Moto G200 5G w teście: zaawansowana technologia zapewnia zabawę

Moto G200 5G w teście: zaawansowana technologia zapewnia zabawę

Motorola, spółka zależna Lenovo, Moto G200 5G, wprowadziła na rynek smartfon, który nie powinien pozostawiać nic do życzenia – czy to pod względem wydajności, aparatu czy jakości dźwięku. W teście GIGA możesz dowiedzieć się, czy te życzenia rzeczywiście zostały spełnione.

Kolorowy wyświetlacz, szybki czip, ostre i realistyczne zdjęcia, doskonały dźwięk – producenci smartfonów obiecują wiele, ale nie zawsze w końcu to dostajesz. Do takich obietnic należy Moto G200 5G. Motorola chce nie tylko wspierać komunikację mobilną 5G swoim nowym smartfonem, jak sama nazwa wskazuje, ale generalnie chce oferować dużo technologii za mniej niż 500 euro. W naszym teście przyjrzeliśmy się, czy smartfon naprawdę zapewnia to, co obiecuje.

Moto G200 5G: zakończenie testu

Ocena GIGA: 7,2 / 10

Moto G200 5G zrobiło w teście dobre wrażenie. Plastikowa obudowa wygląda nieco tanio, ale w większości nadrabiały to wewnętrzne walory smartfona. Z Snapdragon 888+, potężny SoC taktuje w telefonie komórkowym, co sprawia, że różne aplikacje są przyjemnie szybkie. Reklamowany przez producenta trójwymiarowy dźwięk jest używany tylko z odpowiednimi słuchawkami, ale wtedy zapewnia czysty dźwięk. Jednak jeszcze więcej można było wydobyć z jakości aparatu, więc należy być przygotowanym na pewną utratę szczegółów.

Ale ci, którzy przymykają oko na aparat i mogą obejść się bez złącza jack i rozszerzalnej pamięci, są dobrze obsługiwani przez Moto G200. Dostajesz smartfon, który ma wiele do zaoferowania w uczciwej cenie poniżej 450 euro (patrz Amazon) i którego inteligentne sterowanie jest świetną zabawą.

Korzyści:

Sieć komórkowa 5G, responsywny wyświetlacz, silny SoC, certyfikacja IP, przekonujący dźwięk 3D

Niekorzyść:

Kamera ma swoje słabości, wolne ładowanie baterii, brak połączenia jack, brak gniazda micro SD

Opakowanie: Działa również (prawie) bez plastiku

Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, opakowanie urządzenia daje pierwszy wgląd w stanowisko producenta w tym temacie. Motorola nie zawiodła: małe pudełko prawie nie ma plastikowego opakowania . Jedyna wada: wyświetlacz Moto G200 został wyposażony w zadrukowaną folię z tworzywa sztucznego, która służy tylko do dekoracji i po rozpakowaniu może trafić prosto do kosza. W tym przypadku korzystna byłaby folia ekspozycyjna już nałożona fabrycznie, która jest już dostarczana przez innych producentów. W przeciwnym razie Moto G200 znajdziesz w etui, które zapewnia wystarczającą ochronę.

W opakowaniu nadal znajdziecie instrukcję obsługi i metalowy długopis do slotu dual SIM – rozszerzenie 128 GB pamięci wewnętrznej (według producenta, opcjonalnie o 256 GB) nie jest możliwe . Do szybkiego ładowania, które przejdę poniżej, znajdziesz kabel ładujący USB-C z odpowiednim zasilaczem o mocy 33 watów.

Moto G200 radzi sobie z niewielkim opakowaniem (Zdjęcie: GIGA).

Chociaż dla niektórych użytkowników jest to prawdopodobnie praktyczne, jeśli w tym samym czasie zostanie dodany odpowiedni zasilacz, należy to potraktować krytycznie w odniesieniu do zrównoważonego opakowania. W dzisiejszych czasach można założyć, że większość klientów posiada zasilacz do swojego smartfona. Rezygnując z zasilacza, producent oszczędza nie tylko koszty, ale także odpady elektryczne i objętość opakowań, co z kolei pozytywnie wpływa na emisję CO2 . Co jest pozytywne w zasilaczu Moto G200 i kablu do ładowania: oba są owinięte w papier, a nie, jak to często bywa, owinięte w plastik.

Z kolei sam smartfon mniej błyszczy, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój. Jak już wiadomo od wielu producentów, bateria nie może zostać wymieniona przez użytkowników. Dzięki stałemu tyłowi telefon jest chroniony przed kurzem i kapiącą wodą zgodnie z certyfikatem IP52. Ponadto Motorola nie wyjaśnia, w jakim stopniu samo urządzenie zostało wyprodukowane w sposób zrównoważony.

Motorola Moto G200 5G: szykowna czy tania?

Kiedy otwierasz pudełko, wita cię smartfon o dużych rozmiarach, który mogę trzymać i bezpiecznie obsługiwać tylko dwiema rękami. Do testu Motorola otrzymała Moto G200 w kolorze „Stellar Blue”, matowym ciemnoniebieskim kolorze. Na spodzie znajdziesz gniazdo dual SIM, port USB-C, mikrofon i głośnik. Po prawej stronie znajduje się klawisz głośności i przycisk zasilania ze zintegrowanym czujnikiem odcisków palców. Po lewej stronie znajduje się kolejny przycisk, za pomocą którego aktywowane jest wyszukiwanie głosowe za pomocą Asystenta Google.

Tył Moto G200 wygląda ładniej niż się wydaje (Zdjęcie: GIGA).

Tył smartfona na pierwszy rzut oka wygląda szykownie. Motorola zdecydowała się jednak na obudowę z tworzywa sztucznego . Chociaż oznacza to mniej odcisków palców i nie wyślizguje się tak łatwo z dłoni, wydaje się raczej tani. Trzy obiektywy aparatu są umieszczone jeden pod drugim w „garbie” po lewej stronie. Jeśli więc położysz smartfon tyłem na powierzchni, chybocze się on w przód iw tył. Dostarczona osłona ochronna nie rekompensuje całkowicie tej niedogodności.

Konfiguracja i obsługa: Google jest na pierwszym planie

W Moto G200 jako system operacyjny znajdziemy Androida 11. Dostawca nie ogłosił jeszcze aktualizacji do Androida 12 na stronie produktu dla smartfona, ale ponieważ jest on wciąż dość świeży na rynku, nie powinniśmy się martwić. Smartfon doskonale współpracuje z systemem Android 11. Co najwyżej na krytykę zasługuje fakt, że sterowanie jest ustawiane za pomocą gestów przesuwania palcem – w ustawieniach sterowanie można jednak aktywować również za pomocą klasycznych przycisków na dole.

Kolejna uwaga o klawiaturze : zauważyłem, że po znakach interpunkcyjnych nie ma automatycznej spacji. Pisząc, bardzo trudno mi się do tego przyzwyczaić, ponieważ do tej pory byłem przyzwyczajony do odpowiedniej automatyzacji, istniejące ustawienie w aplikacji GBoard działa na razie tylko dla amerykańskiego angielskiego.

Na Moto G200 znajduje się przycisk, którego można użyć do wywołania Asystenta Google (Zdjęcie: GIGA).

Producent polega na usługach Google dla Moto G200, co widać nie tylko po przycisku Asystenta Google, usługi chmurowe Google (Dysk, Zdjęcia Google) są również ściśle powiązane z oprogramowaniem. Jeśli masz konto Google, konfiguracja smartfona odbywa się szybko.

Audio, gry, filmy: wreszcie czysta rozrywka?

Bogaty i czysty dźwięk – ale tylko z odpowiednimi słuchawkami

Motorola twierdzi, że dźwięk nowego smartfona jest na pierwszym planie, a dzięki technologii dźwięku Snapdragon firmy Qualcomm, bezprzewodowa transmisja do słuchawek z dobrze zdefiniowanym dźwiękiem powinna przekonać. Zintegrowany format audio Dolby Atmos umożliwia wirtualny dźwięk przestrzenny, który ma być jeszcze bardziej realistyczny niż dźwięk stereo. W ustawieniach w sekcji „Dźwięk i wibracje” znajdziesz obszar „Dolby Atmos”, w którym możesz określić dźwięk w zależności od medium: Czy chcesz uzyskać odpowiedni dźwięk do muzyki, czy też móc w pełni cieszyć się serialem? A może chcesz po prostu posłuchać podcastu?

Próbowałem różnych ustawień i nie zaskoczyły mnie głośniki w smartfonie. Niewielką różnicę w stosunku do mojego prywatnego Huawei Nova 5T i Honor 50 słychać w tym, że Moto G200 nie brzmi tak metalicznie – głosy brzmią cieplej przy podcastach, a także przy rozmowach przez włączony głośnik.

Przy odpowiednim ustawieniu i słuchawkach możesz rzeczywiście usłyszeć czysty dźwięk Moto G200 (Zdj .: GIGA).

Jednak słuchawki faktycznie robią różnicę: jeśli podłączę słuchawki Beats Solo Pro (widok na Amazon) do Motoroli, „90-60-111” Shirin David naprawdę daje mi basowy dźwięk i wyraźniejsze głosy w różnych podcastach, które robię zdecydowanie nie słyszę po podłączeniu do mojego prywatnego smartfona. A połączenie Bluetooth pozostaje stabilne nawet na różnych odległościach.

Z drugiej strony jedną rzeczą, która mnie negatywnie uderzyła, były dzwonki: kiedy telefon komórkowy po raz pierwszy zwrócił moją uwagę na powiadomienia, ustawiony ton naprawdę mnie przestraszył, po czym przeszedłem przez wszystkie dźwięki. Chociaż generalnie nie mam wysokich oczekiwań co do dzwonków do telefonów komórkowych, wszystko w Moto G200 brzmi dla mnie zbyt elektronicznie i brakuje mi wariacji. Ponadto tytuły poszczególnych tonów uważam za bardzo nieodpowiednie: jest ton „tenis” i słyszę dwa dźwięki podobne do kropli wody, z „gwizdem” kropli wody. Pojawia się dźwięk „szturchania” i brzmi akord gitary. Dzwonki nie przekonują do smartfona, którego dźwięk chwali producent.

Czy nadal szukasz odpowiednich słuchawek? W takim razie mamy dla Ciebie odpowiedni przegląd GIGA:

Tak szybki może być procesor

Jeśli chodzi o wydajność, to nie mam na co narzekać, wręcz przeciwnie. Motorola postawiła na Snapdragona 888+ i 8 GB pamięci RAM dla procesora. Snapdragon 888+ nie jest najnowszym SoC od Qualcomma – pierwsze urządzenia z następcą Snapdragona 8 Gen 1 pojawią się w tych dniach na rynku, ale przynajmniej najmocniejszy układ Qualcomma z 2021 roku. kilka lat przyniesie. Wraz z wyświetlaczem 144 Hertz , smartfon natychmiast reaguje na wszelkie polecenia dotykowe, nie będąc zbyt wrażliwym. Smartfon pobrał i otworzył eBook z ponad 100 stronami w zaledwie kilka sekund. Szybko udostępnia również pliki innym urządzeniom przez Bluetooth.

Z Moto G200 gra jest również zabawna, niezależnie od tego, czy są to proste gry platformowe, czy wymagające graficznie gry przygodowe. A ostry i kolorowy obraz wyświetlacza Full HD + (2460 × 1080 pikseli) sprawdza się w serialach i filmach, chociaż ciemniejsze sceny nie są do końca przekonujące. Ponieważ jest to wyświetlacz LC, zamiast powszechnie dziś stosowanych paneli AMOLED, nie ma optymalnych poziomów czerni, a zużycia energii nie można zmniejszyć, przechodząc na tryb ciemny. Mimo to to dobry wyświetlacz.

W grze „Atlantis Odyssey” Vizora wyraźnie widać kolorowy wyświetlacz Moto G200 (zdjęcie: GIGA). Inteligentne i proste sterowanie

Producent ulepszył Moto G200 o różne funkcje sztucznej inteligencji : na przykład CrystalTalk AI odfiltrowuje szumy tła, aby zapewnić lepszą jakość mowy. Różne ustawienia AI w aparacie zapewniają również lepsze wykorzystanie światła i łatwiejsze wyzwalanie. Wersja beta cyfrowego stabilizatora obrazu jest również zintegrowana.

Ponadto smartfon został zaprojektowany tak, aby był bardzo inteligentny i intuicyjny w zakresie sterowania gestami: jeśli smartfon zostanie lekko uniesiony, informacje takie jak czas, poziom naładowania baterii itp. można odczytać na wyświetlaczu podglądu. Jeśli Spotify jest otwarte, bieżący utwór jest wyświetlany w trybie pełnoekranowym.

Jeśli natomiast smartfon leży na powierzchni z wyświetlaczem, dzwonek zmienia się w wibracje, gdy otrzymasz połączenie, gdy tylko podniesiesz telefon. Z drugiej strony, jeśli szybko obrócisz smartfon dwukrotnie z nadgarstka, aparat zostanie aktywowany. Motorola od wielu lat korzysta z tych szybkich funkcji, ale nadal są one przydatne i niezawodne.

Wyświetlacz podglądu Moto G200 jest aktywowany nawet przez najmniejszy ruch (zdjęcie: GIGA).

Motorola zintegrowała inteligentne koncepcje obsługi z G200. Wraz z wysoką wydajnością i dobrym wyświetlaczem sprawia to, że codzienne użytkowanie jest zabawne.

Aparat: zabawa kontrastami

Aparat Moto G200 na pierwszy rzut oka robi solidne wrażenie na smartfonie w tym przedziale cenowym : byłem poza domem w (oczywiście) szary, deszczowy dzień w Berlinie, a smartfon wciąż wiele wyszedł ze zdjęć. Dzięki głównemu aparatowi 108 MP kolory standardowych ujęć plenerowych (obiektyw środkowy) są podkreślone, w nieidealnie oświetlonych wnętrzach nadal otrzymujemy jasne obrazy, a zbliżenia w trybie makro są szczegółowe. W dolnej galerii możecie zobaczyć porównanie niektórych zdjęć z Honorem 50, który jest w tym samym przedziale cenowym i ma podobne wyposażenie aparatu. To również dobrze prezentuje się na zdjęciach, ale w porównaniu z Moto G200 widać niewielkie słabości.

Na drugi rzut oka widać jednak, że Motorola chętniej bawi się kontrastami . Jeśli przyjrzysz się zrobionym zdjęciom bliżej, zobaczysz np. wyraźny szum na krawędziach obrazu parku, a aparat ponownie wyostrzy gałęzie okolicznych drzew. Dlatego z Moto G200 powinieneś być przygotowany na utratę szczegółów.

Moto G200 osiąga swoje granice przy maksymalnym zbliżeniu: opisana powyżej stabilizacja obrazu AI zapewnia moim zdaniem mniej rozmyte obrazy niż w Honorze 50, ale nie zastępuje optycznego stabilizatora obrazu. Jeśli chodzi o nocne ujęcia, to nadal jestem przekonany o jakości Honora 50, bo Motorola zbyt mocno rozjaśnia się w trybie nocnym. Co więcej, dolny sensor głębi (2 MP) Motoroli nie robi różnicy ani w standardowych ujęciach, ani w zdjęciach makro i ultraszerokokątnych (uruchamianych górnym obiektywem).

Za pomocą Motoroli można nagrywać filmy 4K, ale producent ograniczył się do 30 klatek na sekundę , chociaż ze zintegrowanym układem graficznym (Qualcomm Adreno 660) możliwe jest nawet 60 klatek na sekundę. Filmy nadal działają płynnie, ale chip graficzny nadal mógł być używany w większym stopniu.

Przy okazji: aplikacja aparatu w Moto G200 obsługuje podwójne nagrywanie wideo i podwójne zdjęcia, w których przednia i tylna kamera nagrywają jednocześnie. Jeśli lubisz na przykład wypróbować TikTok i Instagram, możesz uwolnić swoją kreatywność.

Powiemy Ci tutaj, jak nagrywać filmy dla Twojego konta TikTok:

Bateria: wolne, szybkie ładowanie

Komórka wytrzymywała prawie dwa dni przy naładowaniu, średniej jasności i średnim czasie pracy ekranu wynoszącym 3 godziny dziennie, czego można było się spodziewać przy pojemności 5000 mAh i odpowiednio określono przez producenta.

Byłem jednak rozczarowany szybkim ładowaniem, ponieważ w rzeczywistości nie było tak szybko. Ładowanie od 8 do 100 procent trwało ponad godzinę. W rzeczywistości dołączony zasilacz ma moc wyjściową tylko 33 watów, producenci tacy jak Xiaomi i OnePlus oferują technologię szybszego ładowania w tym przedziale cenowym. Ponadto nie ma możliwości bezprzewodowego ładowania telefonu komórkowego. Chociaż nie zawsze musisz polegać na szybkim ładowaniu, zwłaszcza jeśli i tak ładujesz przez noc, z baterii można było wydobyć dużo, co dopełniłoby funkcje smartfona.

Bateria Twojego smartfona wyczerpuje się coraz szybciej? W takim razie mamy dla Ciebie kilka wskazówek w innym artykule GIGA:

Oceny i dane techniczne

Szczegółowa ocena testu GIGA: Ocena kategorii Moto G200 5G (maks. 10) Zrównoważony rozwój 6 Przetwarzanie, haptyka i design 7 Wyświetlacz 8 Kamery 6 Oprogramowanie i wydajność 9 Obsługa 8 Telefonia i dźwięk 8 Pamięć masowa 6 Bateria i życie codzienne 7 Ogólnie 7.2 Dane techniczne: Moto System operacyjny G200 5G Wyświetlacz Android 11 Wyświetlacz 6,8 cala FHD + / LCD / 2460 x 1080 pikseli / 144 Hz Procesor Snapdragon 888 + -5G RAM Pamięć wewnętrzna 8 GB 128 do 256 GB (bez możliwości rozbudowy) Aparat przedni 16 MP / 108 MP Główny aparat / 13 MP ultraszerokokątny + makro / 2 MP czujnik głębokości Bateria 5000 mAh (przewodowa, szybkie ładowanie) Funkcje specjalne Certyfikat IP52, NFC, czytnik linii papilarnych i rozpoznawanie twarzy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android