Inteligentne termostaty grzejnikowe w teście magazynu SMARTPHONE

Inteligentne termostaty grzejnikowe w teście magazynu SMARTPHONE

Philipp Lumetsberger 5 stycznia 2023 r

W związku z obecną sytuacją geopolityczną ceny energii dosłownie przebijają dach i coraz bardziej obciążają domowe budżety. Rozwój ten nie kończy się również na kosztach ogrzewania. Ci, którzy nie chcą zostać przytłoczeni groźną lawiną kosztów w zbliżającej się chłodnej porze roku, szukają więc sposobów i środków na oszczędzanie energii. Szczególnie praktyczną pomocą są na przykład inteligentne termostaty grzejnikowe, dzięki którym można znacznie obniżyć koszty ogrzewania bez wpływu na klimat we własnych czterech ścianach.

Ogrzewanie za naciśnięciem jednego przycisku

Inteligentne termostaty grzejnikowe zapewniają utrzymanie żądanej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach bez konieczności ciągłego kręcenia pokrętłem termostatu. Steruje się nim za pomocą aplikacji lub ręcznie. Niektóre modele umożliwiają nawet regulację temperatury za pomocą poleceń głosowych.

Rozejrzeliśmy się po rynku i przyjrzeliśmy się bliżej pięciu inteligentnym termostatom grzejnikowym.

Tak testowaliśmy

Oceniliśmy pięć obiektów testowych w siedmiu różnych kategoriach. Na początku przyjrzeliśmy się, jak zainstalować termostat na grzejniku. W przypadku kategorii „Uruchomienie” zbadano procedurę wstępnej konfiguracji i połączenia z odpowiednim centrum sterowania. Jeśli chodzi o wyposażenie/akcesoria, zastanawialiśmy się, czy na przykład baterie, adaptery do różnych przyłączy grzejników lub inne akcesoria są objęte zakresem dostawy.

Kolejnym ważnym aspektem naszego porównania była użyteczność.Zwrócono uwagę na różne opcje sterowania termostatem grzejnikowym i niezawodność ich działania. Przy okazji zwróciliśmy szczególną uwagę na obsługę ręczną i sprawdziliśmy, jak działa ręczna regulacja temperatury i jak szybko system reaguje na wprowadzane dane.

Następnie poddaliśmy powiązaną aplikację bliższemu badaniu. Zwrócono uwagę nie tylko na wygląd i strukturę menu, ale także na niezawodność aplikacji. Na koniec skupiliśmy się na zakresie funkcji poszczególnych urządzeń testowych.

Aby móc przedstawić przegląd kosztów związanych z przeróbką, w tabeli na następnej podwójnej stronie wymieniliśmy ceny termostatu oraz cennika centrum sterowania. Dodatkowo obliczyliśmy całkowite koszty dla czteroosobowego gospodarstwa domowego z ośmioma grzejnikami.

Montaż
10%

Instalacja
20%

wyposażenie/akcesoria
15%

użyteczność
20%

kontrola aplikacji
15%

Ręczna obsługa
5%

zakres funkcji
15%


AVM: FRITZ!DECT 302

Producent AVM, znany ze swoich rozwiązań sieciowych, ma w swojej ofercie także kilka produktów smart home, takich jak termostat grzejnikowy FRITZ!Dect 302. Router FRITZ!Box działa jako centrum sterowania dla tego gadżetu. Ci, którzy już go mają, nie muszą kupować żadnego dodatkowego sprzętu.

Sterowanie za pomocą smartfona odbywa się za pośrednictwem aplikacji Fritz! Smart Home, a także za pośrednictwem interfejsu internetowego w przeglądarce. Ten ostatni należy otworzyć, aby np. aktywować blokadę klawiszy lub tryb wakacyjny. W sumie to rozwiązanie jest naszym zdaniem trochę zbyt uciążliwe.

Oprócz pomiaru aktualnej temperatury, termostat AVM jest w stanie rozpoznać otwarte okna i odpowiednio automatycznie wyłączyć ogrzewanie.

obwód wakacyjny

pomiar temperatury

Tygodniowy program czasowy

Wykrywanie otwartego okna

Preis
79,99 Euro

Wymiary
93x51x51mm

Waga
150 gr

Zakres dostawy
Termostat, baterie, instrukcja obsługi, 1 adapter chłodnicy


Bosch: Termostat grzejnikowy II

Bosch dostarczył nam również próbkę testową do naszego obszernego porównania. Urządzenie, ochrzczone Radiator Thermostat II, wymaga inteligentnego domowego centrum sterowania, aby można było nim sterować za pomocą aplikacji. Po zainstalowaniu termostatu następuje kalibracja, która trwa kilka minut. Temperaturę można ustawić za pomocą aplikacji lub pokrętła. Wartość ustawiona na termostacie wyświetla się w aplikacji mobilnej z lekkim opóźnieniem, poza tym działa bardzo niezawodnie i szybko reaguje na wprowadzanie.

Pomimo wielu funkcji niestety nie ma detekcji otwarcia okna, do której wymagany jest dodatkowy styk okienny.

Funkcja przerwy na ogrzewanie

pomiar temperatury

Tygodniowy program czasowy

Ochrona przed zwapnieniem

Preis
78,00 Euro

Wymiary
51x51x87mm

Waga
182 gr

Zakres dostawy
Termostat, baterie, instrukcja obsługi, 2 adaptery chłodnicy


Ewa: Termo

Inteligentny termostat firmy Eve jest odpowiedni dla posiadaczy iPhone’ów. Do sterowania nie jest wymagana wersja aplikacji na Androida. Aplikacja producenta jest bardzo prosta i prosta, ale to wygląd przekonał nas najbardziej.

Poszczególne funkcje, takie jak wykrywanie obecności, są możliwe tylko w połączeniu z panelem sterowania. HomePod lub urządzenie Apple TV działają jak takie, w przeciwnym razie termostat może być również używany bez centrum sterowania za pośrednictwem iPhone’a.

Cechą szczególną jest tak zwana ochrona zaworów, w której zawór grzejnikowy otwiera się automatycznie co trzy tygodnie. Ma to na celu zapobieganie osadzaniu się kamienia.

obwód wakacyjny

Możliwość sterowania za pomocą poleceń głosowych Siri

Tygodniowy program czasowy

ochrona zaworów

Preis
76,99 Euro

Wymiary
54x67x85mm

Waga
178 gr

Zakres dostawy
Termostat, baterie, instrukcja obsługi, 3 adaptery chłodnicy


Homematic IP: termostat grzejnikowy EVO

Termostat producenta Homematic IP, który specjalizuje się w urządzeniach inteligentnego domu, na pierwszy rzut oka wygląda bardzo prosto, ale kryje w sobie dużą liczbę inteligentnych funkcji. Na przykład można nim sterować za pomocą poleceń głosowych Alexa lub Asystenta Google, rozpoznaje otwarte okna i automatycznie powiadamia o awarii ogrzewania.

Szczegółowe instrukcje pomagają w uruchomieniu i instalacji termostatu grzejnikowego. Rozłożenie i złożenie gadżetu zajęło nam około dziesięciu minut i wreszcie mogliśmy z niego korzystać. Wymagane centrum sterowania jest konfigurowane w mgnieniu oka dzięki funkcji skanowania kodu QR.

obwód wakacyjny

funkcja wzmocnienia

Możliwość sterowania za pomocą poleceń głosowych

Wykrywanie otwartego okna

Preis
79,95 Euro

Wymiary
53x55x94mm

Waga
190 gr

Zakres dostawy
Termostat, baterie, instrukcja obsługi, 3 adaptery chłodnicy


tado: inteligentny termostat grzejnikowy

Inteligentny termostat grzejnikowy monachijskiej firmy tado niezawodnie wykonuje swoją pracę i wyglądem przypomina klasyczny termostat. Do sterowania wymagany jest tzw. Internet Bridge (centrum sterowania), który jest podłączony do routera za pomocą kabla sieciowego.

Dostępna jest specjalna funkcja Auto-Assist do w pełni automatycznego sterowania grzejnikiem. Jednak można z niego korzystać dopiero po wykupieniu abonamentu (pakiet miesięczny lub roczny). Asystent ten automatycznie wyłącza ogrzewanie, gdy okno jest otwarte lub gdy wszyscy wyszli z domu.

Sterowanie ogrzewaniem na podstawie danych geograficznych

pomiar temperatury

Tygodniowy program czasowy

Wykrywanie otwartego okna

Preis
89,99 Euro

Wymiary
78 x 52 mm

Waga
183 gr

Zakres dostawy
Termostat, instrukcja obsługi, 6 adapterów do grzejników


Ogólny wynik

Table2_canvas 1

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android