przypadku telefonu, który wymienia się co trzy lub cztery lata, ale w technologii do siedmiu lat to bardzo długi okres czasu. Istnieją poważne wątpliwości, czy telefon nadąży za nowymi aplikacjami i przypadkami użycia, które pojawiają się wraz z wcześniejszym wyglądem Androida. Fairphone 5 można doskonale naprawić, ale jego procesor będzie działał wolno, zanim skończą się aktualizacje. Mając to na uwadze, możesz kupić niedrogi telefon, taki jak Galaxy A54 5G (449,99 USD w sklepie Samsung), dorzucić baterię do wymiany i nadal będziesz mieć telefon, który będzie działał przez pięć lat dzięki solidnej aktualizacji Samsunga polityka. Jeszcze lepiej, wybierz mocniejszy Pixel 7 (449 USD w Amazon) lub nawet Pixel 7a (477 USD w Amazon), który przy odrobinie TLC może również wydłużyć się do pięciu lat. Ale oczywiście nie to sprawia, że Fairphone 5 atrakcyjny. Łatwość naprawy, możliwość rozbudowy pamięci masowej i możliwość szybkiej wymiany baterii zapewniają znacznie większą elastyczność niż tradycyjny, sklejony okręt flagowy. Nie zapominając, że cena obejmuje płacę wystarczającą na utrzymanie pracowników fabryki, 70% materiałów Fair Focus lub materiałów pochodzących z recyklingu oraz pięcioletnią gwarancję. Oczywiście Fairphone nie może wykorzystywać samej liczby klientów do negocjowania cen komponentów, więc korzystanie z telefonu o innej konstrukcji wiąże się z dodatkowymi kosztami produkcji. Wszystkie te zalety sprawiają, że Fairphone 5 wyróżnia się na tle innych i, jak pokazują nasze testy porównawcze, telefon jest nadal konkurencyjny w stosunku do innych modeli średniej klasy. Jeśli jednak rozważasz zakup telefonu na wyjątkowo długoterminowy zakup, pamiętaj, że po pięciu lub więcej latach użytkowania telefon może nie działać tak dobrze. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android