Pierwszy smartfon Nic nie jest skierowany do Apple, a nie do OnePlus

Pierwszy smartfon Nic nie jest skierowany do Apple, a nie do OnePlus

Nic nie wypuści swojego debiutanckiego smartfona tego lata, ogłosił dziś podczas transmisji na żywo jej dyrektor generalny i były współzałożyciel OnePlus, Carl Pei. Będzie nazywał się Phone 1, będzie działał z systemem Android i będzie zasilany przez procesor Qualcomm Snapdragon. I tak, to właśnie ten telefon został sfotografowany przez Carla Pei, pokazując dyrektora generalnego Qualcomm, Cristiano Amona – aczkolwiek zapakowanego w etui chroniące prywatność. Phone 1 będzie drugim produktem firmy po premierze prawdziwych bezprzewodowych słuchawek Ear 1 w zeszłym roku. Opublikowany dzisiaj krótki zwiastun sugeruje, że telefon może mieć szereg pasków świetlnych wbudowanych z tyłu telefonu, podczas gdy poprzedni raport twierdził, że może on zawierać przezroczyste elementy konstrukcyjne, takie jak wkładki douszne firmy. Ale nic nie jest gotowe, aby porozmawiać o specyfikacji lub cenie. Podczas wywiadu z The Verge przed dzisiejszym wydarzeniem, Pei był nawet nieśmiały co do funkcji, jaką te listwy świetlne mogą pełnić w końcowym urządzeniu. Czy moglibyśmy spojrzeć na nowe podejście do światła powiadomień, które kiedyś było standardowym problemem w wielu telefonach Blackberry i Android, w tym niektórych z OnePlus? – Może – dokucza Pei z uśmiechem. Ale jeśli chodzi o oprogramowanie, dyrektor generalny jest bardziej roztropny. Dziś Nothing wypuszcza serię obrazów Nothing OS, skórki Androida, którą planuje wysłać na telefon 1. Obrazy nie mówią wiele o tym, co oprogramowanie może być w stanie zrobić, ale Pei chce podkreślić jego wygląd , który bardzo świadomie wpisuje się w resztę brandingu Nothing. Interfejs to morze czerni, bieli i czerwieni, które mocno opiera się na kropkowanej czcionce, której nic używa do swojego logo. Pei bardzo interesuje się dźwiękiem telefonu, który jego zdaniem jest często pomijany. „Nasz projekt dźwięku jest naprawdę fajny”, mówi, „więc zdecydowanie to sprawdź”.

Ekran główny i widżety systemu operacyjnego Nic. Obraz: Nic „Wiele organizacji ma duże silosy między różnymi zespołami”, mówi Pei, wyjaśniając, w jaki sposób zespół ds. produktu często pracuje oddzielnie od zespołu projektowego, który będzie oddzielony od zespołów ds. oprogramowania i marketingu. Jak mówi, nic nie chce oferować „pojedynczej wizji” we wszystkich swoich urządzeniach, co wydaje się być wyzwaniem, gdy startup ma już zespoły projektowe pracujące w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Chinach. Nic w komunikacie prasowym nie mówi, że system operacyjny Nothing OS Phone 1 będzie destylować Androida do „niezbędnych elementów, w których każdy bajt ma swój cel”. Nie oczekuj jednak, że telefon przywoła ducha Essential Phone, mimo że Nothing nabyło prawa do marki na początku zeszłego roku. Pei mówi mi, że przejęcie polegało na nabyciu znaków towarowych z powrotem, podczas gdy „Nic” nie mogło zostać nazwane „Niezbędnym”. W końcu jednak „zdecydowaliśmy, że nic nie jest prawdopodobnie lepsze”, mówi Pei (jak na żarty „lepsze niż nic”). Nie oczekuj, że zobaczysz DNA Essential Phone. Celem Nic, jak mówi Pei, jest tworzenie produktów z wyjątkowo skoncentrowanym językiem projektowania we wszystkim, od sprzętu po oprogramowanie, aby nigdy nie było żadnych nieporozumień co do tego, że pochodzą od innej firmy. To trudne zadanie w świecie coraz bardziej nieodróżnialnych smartfonów. Pei mówi, że projekty Dysona charakteryzują się indywidualnością, którą chciałby naśladować Nic — to nie przypadek, że były szef projektu Dysona, Adam Bates, niedawno dołączył do Nothing, aby pełnić funkcję dyrektora ds. projektowania. “Dlatego [Adam Bates] pełnił bardzo ważną rolę w Dysonie, jest w stanie zabrać ze sobą wielu ze swojego starego zespołu” – mówi mi Pei. „Więc mamy prawdopodobnie jeden z najlepszych zespołów projektowych na świecie”. Bates współpracuje z Jesperem Kouthoofdem i Tomem Howardem z Teenage Engineering, którzy skupiają się na nadrzędnym kierunku projektowania Nothing. Podczas gdy wygląd systemu Nothing OS Phone 1 jest wyraźnie priorytetem, dla firmy ważniejsze jest to, co reprezentuje urządzenie: kluczowy krok w próbie Nothing stworzenia ekosystemu połączonych urządzeń. Strategia nie jest nowa — mówił o niej Pei podczas uruchamiania firmy w zeszłym roku — ale wraz z odsłonięciem smartfona ekosystem ma teraz centralne urządzenie, na którym można się zakotwiczyć.

Ekran blokady systemu operacyjnego Nic. Obraz: Nic

Zawsze włączony wyświetlacz. Obraz: Nic Celem tutaj nie jest konkurowanie z innymi telefonami z Androidem, takimi jak te, które Pei wprowadził, gdy był częścią OnePlus. Zamiast tego jego pragnieniem jest konkurowanie z Apple i szerokim ekosystemem, często określanym jako „ogrodzony ogród”. Pei szczególnie cytuje imponującą Universal Control firmy Apple jako rodzaj funkcji, do której chciałby, aby produkty Nothing’s ostatecznie były w stanie, odnosząc się do przemówienia WWDC 2021, w którym Apple zademonstrował przeciąganie i upuszczanie zdjęcia z iPada na iMaca za pomocą trzeciego, oddzielnego , MacBook — wszystko całkowicie bezprzewodowo i bez wcześniejszej konfiguracji. Podobnie jak Apple, którego ekosystem łączy urządzenia własne, takie jak telefony, laptopy i prawdziwe bezprzewodowe słuchawki douszne, z produktami innych firm za pośrednictwem platform takich jak HomeKit, nic nie planuje samodzielnie produkować niektórych z tych urządzeń, polegając na integracji z partnerami, aby rozszerzyć ekosystem . Nic więc nie chce, aby jego telefon bezproblemowo kontrolował słuchawki douszne marki Nothing, a jednocześnie mógł kontrolować inne produkty, takie jak samochód Tesla lub AirPods firmy Apple. Jednak konkurowanie z ekosystemem firmy wartej ponad 2 biliony dolarów nie będzie łatwe. Na początek, Nothing nie posiada prawie tyle własnego stosu technologii, co Apple. Funkcja taka jak Universal Control jest wystarczająco trudna dla firmy, która kontroluje wszystkie elementy do wykonania, nie mówiąc już o startupie takim jak Nic, który opiera się na systemie operacyjnym innej firmy. Pei nie ma dla mnie jasnej odpowiedzi na temat tego, jak Nic nie planuje tego rodzaju integracji ekosystemów, ale uważa, że ​​firma ma coś, czym może zwabić inne firmy. „Myślę, że o wiele łatwiej jest nam przekonywać partnerów, ponieważ pomagamy wykonują dużo pracy, której nie mogą wykonać sami” — mówi Pei. W efekcie postrzega Nic jako pewnego dnia działając niemal jako zewnętrzni konsumenci techniczni konsultanci dla firm, które chcą wprowadzić nowe produkty, pomagając we wszystkim, od projektowania po łańcuchy dostaw i inżynierię. „Jest to kompleksowa funkcja, którą wyposażamy naszych partnerów”.

Nic CEO Carl Pei. Zdjęcie: Nic Dyrektor generalny nie mówi, że Nic nie będzie produkować produktów pod marką własną, które będą sprzedawać innym firmom („Myślę, że będziemy bardzo nieugięci w kwestii własności akcji”, mówi, gdy pytam). Ale jeśli, powiedzmy, starsza marka sportowa chciałaby zająć się wypuszczaniem urządzeń do noszenia, Pei chce, aby Nic nie było firmą, do której mogliby się zwrócić o pomoc. Brzmi to bardzo podobnie do podejścia zapoczątkowanego przez chińskiego giganta technologicznego Xiaomi, w którym łączy elementy korporacyjnego inwestowania kapitału wysokiego ryzyka z podejściem ekosystemowym do rozwijania swojej potężnej firmy. Kontrolowanie całego ekosystemu może mieć swoje wady, takie jak blokada konsumentów związana z niesławnym otoczonym murem ogrodem Apple. Jedną z fajnych rzeczy w firmie, która produkuje tylko słuchawki, jest to, że jest zmotywowana, aby jej akcesoria działały ze wszystkim. Ale to może się zmienić, jeśli nagle zaczniesz produkować zarówno telefony, jak i słuchawki douszne. “[Nothing earbuds] będzie działać lepiej ze smartfonem Nothing, ponieważ jest zintegrowany na poziomie systemu, a nie tylko na poziomie aplikacji” — mówi Pei. Wprowadzenie na rynek smartfona to jedno, ale próba zbudowania całego ekosystemu technologicznego, aby konkurować z takimi firmami jak Apple, jest jeszcze wyższym zamówieniem dla firmy, która do tej pory wypuściła tylko jeden produkt – zwłaszcza gdy ten produkt, słuchawki douszne Ear 1, miał trochę ostre krawędzie podczas startu. Ale chociaż Pei ma duże ambicje związane z Nic, w najbliższej przyszłości mówi, że firma robi wszystko krok po kroku. Oznacza to, że najważniejszy jest następny krok: faktyczne uruchomienie telefonu 1.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android