Producent telefonów komórkowych mówi prostym językiem: nowe prawo UE jest zbyt łagodne

Producent telefonów komórkowych mówi prostym językiem: nowe prawo UE jest zbyt łagodne

Pod koniec marca Komisja Europejska opublikowała projekt ustawy o naprawie towarów konsumpcyjnych. Wypowiedziały się na ten temat firmy Fairphone i Refurbed, które uznały projekt za niewystarczający.

Prawo do naprawy: To wymaga więcej

Jeśli smartfon, tablet lub odkurzacz się zepsuje, nie zawsze łatwo jest je naprawić. Albo gwarancja już nie obowiązuje Naprawa jest zbyt droga lub po prostu niemożliwe dla osób prywatnych. Aby przeciwdziałać temu problemowi, w Komisja Europejska opublikowała w marcu projekt prawa do naprawy: Przewiduje on, że wadliwe urządzenia powinny być naprawiane przez producenta do 10 lat od daty zakupu. Ponadto opcje naprawy powinny stać się bardziej przejrzyste.

Propozycja UE powinna Promuj zrównoważony rozwój i długowieczność produktów, ale krytykuje go producent telefonów komórkowych Fairphone. Jak zauważa Thea Kleinmagd, innowator łańcucha materiałów o obiegu zamkniętym w firmie Fairphone: „Podczas gdy „Zasady zachęcające do naprawy towarów” Komisji Europejskiej są krokiem we właściwym kierunku, uważamy, że były one straconą szansą, która Przystępność cenowa napraw i praktyki zapobiegające naprawom w branży poradzić sobie Propozycje są po prostu niewystarczające i stanowią jedynie zarys tego, co można zrobić” (źródło: Fairphone).

Czynnik kosztów jest nadal problemem: nie są rzadkością tak drogie naprawyże zdecydujesz się na zakup nowego. Cyfrowe stowarzyszenie Bitkom również niedawno zwróciło na to uwagę w badaniu. Pomysł: Obniżka VAT na naprawy.

Fairphone buduje swoje telefony modułowo, dzięki czemu można je łatwo rozebrać. Więcej na ten temat w naszym poradniku na temat Fairphone 4:

Elektroodpadów nie można w ten sposób ograniczać

Również brak według Kleinmagd naciski na producentów: Zbyt często na rynek wprowadzane są produkty, których nie można (lub jest to trudne) do naprawy.

Również sprzedawca używanych części Refurbed zwraca na to uwagę: procedury utrudniające naprawy muszą być zabronione, a kompatybilność z częściami zamiennymi innych producentów musi być możliwa. Dodatkowo potrzebuje większa przejrzystość: Tylko wtedy, gdy konsumenci wiedzą, czy i jak dany produkt, który chcą kupić, można naprawić, mogą to zrobić zrównoważona decyzja o zakupie poznać.

Tak, prawo do naprawy jest właściwym i ważnym krokiem w zrównoważonym kierunku. Ale naprawy muszą być nie tylko uatrakcyjnione z politycznego punktu widzenia, ale także uatrakcyjnione z punktu widzenia producenta, aby były możliwe dla osób prywatnych. Celem UE z prawem do naprawy jest to E-odpady ograniczone wola i mniej wydobywanych surowców lub zostać zmarnowanym. Ale „gospodarka o obiegu zamkniętym może działać tylko wtedy, gdy wszyscy będą działać razem – zarówno na poziomie prywatnym, jak i politycznym i gospodarczym” – mówi Kilian Kaminski, współzałożyciel refurbed.

Więcej informacji na temat zrównoważonego rozwoju można znaleźć tutaj:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android