Jakość druku – te aspekty zapewniają wysoką jakość druku

Jakość druku – te aspekty zapewniają wysoką jakość druku

Artykuł redakcyjny 30 listopada 2023 r

Bez względu na to, który dokument został utworzony w programie Word lub innym oprogramowaniu, wyniki na ekranie są zwykle przekonujące. Jeśli jednak stworzony projekt ma zostać przelany na papier, może pojawić się rozczarowanie. Jeśli tekst jest trudny do odczytania lub grafika jest bardzo pikselowana, przyczyną jest prawdopodobnie drukarka lub jej ustawienia. Chcąc otrzymać wysokiej jakości wydruk należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj urządzenia, ale także na jakość tuszu czy wkładu.

Źródło obrazu: Pexels

Drukarka atramentowa lub laserowa – rodzaj urządzenia ma wpływ na wynik wydruku

Jakość wydruków to przede wszystkim kwestia użytego urządzenia. Drukarki można zasadniczo podzielić na dwie kategorie: drukarki atramentowe i drukarki laserowe. Drukarki atramentowe wykorzystują płynny atrament nakładany na papier. Natomiast drukarki laserowe wykorzystują suchy toner, który jest mocno dociskany do papieru za pomocą gorącego wałka.

Drukarki laserowe charakteryzują się dużą szybkością druku i dają ostre, często wodoodporne i światłoodporne wydruki, zwłaszcza jeśli chodzi o tekst. Te cechy sprawiają, że idealnie nadają się do użytku w biurze. Jednak podczas drukowania zdjęć nie osiągają one jakości dobrych drukarek atramentowych i mogą wystąpić błędy w druku. Jedną z najlepszych obecnie dostępnych drukarek laserowych jest HP Color LaserJet Pro M255dw.

Z drugiej strony drukarki atramentowe mogą drukować doskonałe odbitki fotograficzne na specjalnym papierze, które dorównują konwencjonalnym wydrukom fotograficznym pod względem wyrazistości i efektu przestrzennego. Wadą drukarek atramentowych jest ich wrażliwość na różne rodzaje papieru. Ponadto atrament, jako materiał eksploatacyjny, wymaga stosunkowo częstej wymiany.

Wkłady i toner – odpowiednie materiały eksploatacyjne

Wkłady atramentowe różnych producentów można kupić za pośrednictwem TonerPartner m.in. po niższych cenach niż w stacjonarnych sklepach specjalistycznych. Chociaż wkłady atramentowe są na ogół tańsze niż wkłady z tonerem, należy wziąć pod uwagę cenę za stronę. Tonery często imponują niższą ceną strony.

Znajomość rodzajów wkładów do drukarek i różnic między nimi może być korzystna przy zakupie. Oryginalne produkty zazwyczaj reprezentują wyższą jakość – także jeśli chodzi o rezultaty druku. Kompatybilne wkłady są atrakcyjniejsze cenowo i niekoniecznie gorsze pod względem jakości, ale dla bezpieczeństwa należy je kupować wyłącznie u doświadczonego specjalisty w dziedzinie drukarek. Pozwala to uniknąć złych zakupów i zminimalizować rozczarowania wynikami wydruku.

Ustawienia DPI – często klucz do lepszej jakości

Rozdzielczość druku, miara jakości druku, jest określana przez producentów w dpi (punktach na cal). Jednostka ta opisuje, ile punktów drukarka może umieścić na jednym cala (co odpowiada 2,54 centymetra) nośnika druku, zwykle papieru. Im wyższa wartość dpi, tym dokładniejszy i bardziej szczegółowy jest drukowany obraz. Często użytkownicy polegają na domyślnych ustawieniach drukowania swojego urządzenia. Należy zauważyć, że większość drukarek ma fabrycznie ustawioną średnią jakość druku.

Jakość druku można regulować zarówno poprzez ustawienia systemu Windows, jak i właściwości drukarki. Ponadto programy do edycji tekstu często oferują własne opcje dostosowywania jakości druku. To ustawienie można zwykle znaleźć w menu w sekcji „Papier/Jakość”. W zależności od modelu drukarki i wybranych ustawień zazwyczaj dostępne są różne poziomy rozdzielczości, takie jak 300 dpi, 600 dpi i 1200 dpi. Niektóre drukarki używają zamiast tego terminów takich jak „Wersja robocza”, „List” i „Wysoka jakość”.

Niezależnie od tego, czy jest to używany komputer, czy nowy komputer, znaczne ulepszenia można osiągnąć za pomocą ustawień.

Papier do drukarki również odgrywa rolę

Nieodpowiedni wybór papieru może poważnie wpłynąć na jakość druku. W drukarkach atramentowych papier gruboziarnisty powoduje postrzępienie krawędzi grafiki i tekstu, ponieważ atrament wnika w grube włókna i nierównomiernie się rozprowadza. W zależności od papieru drukarki laserowe mogą tworzyć niewielkie szczeliny w warstwie toneru, ponieważ cząsteczki toneru przylegają tylko do powierzchni i są utrwalone.

Aby poprawić rezultaty drukowania, zaleca się stosowanie papieru wyższej jakości z drobniejszymi włóknami. Korzystne jest również wybranie papieru, który jest specjalnie odpowiedni do stosowanej technologii druku (drukarka atramentowa lub laserowa), ponieważ może to mieć również pozytywny wpływ na zużycie tonera lub atramentu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android