Google VPN dla iPhone’a i Androida: zalety i wady

Google VPN dla iPhone’a i Androida: zalety i wady

Został ogłoszony pod koniec 2020 r., potem najpierw wystartował w USA, a od sierpnia 2021 r. był również dostępny tutaj: Google VPN. Jednak nie każdy może z niego korzystać i ma kilka wyraźnych słabości w porównaniu z konkurencją. GIGA mówi, jak aktywować Google VPN i jakie są zalety i wady w porównaniu z innymi dostawcami.

Nie każdy może korzystać z Google VPN. Jest dostępny tylko dla użytkowników planu przestrzeni dyskowej w chmurze „Google One”. Ale to nie jedyny powód, który przemawia za alternatywnymi dostawcami VPN. Ma do marzec 2022 r trwał, dopóki usługa Google VPN nie była w końcu dostępna na iPhonie i iPadzie. Do tego czasu była zarezerwowana wyłącznie dla użytkowników Androida.

Robert wyjaśnia, dlaczego tak naprawdę nie potrzebujesz VPN:

Google VPN: co jest dobre, a co nie?

Każdy, kto korzysta z Google One, będzie zadowolony z tej oferty. To jeden z „bonusów” tej usługi przechowywania, którą otrzymujesz za darmo. Od marca 2023 możesz aktywować VPN z dowolnym pakietem Google One.Podczas korzystania z Google VPN Twoje prawdziwe IP jest ukryte. Możesz dzięki temu surfować anonimowo.Nie ma dedykowanej aplikacji dla Google VPN. Zamiast tego zostanie zintegrowany z aplikacją Google One. Możliwości ustawień są odpowiednio małe.Włączanie, wyłączanie i zabijanie przełącznika – to wszystko. Możesz włączać i wyłączać VPN w aplikacji lub ustawić przełącznik w szybkich ustawieniach. Inaczej jest tylko jeden Włącz zabezpieczenia, które natychmiast blokują dostęp do Internetujak tylko VPN zostanie wyłączony z jakiegokolwiek powodu.Możesz jednak zezwolić poszczególnym aplikacjom na omijanie VPN. Może to być konieczne na przykład do pracy w sieci firmowej lub dostępu do stron wymagających określonych zakresów IP.Niestety, nie możesz wybrać lokalizacji VPN, jest przypisywany automatycznie. Prawdopodobnie serwery będą zawsze wybierane w kraju, w którym aktualnie się znajdujesz. To dobrze wpływa na szybkość ale nie pomaga ominąć blokad krajów.

W porównaniu z komercyjnymi dostawcami VPN, rozwiązanie Google ma istotne słabości. Jeśli jednak spojrzeć na to jako darmowy bonus w kontekście rozwiązania bezpieczeństwa, jest to w rzeczywistości całkiem wystarczające. Potrzebujesz jednak co najmniej pakietu 2 TB od Google One, który kosztuje 9,99 € miesięcznie lub 99,99 € rocznie.

W jaki sposób aktywowana jest sieć VPN Google?

The Google VPN jest częścią aplikacji Google One. Kiedy konfigurujesz go po raz pierwszy, znajdziesz VPN pod „Zalety„po kliknięciu”Spójrz na szczegóły” wpisano. Jak tylko tam będziesz, przełącz “Aktywuj VPN” jest włączony, jest uruchomiony. Poniżej znajduje się przycisk “ustawienia widoku‘, co prowadzi do prostego menu ustawień, które ma tylko dwie opcje: ‘Blokuj dostęp do Internetu, gdy VPN jest wyłączony” I “Zezwalaj aplikacjom na omijanie VPN„.

Jeśli używany jest Google VPN, możesz użyć ikony, aby szybka aktywacja i dezaktywacja w szybkich ustawieniach widać, przesuwając palcem od góry ekranu w dół. Możesz także wstrzymać Google VPN na 5 minut w dowolnym momencie, gdy jest aktywny, otwierając powiadomienie VPN.

Jak bezpieczny jest Google VPN?

Oczywiście, kiedy ludzie mówią o tym, jak bezpieczny jest Google VPN, mają na myśli dwa różne obszary:

Czy sieć VPN Google jest wystarczająco bezpieczna, abym ja Przeprowadzaj transakcje bankowe, czatuj lub wysyłaj bezpieczne e-maile bez obaw, nawet za granicą Móc?Jak bezpieczna jest ochrona danych? Czy Google może teraz zobaczyć wszystko, co robię w Internecie?

Do Pytanie 1 Trzeba powiedzieć, że Google nie oferuje żadnych specjalnych, wzmocnionych protokołów VPN, ale obiecuje przestrzegać najwyższych standardów bezpieczeństwa podczas opracowywania ich we własnym zakresie. W celu weryfikacji klient jest open source, a Google zlecił również audyt systemu przez dostawców usług bezpieczeństwa.

W przypadku pytania 2 Google obiecuje, że do prowadzenia dzienników potrzebna jest tylko minimalna liczba rekordów. Jednakże ani ruch sieciowy, wywoływane strony i usługi, ani rzeczywisty adres IP z nimi związany nie są rejestrowane. Odpowiedni raport o bezpieczeństwie danych potwierdza roszczenia Google.

To brzmi dobrze, a teraz użytkownik napotyka ten sam problem, co w przypadku absolutnie każdego innego dostawcy VPN: wierzysz twierdzeniom lub nie wierzysz im.

Jak szybki jest Google VPN?

Oczywiście VPN jest zwykle wolniejszy niż połączenie bezpośrednie. Na koniec każde zapytanie jest przekierowywane przez inną sieć. Jednak nasze testy wykazały, że różnica w przeciętnych sieciach LTE jest marginalna i co najwyżej zauważalna w szybkich sieciach WLAN.

Dla porównania kilka wartości testowych, które oczywiście nie są reprezentatywne, ale mają jedynie dać przybliżone wyobrażenie o szybkości Google VPN. Połączenie odbywało się przez Vodafone, Telekom WLAN lub niemieckie serwery Google.

Połączenieprędkość / pingTelekom-WLAN (250 Mbit)Pur: 210 Mb/s / 16 ms
Google-VPN: 120 Mb/s / 29 msVodafone (LTE)Pur: 49 Mb/s / 52 ms
Google-VPN: 43 Mb/s / 66 ms

W szybkiej sieci WLAN utrata prędkości jest wyraźnie widoczna. Jednak prędkość 120 Mb/s w telefonie komórkowym jest wystarczająca do wszystkich celów, w których chcesz korzystać z VPN. W ruchu różnica jest prawie niezauważalna, aw najlepszym przypadku VPN naprawdę daje się odczuć podczas przesyłania lub pingowania.

Prywatna konkluzja do Google VPN

Jako użytkownik Google Cloud mogę również aktywować Google VPN. Ale na co dzień tego nie zrobię, ponieważ osobiście nie potrzebuję takiego poziomu bezpieczeństwa, a do transakcji bankowych używam aplikacji, które i tak gwarantują szyfrowanie typu end-to-end.

Ale głównym powodem, dla którego nie będę z niego korzystać, jest „wyłączność VPN”: nie mogę korzystać z dwóch VPN w tym samym czasie, a ponieważ blokuję reklamy w telefonie, aktywując „Blokada”, Google VPN jest eliminowany jako codzienne rozwiązanie . I niezależnie od tego, jakie dodatkowe funkcje Google może dodać do swojej sieci VPN w przyszłości… blokowanie reklam Google z pewnością nigdy nie będzie jedną z nich.

Bezpieczeństwo i prywatność online: ważne czy nie? (Ankieta)

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android