Jak to działa?  Płatności mobilne

Jak to działa? Płatności mobilne

Michał Derbort 9. marca 2024

Gotówka to już przeszłość – a przynajmniej tak się wydaje. Coraz więcej klientów płaci przy kasie w supermarkecie bezgotówkowo, za pomocą karty debetowej lub telefonu komórkowego. Proces płatności przebiega teraz szybko, a osoby płacące gotówką przyciągają zirytowane spojrzenia. Tutaj informujemy Cię o najnowszych technologiach.

Co musisz wiedzieć:

Podstawy:

Pewnie i tak robisz to cały czas: za zakupy płacisz kartą. Często nie jest już konieczne wkładanie karty do gniazda w terminalu kart, wystarczy po prostu umieścić ją na urządzeniu. Umożliwia to zintegrowany chip NFC.
Więc jesteśmy teraz w środku technokraty bla bla. Czym do cholery jest NFC i czy można to zjeść?
Zapewniamy niezbędne oświetlenie. Skrót NFC oznacza „Near Field Communication”, co można łatwo przetłumaczyć jako „Near Field Communication”.
Opiera się to na procesie, który umożliwia łatwe nawiązanie połączenia między dwoma urządzeniami poprzez połączenie obu. Jednym z tych „urządzeń” może być Twoja karta płatnicza. Bardzo krótki zasięg zapewnia pewien poziom bezpieczeństwa. Pójdźmy o krok dalej: po co korzystać z karty płatniczej, skoro mamy też telefon komórkowy?

Teraz następuje przerwa w zabawie – Lub: Gdzie są niebezpieczeństwa?

To stary truizm: gdzie jest światło, jest też cień. Tak samo tutaj.
Problem w tym, że jedynym zabezpieczeniem jest krótki zasięg. Jeśli zgubiłeś telefon komórkowy lub kartę kredytową, złośliwi wyszukiwacze mogą wykorzystać je do przeprowadzenia mniejszych transakcji, które nie wymagają podawania kodu PIN.
Dlatego w każdym przypadku obowiązuje następująca zasada: Jeśli coś zgubisz, zorganizuj zablokowanie tego i zgłoś to.
Ponadto osoby o niezbyt honorowych intencjach mogą w tajemnicy korzystać z określonych aplikacji, aby niezauważenie przeskanować kartę lub urządzenie i zapełnić konta innych osób mniejszymi transakcjami na ich koszt. Aby temu zapobiec, warto zatem nosić te rzeczy ze sobą w trudno dostępnych miejscach i w razie potrzeby zabezpieczyć je osobno – np. osłonami ekranującymi.

Z jakiej aplikacji mogę płacić telefonem komórkowym?

Zaczniemy całkiem przyziemnie: do tej pory każdy bank w UE powinien mieć możliwość obsługi płatności mobilnych. W związku z tym instytucje finansowe również powinny mieć możliwość udostępnienia swoim klientom odpowiedniej aplikacji.
Jakość tych prac jest czasami bardzo zróżnicowana i celem tego artykułu nie może być dokładne testowanie aplikacji bankowych z ostatnich banków wiejskich. Warto przyjrzeć się temu krytycznie, szczególnie pod kątem funkcjonalności i bezpieczeństwa.

Aplikacje do płatności mobilnych

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się przetestowanie każdego kandydata na osobności, zanim w kasie supermarketu zrobi się szaleńczo, a za tobą czeka coraz bardziej krwiożercza stado wygłodniałych bestii.
Portfel od Google można określić jako klasyczny. Można tam przechowywać nie tylko karty kredytowe, ale także karty lojalnościowe lub kuponowe i można z nimi powiązać własne konto PayPal.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android