Smartfon kontra komputer: wielkie porównanie gier

Smartfon kontra komputer: wielkie porównanie gier

Redakcja 21 grudnia 2022 r

Źródło obrazu: Pexels

Smartfon jest obecnie najbardziej popularną platformą do gier na świecie. Gry mobilne generują większą sprzedaż niż gry na PC i wszystkie konsole razem wzięte. Gracze mobilni są również wyraźnymi zwycięzcami pod względem liczb. Mimo to często mówi się, że gry mobilne nie są prawdziwymi grami. Aby dobrze się bawić, potrzebny jest lepszy sprzęt, mówią zwolennicy grania na PC. Aby raz na zawsze wyjaśnić to pytanie, dokonaliśmy dużego porównania. Smartfon czy PC – na którym urządzeniu lepiej grać?

Koszt: wyraźny zwycięzca

Właściwie w tej kategorii nie ma co dużo pisać, bo zwycięzca jest już pewny od samego początku. Gwoli ścisłości, oto kilka faktów: smartfony z wyższej półki stają się coraz droższe. Ale nawet flagowy model Asus ROG kosztuje maksymalnie 1600 euro. A 99% wszystkich gier mobilnych działa również na urządzeniu za 200 euro. Jeśli chcesz grać w Far Cry 6 lub Cyberpunk 2077 na PC, musisz wydać 1000 euro, aby gra działała z minimalnymi ustawieniami. Ekran, głośniki, klawiatura i mysz nie są nawet dołączone. Wyraźnym zwycięzcą pod względem kosztów jest zatem smartfon.

Smartfon: 5/5 punktów Komputer: 1/5 punktów

Komfort: palec bije mysz

Jeśli chodzi o wygodę, smartfony mogą zdobywać punkty, ponieważ wiele gier to gry przeglądarkowe. Oznacza to, że nie jest konieczne pobieranie ani aktualizacje. Każdy, kto zalogował się do mobilnego kasyna, może ponownie uzyskać dostęp do witryny w dowolnym momencie za pomocą zaledwie kilku kliknięć i rozpocząć grę. Strony takie jak LegendPlay czy Need for Spin są również doskonale przystosowane do małego ekranu. A obsługa ekranu dotykowego jest idealna dla slotów takich jak Book of Ra czy El Torero. PC zdecydowanie ma swoje zalety, chociażby przyjemniejsze sterowanie w wymagających grach. Długie czasy instalacji i aktualizacji oraz uciążliwe menu zakłócają komfort.

Smartfon: 5/5 punktów Komputer: 3/5 punktów

Grafik: Większy znaczy lepszy

Przejdźmy do grafiki, decydującego argumentu dla wielu graczy. Tutaj gracze mobilni muszą bez skrępowania przyznać, że są w niekorzystnej sytuacji. Pod względem szczegółowości i realistycznych animacji gry na smartfony pozostają w tyle za tytułami AAA na PC o około 10 lat. Nic dziwnego, bo nowoczesne karty graficzne często mają 16 GB własnej pamięci RAM i moc obliczeniową 20 Terraflopów. Nie tylko dzięki lepszym opcjom chłodzenia mogą osiągnąć znacznie wyższą wydajność. Nie zmieni się to również w przyszłości. W końcu wiele gier mobilnych robi cnotę z konieczności i ma uroczą kreskówkową grafikę.

Smartfon: 2/5 punktów Komputer: 5/5 punktów

Wybór gry: To zależy

Na koniec pozostaje kwestia wyboru gry. Tu szczególnie trudno o jednoznaczną ocenę. Pod względem samych liczb smartfony mają wyraźną przewagę. Obecnie w samym Apple App Store dostępnych jest ponad milion aplikacji do gier i około 490 000 w sklepie Google Play. Dla porównania: na Steamie, największej platformie do pobierania gier na PC, jest tylko 50 000 gier. Jednak jeśli chodzi o liczbę gier wysokiej jakości, stosunek powinien być bardziej zrównoważony. Ostatecznie to kwestia gustu: są niewątpliwie lepsze gry strategiczne i strzelanki pierwszoosobowe na PC, ale smartfon wygrywa, jeśli chodzi o łamigłówki lub gry kasynowe.

Smartfon: 4/5 punktów Komputer: 4/5 punktów

Wniosek

Ogólnie rzecz biorąc, w naszym dużym porównaniu do gier smartfon zdobywa 16 punktów, a komputer PC tylko 13 punktów. Smartfon jest więc zdecydowanym zwycięzcą. Oczywiście jest to ocena subiektywna i nie każdy się z nią zgodzi. Ale wynik zdecydowanie pokazuje, że smartfony mogą nadążyć za komputerami, jeśli chodzi o gry.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android