Odtwarzanie HDR w Samsungu Galaxy S24 Ultra trochę zepsuło mi filmy

Odtwarzanie HDR w Samsungu Galaxy S24 Ultra trochę zepsuło mi filmy

Seria Samsung Galaxy S24 oferuje prawdopodobnie najlepsze specyfikacje sprzętowe na rynku, od szybkiego procesora po solidną jakość wykonania. Zwłaszcza okazały wyświetlacz AMOLED jest od dawna atrakcją serii, ale po kilku godzinach oglądania filmów HDR na moim nowym Galaxy S24 Ultra jestem nieco zawiedziony. Na początku myślałem, że ma to coś wspólnego z moim plikiem filmowym, więc wszedłem na YouTube i znalazłem kilka filmów HDR, aby je również przetestować. Podczas oglądania treści SDR wszystko wyglądało tak, jak oczekiwałem. Jednak w przypadku HDR obraz wydaje się przyćmiony, a najjaśniejsze obszary nie są nawet tak jasne, pomimo zapewnień Samsunga o maksymalnej jasności wynoszącej 2600 nitów. Ogólnie prezentacja wyglądała na wyciszoną i nudną. Przetestowałem ją więc na Google Pixel 8 Pro i Apple iPhone 15 Pro i oto S24 Ultra wykazywał stale niższe wartości szczytowej jasności niż oba te urządzenia. W rzeczywistości znacznie niższe. Prawie 40% mniejsza jasność niż w przypadku iPhone'a przy maksymalnej bieli, obejmującej 50% ekranu. Aby dać ci wyobrażenie, nawet w porównaniu ze starym iPhonem 11 Pro Max, telefonem, który zapewnia zaledwie 1200 nitów maksymalnej jasności, Galaxy S24 nadal wyglądał na ciemniejszy i zapewniał mniejszy kontrast podczas wyświetlania treści ze świata rzeczywistego.
Test HDR Galaxy S24 Ultra vs iPhone 15 Pro vs Pixel 8 ProSzczytowa jasność HDR Galaxy S24 UltraPixel 8 ProiPhone 15 Pro Szczytowa jasność HDR 10% białego okna
Galaxy S24 Ultra 1159 nitów
Pixel 8 Pro 1467 nitów
iPhone 15 Pro 1567 nitów
Szczytowa jasność HDR50% białego okna
Galaxy S24 Ultra1150 nitów
Pixel 8 Pro 1430 nitów
iPhone 15 Pro 1592 nitów
Szczytowa jasność HDR100% białego okna
Galaxy S24 Ultra1066 nitów
Pixel 8 Pro 1372 nitów
iPhone 15 Pro 1201 nitów
Powtórzyłem testy ponad cztery razy (w tym momencie straciłem rachubę); Wszedłem do ustawień, aby włączyć tryb wysokiej jasności, przetestowałem telefon z jasnością adaptacyjną i bez niej, a także sprawdziłem tryb żywy i tryb naturalny. Uruchomiłem nawet filmy HDR10 i HDR10+, aby upewnić się, że nie ma to nic wspólnego z dynamicznymi metadanymi HDR10+, ale wydawało się, że nic nie robi różnicy.

W przeciwieństwie do konkurentów, jasność HDR Samsunga jest zawsze adaptacyjna

Wyświetlacz Samsunga Galaxy HDRRobert Triggs / Android AuthorityTak było do czasu, gdy zacząłem bawić się jasnością oświetlenia otoczenia i problem stał się jasny jak słońce. W przypadku treści HDR w serii S24 zawsze włączona jest jasność adaptacyjna. Na powyższym filmie widać wyraźny wzrost jasności wyświetlacza w miarę zwiększania jasności pomieszczenia, mimo że jasność adaptacyjna jest wyłączona i nie powinna tak drastycznie zakłócać jasności podczas wyświetlania treści HDR. Prowadzi to do irytujących efektów . Jeśli oglądasz treści HDR w pomieszczeniu przy jedynie pośrednim oświetleniu, oprogramowanie firmy Samsung obniży jasność wyświetlacza niezależnie od wybranych ustawień. To nie tylko tworzy obrazy pozbawione błyszczących świateł, które diody OLED tak dobrze odtwarzają, ale także sprawia, że ​​ciemniejsze części obrazu są ciemniejsze, niż powinny. Jeśli oglądasz treści HDR w pomieszczeniu, Samsung obniża jasność wyświetlacza niezależnie od wybranych ustawień. To błąd. Celem HDR jest możliwie największa kontrola kontrastu, więc ekrany nie powinny zakłócać współczynnika kontrastu zamierzonego przez twórcę dla konkretnej sceny. Wyjątkiem byłoby zwiększenie jasności ze względów dostępności. Przypuszczam, że jeśli oglądasz film lub program telewizyjny na zewnątrz, w bezpośrednim, jasnym świetle, lepiej widzieć wzmocniony obraz niż wcale. Mimo to postrzegam to tylko jako funkcję ułatwień dostępu, którą należy włączać i wyłączać, a nie funkcję domyślną używaną we wszystkich scenariuszach oglądania. Co gorsza, można też zauważyć, że kolor ekranu nieznacznie zmienia się, zmieniając subtelniejsze odcienie błękitu w bardziej żywe i intensywne odcienie. Wygląda na to, że Samsung próbuje oszukać moje gałki oczne, aby je preferować, kosztem dokładności i poszanowania oryginalnego obrazu.

Co Samsung mówi o odtwarzaniu HDR

Ustawienia wyświetlania interfejsu Samsung One UIRobert Triggs / Android Authority Skontaktowaliśmy się z firmą Samsung, aby wyjaśnić zachowanie oraz to, czy jest ono zamierzone, czy nie. Oto, co miał do powiedzenia Samsung: „Napędy z funkcją adaptacyjnej jasności wyświetlają regulacje w oparciu o poziom oświetlenia otoczenia. Urządzenia Samsung Galaxy przetwarzają filmy HDR w celu adaptacyjnego dostosowania luminancji wyświetlacza nie tylko na podstawie bieżącej jasności wyświetlacza, ale także warunków oglądania. Ma to na celu zapewnienie użytkownikom lepszej widoczności i bardziej wciągających wrażeń podczas oglądania, najlepiej pokazując wysoki zakres dynamiki zasobów wideo HDR”. Jest to więc zamierzone, ponieważ oprogramowanie firmy Samsung kompensuje warunki oglądania w celu poprawy wyglądu filmów HDR . Nie jestem przekonany, że to działa bardzo dobrze.

Co to oznacza dla odtwarzania Galaxy HDR?

Samsung Galaxy S24 Ultra vs Google Pixel 8 Pro vs Apple iPhone 15 Pro Max 1Robert Triggs / Android Authority Każde wypróbowane przez nas urządzenie Samsunga, w tym waniliowe Galaxy S24, S24 Ultra i S23 Ultra, zachowywało się bardzo podobnie. Bez przełącznika umożliwiającego włączanie i wyłączanie tej opcji, jasność adaptacyjna to sposób, w jaki Samsung radzi sobie z wideo HDR na wszystkich swoich flagowych telefonach. Plusem jest możliwość dostosowania się do warunków otoczenia, które mogą pomóc poprawić widoczność, szczególnie na zewnątrz, gdzie światło słoneczne może utrudniać oglądanie wyświetlacz. Fakt, że wyświetlacz Samsunga nie jest tak jasny jak w telefonach, które podają absurdalne wartości, takie jak szczytowa jasność na poziomie 4000 nitów, niekoniecznie stanowi problem sam w sobie. Ważne jest utrzymanie stałego kontrastu w połączeniu z wysoką jasnością. Wymaga to jednak odpowiedniego przystosowania się do sytuacji. Każdy telefon Samsung, który wypróbowaliśmy, ma zablokowaną jasność adaptacyjną dla HDR. Wolę przełącznik. Niestety technika Samsunga powoduje powstawanie artefaktów wizualnych. Po pierwsze, często można zaobserwować wzrost jasności wraz ze zmianami oświetlenia otoczenia. Jest to dość rozpraszające w połowie filmu, szczególnie jeśli jedziesz środkami transportu publicznego i jedziesz tunelem, który tymczasowo zmienia oświetlenie otoczenia. Irytujące jest to, że przejście nie jest tak płynne, jak domyślna automatyczna jasność, która skaluje je w znacznie przyjemniejszy sposób. Dzieje się to dość gwałtownie. Do tego dochodzi miażdżenie cieni, zniekształcanie kolorów i stosunkowo przyćmiona prezentacja przy oświetleniu w pomieszczeniach, co pogarsza jakość (i przeznaczenie) wideo HDR. Ostatecznie przełącznik włączania i wyłączania adaptacyjnej jasności HDR pasowałby do obu światów. Biorąc pod uwagę szeroką gamę istniejących opcji wyświetlania, „tryb filmowca” dla HDR nie wymagałby wiele dodania. Zrób to, Samsungu? Zobacz cenę na AmazonSamsunga Galaxy S24 UltraSamsung Galaxy S24 UltraWydajne i elastyczne aparaty
Doskonałe zaangażowanie w aktualizację
Świetny, płaski wyświetlacz
Zobacz cenę na AmazonGoogle Pixel 8 ProGoogle Pixel 8 ProDoskonałe aparaty
Zabawne, ekskluzywne dostosowania Androida 14
Wiodąca w branży obietnica aktualizacji
Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android