Gry, rozmowy, surfowanie: w ten sposób użytkownicy smartfonów mogą chronić swój numer telefonu

Gry, rozmowy, surfowanie: w ten sposób użytkownicy smartfonów mogą chronić swój numer telefonu

Od redakcji 21 lipca 2022 r.

Nagle dzwoni telefon i dzwoniący spam jest na linii. Niezależnie od tego, czy są to fałszywe połączenia z BKA, czy tylko reklamy, konsumenci wciąż zadają sobie pytanie, skąd dzwoniący faktycznie otrzymali swój numer. W większości przypadków informacje o numerze telefonu komórkowego są wymagane i przechowywane podczas weryfikacji aplikacji lub usługi online, zwłaszcza od czasu wprowadzenia unijnej dyrektywy Poznaj swojego klienta. Im częściej numer telefonu komórkowego jest gdzieś przechowywany, tym większe ryzyko nadużycia, połączeń spamowych lub sprzedaży danych.

Źródło obrazu: Pixabay

Poznaj swojego klienta: weryfikacja danych użytkownika służy do ochrony

Zasada poznaj swojego klienta nie jest zła i jest całkowicie w interesie klienta, ponieważ ochrona jest gwarantowana poprzez sprawdzanie i identyfikowanie nowych i istniejących klientów. Kradzież tożsamości zdarza się zbyt często w Internecie. Konieczność weryfikacji numeru telefonu daje konsumentowi nieco większe bezpieczeństwo. Koncepcja została pierwotnie opracowana głównie z myślą o transakcjach finansowych i biznesie, ale obecnie jest również wykorzystywana w sklepach internetowych, a przede wszystkim w obszarze gier mobilnych.

Zasada „znaj swojego klienta” jest szczególnie ważna w grach hazardowych online. Użytkownicy, którzy chcą grać na prawdziwe pieniądze w kasynie mobilnym, są zwykle proszeni o utworzenie konta. Wymaga to zebrania pewnych danych osobowych, w tym numeru telefonu komórkowego. Jest to jednocześnie zabezpieczenie dla dostawców i użytkowników. Renomowani operatorzy kasyn muszą zapewnić graczom optymalne środki ostrożności, zwłaszcza w ramach nowego Traktatu Stanowego w sprawie hazardu. Obejmuje to sprawdzenie tożsamości.

Procedura ta od dawna jest również powszechna w innych obszarach gier, na przykład w największej ze wszystkich platform do gier komputerowych: Steam. Chociaż nie jest to obowiązkowe, zdecydowanie zaleca się zweryfikowanie własnego numeru również tutaj i ochronę konta przed dostępem z zewnątrz za pomocą uwierzytelniania dwukierunkowego.

Korzystaj z darmowych gier offline i przeglądarkowych

Jeśli użytkownicy nie chcą rejestrować się w swojej ulubionej grze i polegać na ochronie danych, mają możliwość grania w darmowe gry offline i przeglądarkowe. Jednak korzyści tutaj są bardzo ograniczone. Można grać w określonych ramach, ale z jednej strony wybór jest niewielki, a z drugiej prawie nie ma tak rozbudowanych ofert, jakich można oczekiwać od pełnej wersji. Bez pobierania i rejestracji możesz cieszyć się grą tylko przez krótki czas.

Zamów online jako gość

Robiąc zakupy online, konsument zazwyczaj ma do wyboru dwie opcje przy inicjowaniu zakupu. Istnieje możliwość dokonania zakupu jako „gość” bez zapisywania żadnych danych osobowych. Zazwyczaj adres e-mail jest wystarczający, aby można było tam wysłać potwierdzenie zamówienia. Drugą opcją jest rejestracja, aby w sklepie założyć konto klienta.

Ta ostatnia ma pewne zalety dla użytkownika, a zwłaszcza więcej usług. W ten sposób można śledzić każde zamówienie, a zaległe faktury i płatności można również zobaczyć na pierwszy rzut oka na koncie. Ponadto zarejestrowani użytkownicy korzystają z ochrony kupującego, która nie jest dostępna dla niezarejestrowanych klientów.

Wybierz Messenger bez numeru telefonu komórkowego

Jednym z najbardziej klasycznych komunikatorów jest WhatsApp, ale tutaj identyfikator czatu jest wyraźnie powiązany z numerem telefonu. Jeśli nie chcesz tego, na przykład dlatego, że nie chcesz, aby partnerzy czatu natychmiast mieli Twój numer telefonu komórkowego, możesz skorzystać z różnych alternatywnych komunikatorów. Nazywają się KIK, Hangouts lub Skype i nie wymagają numeru telefonu komórkowego.

Minusem jest to, że te komunikatory są bardziej nieporęczne w użyciu. Automatyczne porównywanie kontaktów nie jest możliwe, więc nie jest możliwe automatyczne czatowanie z kontaktami, których numer jest zapisany w książce telefonicznej.

Zamiast tego nowe kontakty należy dodawać ręcznie, nawet jeśli ich numer telefonu komórkowego jest już w pamięci telefonu, a czat byłby od dawna możliwy za pomocą WhatsApp.

Gry, rozmowy, surfowanie: w ten sposób użytkownicy smartfonów mogą chronić swój numer telefonu

Źródło obrazu: Pixabay

Zarejestruj się za pomocą jednorazowego numeru telefonu komórkowego

Tematy ochrony danych i anonimowości w Internecie są ważniejsze niż kiedykolwiek, ale bezpieczeństwo odgrywa również ważną rolę. Rejestrując się przy użyciu własnego numeru telefonu komórkowego, można zapobiec kradzieży własnych danych przez nieznajomych. Jeśli nowe konto zostanie zweryfikowane, zapewnione jest również większe bezpieczeństwo dla stojącej za nim firmy, co można łatwo zademonstrować na przykładzie wspomnianych powyżej kasyn. Jako operator istnieje ryzyko odpowiedzialności, jeśli osoby nieupoważnione założą konta lub nawet popełnią przestępstwo przy ich użyciu (pranie pieniędzy, kradzież tożsamości). Dzięki solidnej weryfikacji możliwe jest zapewnienie większego bezpieczeństwa obu stronom.

Alternatywą dla konsumentów dbających o prywatność jest rejestracja za pomocą jednorazowych numerów telefonów komórkowych. Taki numer telefonu komórkowego można wypożyczyć co miesiąc za niewielkie pieniądze, a następnie jest dostępny wirtualnie. Nie jest wymagana rejestracja, można użyć SMS (do weryfikacji).

Dużą zaletą jest to, że rejestracje i wszystkie ich zalety można wykorzystać do utworzenia konta. Niekorzystne jest, jeśli np. zapomniano hasła, a link do ponownej aktywacji jest wtedy automatycznie wysyłany na jednorazowy numer. Z reguły nie można go już wywołać (jeśli dostawca już je rozwiązał).

Wniosek: pogodzić bezpieczeństwo i ochronę danych

Celem wszystkich środków i metod jest pogodzenie bezpieczeństwa i ochrony danych. Nie ma złych intencji za wymogiem rejestracji lub ofertą w różnych obszarach. Raczej problem polega na tym, że nadal istnieje ryzyko kradzieży danych, a w konsekwencji podany przez Ciebie numer stanie się ostatecznie odbiorcą spamu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android