Niewidoczny w sieci WWW

Niewidoczny w sieci WWW

Christoph Lumetzberger 20. maj 2022

Przeanalizowaliśmy osiem różnych usług VPN i na kolejnych stronach przedstawimy Ci najlepszych dostawców.

W dzisiejszych czasach, jeśli chcesz jednocześnie zachować anonimowość i bezpieczeństwo w Internecie, nie możesz uniknąć usługi VPN. Tacy mali pomocnicy mogą zrobić znacznie więcej niż tylko zamaskować adres IP. Taka usługa jest naprawdę dobra tylko wtedy, gdy może ominąć blokady krajowe, co oznacza, że ​​na przykład krajowe konto Netflix może uzyskać dostęp do (znacznie bardziej rozbudowanej) oferty amerykańskiej filii (nawet jeśli jest to legalna szara strefa). ). Ponieważ w szczególności amerykański Netflix ma znacznie więcej do zaoferowania niż edycja niemiecka ze względu na obfitość kupowanych treści. Geoblokowanie, jak to się nazywa w technicznym żargonie, ma również sens, jeśli sam podróżujesz za granicę i chcesz uzyskać dostęp do telewizji na żywo za pośrednictwem bibliotek multimediów w odległym kraju. Ponieważ ekran zwykle pozostaje czarny bez usługi VPN, takiej jak biblioteka multimediów ARD lub ZDF.

Legalne czy nie?

Jedno od razu: w całym regionie DACH podstawowe korzystanie z usługi VPN jest całkowicie legalne. Nie ma osądu, który kwestionuje samo użycie. Jednak jako magazyn branżowy nie chcemy owijać w bawełnę, VPN są często wykorzystywane do działań w sieci WWW, które nie są legalne. Obejmuje to pobieranie filmów, muzyki, a nawet treści pornograficznych. Jeśli zakup z jakiegokolwiek źródła jest zabroniony z domowym adresem IP, nic się nie zmieni, jeśli jest to zamaskowane przez usługę VPN.

Aby zdusić w zarodku dyskusję na temat tego, czy firmy przechowują rzeczywiste adresy IP użytkowników na potrzeby zapytań władz z tego powodu, dostawcy składają tak zwane obietnice braku logów. Oznacza to, że żadne dane użytkownika nie są buforowane, a zatem nie ma listy, której organy ścigania mogłyby użyć do porównania wirtualnych adresów IP z rzeczywistymi. Ponieważ istnieje tylko ograniczona liczba krajów, które tolerują tę praktykę biznesową, zdumiewające jest, gdzie takie firmy mają siedzibę. Na tej liście pojawiają się takie kraje jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Panama czy Malezja – nie każdy znajdzie je na mapie świata z daleka.

Musisz jednak zachować ostrożność podczas podróży do odległych krajów, które nie tolerują usług VPN bez ograniczeń. W szczególności stany rządzone przez autokrację mają tendencję do regulowania i kontrolowania oferty internetowej, tak że usługi VPN albo w ogóle nie są tolerowane, albo tylko te, które są licencjonowane przez rząd. Tym samym jednak faktyczny cel usługi jest praktycznie podważany. Takimi krajami są Korea Północna, Rosja, Chiny i Turcja.

Zakładamy, że nasi lojalni czytelnicy będą korzystać z usług VPN tylko w krajach, w których korzystanie z nich jest legalne i tylko do czynności, których nie można ścigać. Na następnych kilku stronach przedstawiamy szczegółowo osiem różnych usług, które oferują te usługi.

Krótkie wyjaśnienie ważnych terminów

VPN: Skrót oznacza wirtualną sieć prywatną. Ta usługa umożliwia nawiązanie bezpiecznego połączenia sieciowego przy użyciu sieci publicznych. Takie sieci VPN szyfrują ruch internetowy i ukrywają prawdziwą tożsamość użytkownika.

Adres IP: To jest internetowy odcisk palca Twojego dostępu do Internetu. Opiera się na protokole internetowym (stąd IP), składa się z czterech bloków liczb od 0 do 255 i jest przypisany do wszystkich urządzeń podłączonych do sieci World Wide Web.

Brak obietnicy dziennika: Zdecydowana większość dostawców VPN chce zagwarantować potencjalnym klientom, że nie będą przechowywane żadne dane osobowe (przede wszystkim rzeczywisty adres IP) użytkownika. Jednak prawdziwość takich stwierdzeń możemy sprawdzić tylko w ograniczonym zakresie.

Geoblokowanie: Jeśli treści na stronach internetowych są oferowane tylko dla określonych krajów lub regionów, operatorzy stosują tak zwane blokowanie geograficzne, czyli blokadę kraju. W rezultacie filmy lub seriale są dostępne tylko w niektórych krajach. Jednak VPN zwykle niezawodnie omija to ograniczenie.

Nasza opinia

Dostawcy usług VPN są liczni. Właśnie dlatego ważne jest, aby z wyprzedzeniem dowiedzieć się, ile kosztuje usługa, co może zrobić i jakie są możliwe luki w zabezpieczeniach. Testowane przez nas usługi imponują nowoczesnymi systemami szyfrowania i wysokimi standardami bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o szaleństwo zbierania danych, obraz jest nieco bardziej niejednoznaczny. Mimo to większość dostawców oferuje politykę braku logów, która obiecuje, że działania użytkowników nie będą rejestrowane. Nie możemy jednak tego szczegółowo sprawdzić. Ponieważ jednak większość firm ma siedzibę w krajach, w których obowiązujące tam przepisy nie wymagają przechowywania ani ujawniania dokładnie tych danych użytkowników, prawdziwość tych obietnic powinna być co najmniej bardzo wysoka.

W naszym teście dostawca Surfshark znalazł się na szczycie, tuż przed NordVPN i CyberGhost. Ten ostatni wygrywa kategorię cena-wydajność z miesięcznymi kosztami poniżej dwóch euro za wieloletnią subskrypcję. Ale żadna z usług nie zawiodła.

Strony: 1 2

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android