Jako duży wydawca internetowy, w firmie GIGA ponosimy wobec Ciebie odpowiedzialność. Obejmuje to również omawianie zrównoważonego rozwoju w testowanych produktach. Chcemy podzielić się z Państwem naszą dyskusją i opisać, jak będziemy oceniać zrównoważony rozwój w przyszłości.
Ten artykuł jest częścią Tydzień tematyczny GIGA „Zrównoważony rozwój” od 5.6. do 11.6.2022. W artykule przeglądowym możesz przeczytać, o co w tym wszystkim chodzi i znaleźć inne artykuły na ten temat.
Jedną z naszych zasad w GIGA jest to, że testujemy w praktyczny sposób. Słowo, które brzmi trochę sztywno, ale opisuje aspekt, który jest dla nas niezmiernie ważny. Oznacza to, że najważniejszym dla nas kryterium jest to, jak urządzenie radzi sobie w codziennym użytkowaniu – ważniejsze niż pomiary z laboratoriów. czy to ci pomaga? Czy jest zrozumiały w użyciu dla początkujących i profesjonalistów? Czy to jest przyjemne? Albo przeciwnie: nerwować pewne aspekty? Czy urządzenie wyznacza Ci bezsensowne granice, czy też oferuje zbyt małą wartość dodaną?
W czasach zmian klimatycznych pytanie dotyczące ceny brzmi: czy zrównoważony rozwój powinien być również uwzględniany w testach GIGA? A jeśli tak, to w jaki sposób? Chociaż ten aspekt jest już częścią oceny testowanych urządzeń w niektórych przypadkach, chcemy również być z Tobą przejrzyści, podziel się naszymi przemyśleniami i swoimi pomysłami Słuchać.
Na pierwszy rzut oka zrównoważony rozwój może wydawać się niepraktyczny. Świeżo po wyjęciu z pudełka, nowe urządzenie początkowo działa niezależnie od ilości Energia w produkcji i transporcie płynął, w jakich okolicznościach uzyskano surowce na składniki i tak dalej. Z drugiej strony, zrównoważony rozwój jest w końcu istotny.
Co oznacza dla nas zrównoważony rozwój?
W debacie publicznej definicje są różne. Za zrównoważony rozwój rozumiemy następujące 10 punktów:
Recykling: Surowce do produkcji powinny pochodzić w miarę możliwości ze źródeł poddanych recyklingowi, a produkt powinien mieć możliwość powrotu do cyklu materiałowego po użyciu przy niewielkim wysiłku.
Ochrona zasobów: W produkcji i transporcie należy zużywać jak najmniej energii i zasobów oraz wytwarzać jak najmniej CO₂.
Uczciwe warunki pracy: Wydobycie surowców, produkcja komponentów i montaż produktu powinny odbywać się w humanitarnych warunkach, zgodnie z normami bezpieczeństwa pracy, bez pracy dzieci i za godziwą płacą.
przezroczystość: Wysiłki, aby produkt był zrównoważony, powinny być jak najlepiej udokumentowane, informacje powinny być łatwo dostępne i zrozumiałe.
efektywności energetycznej: Już podczas poczęcia należy uważać, aby zużywać energię tak oszczędnie, jak to możliwe, a produkt powinien być odpowiednio zaprojektowany. Przykłady: wartość Cd dla samochodów, zużycie w trybie czuwania dla elektroniki użytkowej.
długość życia: Z jednej strony produkt powinien być odporny na wypadki (np. upadek telefonu komórkowego) i czynniki naturalne (deszcz, piasek), a części zużywające się powinny być jak najdłużej. Z drugiej strony należy upewnić się, że oprogramowanie nie jest przestarzałe i zachowuje wysoką wydajność.
naprawialność: W przypadku wad laik powinien mieć możliwość samodzielnej naprawy na urządzeniu lub przynajmniej swobodnie wybrać miejsce naprawy. Producent powinien dostarczyć dokumentację naprawy i części zamienne, a nie integrować zbędnych utrudnień przy naprawie (klejenie, autorskie śruby).
Użyteczność bez zewnętrznych zależności: Produkt powinien nadawać się do użytku zgodnie z jego podstawowym przeznaczeniem z jak najmniejszą liczbą zależności zewnętrznych (dostęp do Internetu, konta użytkowników, usługi w chmurze itp.).
Rozszerzalność i interoperacyjność: Powinno być możliwe podłączenie, rozbudowa i unowocześnienie produktu w najlepszy możliwy sposób zgodnie z ustalonymi standardami. Powinien być zaprojektowany do pracy z jak najszerszą gamą istniejących produktów.
Opakowania: Opakowanie powinno mieć jak najmniejszą objętość, nie zawierać zbędnych elementów, unikać w jak największym stopniu tworzyw sztucznych i materiałów kompozytowych.
Więcej o historii koncepcji zrównoważonego rozwoju dowiesz się tutaj:
Zrównoważony rozwój i praktyczność – czy to możliwe?
Produkty technologiczne, którymi się otaczamy, to materiały eksploatacyjne, których okres półtrwania zależy nie tylko od zużycia, ale również od cykli technologicznych. I żeby dotrzeć do sedna gorzkiej prawdy: Produkty naszego współczesnego świata konsumentów generalnie nie są „zielone”. Produkowane są z dużym nakładem energii i zasobów, nie nadają się już do użytku stosunkowo szybko (słowo kluczowe „planowane zużycie”) i stają się odpadem trudnym do recyklingu. Nawet produkty, takie jak uczciwe smartfony czy samochody elektryczne, nie są z natury zrównoważone, ale po prostu „mniej złe” niż modele konwencjonalne – i tutaj również występują gradacje.
Rezygnacja z produktów elektronicznych też nie jest dla nas alternatywą – ale: Zasoby naszej planety są ograniczone. Ślad ekologiczny, który zostawiamy, jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Musimy oszczędzać zasoby, co musi znaleźć odzwierciedlenie w naszych decyzjach dotyczących konsumpcji. Efekt może być niewielki w przypadku pojedynczego urządzenia, ale jako (globalne) społeczeństwo odnosimy korzyści, gdy wszyscy oszczędzają energię, unikają odpadów itd., nawet na małą skalę. Pomimo całego komfortu i rozproszenia, jakie przynoszą nam produkty technologiczne, nadal powinniśmy być brane pod uwagę. Brzmi idealistycznie? Może, ale jaka jest alternatywa – żyć tak, jakby nic się nie stało?
To jest właśnie powód, dla którego uwzględniamy zrównoważony rozwój w naszych ocenach testowych: Jeśli kupujesz urządzenie, powinno ono jak najbardziej przyjazny dla środowiska być i używane tak długo, jak to możliwe może zostać. Jest to również dobre dla twojego portfela.
Innym powodem, dla którego zrównoważony rozwój jest kryterium testu, jest wpływ, jaki GIGA ma jako szeroko zakrojone medium internetowe: jeśli uczynimy zrównoważony rozwój widocznym i mierzalnym w ocenie produktów, ma to również pewien wpływ Wpływ na przemysł elektroniczny. Być może dołączą do tego inne media i temat stanie się w przyszłości nie do zignorowania. Producenci powinni również konkurować ze sobą w obszarze zrównoważonego rozwoju, podobnie jak robią to z kamerami, oprogramowaniem i technologiami ładowania baterii.
Mierzenie zrównoważonego rozwoju – wyzwania
Zrównoważony rozwój jest ważny i praktyczny. Dlatego będzie to część naszych ocen testowych, ustaliliśmy to. Ale jak mamy to zrobić? Oto kluczowe wyzwania, które pojawiły się w naszej wewnętrznej dyskusji:
Brak przejrzystości: Z reguły producenci dość oszczędnie podchodzą do informacji o warunkach produkcji. Często nie znamy łańcucha produkcji i tras dostaw. Często jest to „czarna skrzynka” nawet dla producenta, ponieważ poszczególne etapy produkcji są zwykle obsługiwane przez podwykonawców.
Brak weryfikowalności: Nawet jeśli producent oferuje w najlepszym przypadku obszerną dokumentację dotyczącą własnych zrównoważonych wysiłków, środki te nie są dla nas bezpośrednio zrozumiałe i nie mogą być przez nas niezależnie sprawdzone – tak jak w przypadku wydajności, jasności wyświetlacza czy jakości aparatu.
Złożoność i wpływ niektórych środków: Jak porównać materiały z recyklingu z faktem, że komponenty mogły dwukrotnie opłynąć świat? Czy porządnie wyprodukowany smartfon ze średnim czasem użytkowania wynoszącym półtora roku jest lepszy od „konwencjonalnego” smartfona, z którego można korzystać przez 4 lata? Porównanie jednego zrównoważonego lub zrównoważonie brzmiącego środka z innym jest niezwykle trudne. I to prowadzi nas do następnego punktu.
Zielone pranie: Zrównoważony rozwój to trend i producenci o tym wiedzą. Na pierwszy plan wysuwają się środki w reklamie produktów zmierzające w tym kierunku, takie jak plastikowe części z przetworzonych sieci rybackich czy atrament sojowy na kartonowych opakowaniach. Wszystko to brzmi dobrze i uspokaja konsumentów, ale uczciwie można założyć, że te środki stanowią pomijalnie małą część ogólnej równowagi urządzeń. Chociaż te kroki świadczą o dobrej woli – jak je ważysz?
Siegel: Plomby testowe często sugerują na przykład uczciwość i ochronę środowiska w produkcji. Często jednak nie pochodzą one z niezależnych instytutów. Może to być również greenwashing.
Brakuje „linii bazowej”: Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, praktycznie nie ma standardu. Poza niszowymi urządzeniami, takimi jak Fairphone czy indywidualnymi inicjatywami, żaden producent nie dał jeszcze przykładu, z którego może skorzystać cała branża elektroniczna. Oczywiście rozwój w kierunku większej trwałości nie może zostać wdrożony z dnia na dzień. Ale czy to oznacza, że w zasadzie wszystkich producentów musimy oceniać na ekwiwalent szóstej klasy szkolnej, z tendencją wzrostową dla poszczególnych mierników?
Zalety, wady to: Czy brak zasilacza w opakowaniu telefonu komórkowego jest zaletą? Tak, ponieważ zmniejsza to rozmiar opakowania i sprawia, że transport jest bardziej oszczędny pod względem zasobów. Nie, ponieważ może to zmusić kupujących do zakupu dodatkowej elektroniki. To samo dotyczy fabrycznie nałożonych ochraniaczy ekranu (dodatkowe odpady a dodatkowa wygoda) i dostarczonych etui (uniknięto dodatkowego zakupu w porównaniu ze zbędnym plastikiem jednorazowego użytku, jeśli użyjesz innego etui). Jak oceniasz takie aspekty?
Więcej o greenwashingu w filmie:
Co zrobimy
Do intensywne dyskusje opracowaliśmy pomysł, jak będziemy oceniać zrównoważony rozwój w przyszłości.
W naszej ocenie zrównoważonego rozwoju uwzględniono następujące aspekty:
Opakowania: Czy są niepotrzebne, kompostowalne lub nie ma plastikowych opakowań? Czy są niepotrzebne akcesoria?
długość życia: Czy produkt jest solidnie zbudowany, czy jest chroniony na przykład przed wodą i kurzem? Czy istnieje gwarancja na aktualizacje oprogramowania? Czy produkt ma widoczne, nienaprawialne części zużywające się lub słabości strukturalne („wstępnie określone punkty złamania”)? Czy istnieją teoretycznie niepotrzebne zależności dla funkcjonalności, np. konta lub usługi w chmurze?
naprawialność: Czy istnieje wymienna bateria lub nawet konstrukcja modułowa? Czy producent oferuje wsparcie i części zamienne ułatwiające naprawę? Czy są niepotrzebne przeszkody do samodzielnej naprawy (klejenie, zastrzeżone śruby)?
recykling: Czy producent akceptuje stare urządzenia? Jeśli tak, to tylko produkty własne, czy też innych producentów? Jeśli tak, to czy są właściwie poddane recyklingowi? Czy tworzone są zachęty, takie jak rabaty na nowe zakupy?
przezroczystość: Czy producent oferuje online informacje na temat surowców, łańcuchów dostaw i warunków pracy, a także raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju? Nie spekulujemy; oceniamy to, co możemy ocenić. W tym celu podejmujemy działania własne oceny i doświadczenia z urządzeniem wstecz, ale także do zewnętrznych niezależnych źródeł, na przykład awarii urządzeń z iFixit lub testów niezależnych instytutów specjalizujących się w tym. Skończyliśmy ze sobą Ambiwalencja w ocenie jasne, na przykład pod względem zakresu dostawy. Takie wewnętrzne sprzeczności istnieją również w innych dziedzinach i są ich częścią; ważne jest, aby zostały omówione. Niezależnie od liczby innych kryteriów i ich wagi, zrównoważony rozwój wpływa na Ciebie 10% wpływ na ocenę ogólną na zewnątrz. Ten wpływ może w przyszłości wzrosnąć. Ocena zrównoważonego rozwoju została szczegółowo omówiona w artykule testowym. Domyślnie produkt nie zaczyna się od 0 na naszej 10-punktowej skali w indywidualnym wyniku zrównoważonego rozwoju, przynajmniej do momentu ustalenia punktu odniesienia. Zamiast tego na razie odejdziemy od jednego „Średnia” 5 out, według powyższych kryteriów poprawiła się lub pogorszyła może być. Nasze rozwiązanie zostało już zastosowane w niektórych raportach z testów z ostatnich kilku tygodni, ale dotyczy przyszłych raportów z testów produktów technicznych, które pojawią się na GIGA obowiązkowe.
Zdajemy sobie sprawę, że nasze rozwiązanie na początku nie jest idealne jest. Pragniemy podkreślić, że niniejsza wytyczna jest „krokiem pośrednim”, punktem wyjścia, który opiera się na wykonalności w codziennej pracy redakcyjnej. To rozwiązanie powinno i będzie z czasem dopracowywane – czekamy na Wasze pomysły i opinie.