Gdzie jest produkowany iPhone?  Droga od komponentów do ostatecznego montażu

Gdzie jest produkowany iPhone? Droga od komponentów do ostatecznego montażu

David Imel / Android Authority Nie trzeba dodawać, że iPhone to najbardziej rozpoznawalny smartfon na świecie. Apple dostarcza rocznie prawie ćwierć miliarda sztuk, a firma ma prawie 20% udziału w rynku. Przy tak wielu telefonach znikających z półek rok po roku, możesz się zastanawiać: gdzie jest produkowany iPhone i jak najnowszy model dociera do klientów tak szybko w każdym pokoleniu? Rozbijmy to.

Przed montażem: Skąd pochodzą komponenty iPhone’a?

widok rozstrzelonego iPhone'a ifixitChociaż kuszące jest przyjęcie tekstu Made in China na iPhonie za wartość nominalną, nie wszystko, co składa się na produkt Apple, pochodzi z jednego miejsca. Na przykład wyświetlacz iPhone’a jest produkowany przez firmę Samsung lub LG w Korei Południowej. Z drugiej strony pamięć flash i DRAM prawdopodobnie pochodzą z fabryk Kioxia w Japonii. A szkło Gorilla Glass, które chroni ekran, może pochodzić z fabryki Corning w USA, na Tajwanie lub w Japonii. Tymczasem SoC z serii A firmy Apple to niestandardowy układ krzemowy zaprojektowany w Kalifornii, ale wyprodukowany przez tajwańską firmę TSMC. Do tej pory ledwie podrapaliśmy powierzchnię tą listą. iPhone opiera się na komponentach elektronicznych pochodzących z różnych krajów, w tym z USA. Apple polega również na innych firmach w przypadku mniejszych, czasem wykonanych na zamówienie komponentów, takich jak układy scalone do zarządzania energią, mikrokontrolery USB, bezprzewodowe chipsety i sterowniki OLED. Mogą one pochodzić od dużych firm, takich jak Broadcom i Texas Instruments, a także od mniejszych producentów z Azji Południowo-Wschodniej. Gdzie indziej na świecie Apple próbował nawet pozyskać surowy kobalt bezpośrednio od górników, aby upewnić się, że niedobory nie wpłyną na jego zdolność do produkcji baterii do iPhone’a. Wybór dostawcy ma ogromne znaczenie i to nie tylko ze względu na kontrolę jakości. Apple, wraz z innymi gigantami z Doliny Krzemowej, został oskarżony o poleganie na pracy dzieci i nieetycznych praktykach wydobywczych w celu obniżenia kosztów. Jest rzeczą oczywistą, że takie zarzuty mogą skutkować kosztownymi procesami sądowymi i negatywnym rozgłosem dla firmy.

Produkcja końcowa: gdzie są produkowane i montowane iPhone’y?

apple iphone 14 plus tył stojącyRyan Haines / Android Authority Po usunięciu pojedynczych komponentów, kto tworzy iPhone’a, zanim dotrze do Ciebie? Fabryki w Chinach kiedyś montowały każdy iPhone, ale teraz zaczyna się to zmieniać. Mimo to większość fabryk zajmujących się montażem iPhone’a pozostaje w Chinach. Największy, obsługiwany przez partnera produkcyjnego Foxconn, znajduje się w Zhengzhou i zatrudnia ponad 300 000 pracowników. Pod wieloma względami kompleks bardziej przypomina minimiasto niż typowy teren przemysłowy. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że Foxconn podobno montuje tutaj ponad pół miliona iPhone’ów w ciągu jednego dnia. Ale to może nie trwać wiecznie, ponieważ Apple chce przenieść część produkcji do sąsiednich krajów, takich jak Indie i Wietnam. Apple ostatnio zdywersyfikowało produkcję iPhone’a poza Chinami, a Indie i Wietnam stały się najlepszym wyborem. Apple nie jest jedyną firmą zajmującą się elektroniką użytkową, która ostatnio zdywersyfikowała swoją działalność poza Chinami. Samsung i Xiaomi odniosły wielki sukces także w innych krajach azjatyckich. Strategia China Plus One stała się popularną strategią biznesową, ponieważ firmy starają się obniżyć koszty operacyjne i zmniejszyć swoją zależność od jednego regionu. Oba kraje azjatyckie oferują korzyści inwestorom zagranicznym, którzy chcą założyć zakłady produkcyjne. Oferują również stabilność geopolityczną i gospodarczą — czynniki, które poważnie wpłynęły na produkcję iPhone’a Apple’a w Chinach. Te wąskie gardła zmusiły nawet firmę do wydania komunikatu prasowego ostrzegającego o dłuższym czasie oczekiwania na dostawy.

Dlaczego Apple montuje produkty w Wietnamie?

Wietnam jest strategicznie położony dla globalnej żeglugi — kraj ten znajduje się w bliskiej odległości geograficznej od istniejących przyczółków Apple w łańcuchu dostaw, takich jak Chiny, Tajwan, Japonia i inne. Ma również umowy o wolnym handlu z innymi krajami Azji Wschodniej i jest członkiem Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Wreszcie cała gospodarka Wietnamu opiera się na eksporcie. Od produktów rolnych, przez odzież, aż po elektronikę, kraj ten odniósł ogromne korzyści z dywersyfikacji działalności zachodnich firm poza Chinami. Apple przenosi dużą część produkcji iPadów, Macbooków i Airpodów do Wietnamu. Apple też nie jest zupełnie nowe w Wietnamie — firma już montowała w tym kraju mniejsze produkty, takie jak przewodowe słuchawki EarPods. Według źródła cytowanego przez Nikkei, Apple rozpoczęło montaż słuchawek AirPods w Wietnamie w marcu 2020 r. Wkrótce potem pojawiły się AirPods Pro z wyższej półki. Teraz Apple przenosi również znaczną część produkcji iPada, MacBooka i zegarka Apple Watch do Wietnamu. Gigant z Cupertino planuje osiągnąć te cele za pośrednictwem swoich partnerów produkcyjnych Foxconn, Pegatron i Wistron. Według lokalnych doniesień prasowych Apple rozpoczął montaż w 11 fabrykach prowadzonych przez różne firmy produkcyjne w Wietnamie od początku 2022 roku. Mniej więcej w tym czasie Foxconn zdobył również licencję od wietnamskiego rządu na budowę zakładu montażowego o wartości 270 milionów dolarów w prowincji Bac. Giang, mniej niż 50 mil od stolicy Hanoi. Według doniesień obiekt będzie miał wystarczającą pojemność, aby wysyłać osiem milionów laptopów i tabletów rocznie.

Dlaczego iPhone jest teraz produkowany w Indiach?

Logo FoxconnaIndie, drugie ulubione miejsce produkcyjne Apple, oferują silne zachęty dla lokalnej produkcji w porównaniu z wieloma sąsiadami. Rządowa inicjatywa Make in India okazała się ogromnym sukcesem. W 2020 roku uruchomiła program motywacyjny o wartości 6 miliardów dolarów, który nagradza marki za rozpoczęcie krajowej produkcji smartfonów i komponentów elektronicznych. Marki z Androidem, takie jak Xiaomi, Oppo i Samsung, dołączyły już do inicjatywy Make in India poprzez połączenie w- własne i zewnętrzne zakłady produkcyjne. Niektóre przykłady tych ostatnich to Bharat FIH i Dixon Technologies, które składają smartfony Xiaomi i Samsung. Biorąc pod uwagę te sukcesy, nie jest zaskoczeniem, że Apple zamierza pójść w ich ślady. Pomaga również fakt, że jego największy partner, Foxconn, ma już silną pozycję w Indiach. Wspomniany Bharat FIH jest spółką zależną Foxconn Technology Group. Rząd indyjski oferuje producentom smartfonów różne zachęty finansowe do zakładania krajowych fabryk. Decyzja Apple o przeniesieniu linii montażowych do Indii może również zwiększyć udział iPhone’a w rynku w regionie. Obecnie Indie nakładają cło w wysokości 22% na importowane smartfony. To sprawia, że ​​iPhone jest znacznie droższy w kraju niż na większości rynków zachodnich. Jednak dzięki lokalnej produkcji Apple może ominąć te wysokie opłaty importowe i przerzucić oszczędności na konsumentów. W rzeczywistości firma zastosowała już tę strategię w modelach iPhone’a poprzedniej generacji, które już montuje w kraju. Mimo że najnowszy iPhone jest sprzedawany w Indiach ze znaczną premią cenową, starsze modele często otrzymują duże rabaty — prawdopodobnie ze względu na wspomniane wcześniej ulgi podatkowe. Montując iPhone’a w Indiach, Apple może uniknąć wysokich opłat importowych i zwiększyć udział w rynku krajowym. Wraz z iPhonem 14 firma Apple po raz pierwszy rozpoczęła montaż modeli iPhone’a obecnej generacji w Indiach. Firma wybrała Foxconn do pracy, a konkretnie fabrykę Sriperumbudur w stanie Tamil Nadu. Jednak firma Apple zdecydowała się przenieść tylko niewielki procent produkcji iPhone’a 14 z Chin do Indii – szacunkowo 5% zaraz po premierze.

Kto będzie w przyszłości wytwarzał produkty Apple, takie jak iPhone?

Fioletowe logo AppleRobert Triggs / Android Authority Nawet po migracji Apple do Azji Południowej i Wschodniej większość zakładów produkcyjnych firmy pozostanie w Chinach. Kilka kluczowych komponentów elektronicznych nadal pochodzi z tego regionu. Co więcej, Chiny nadal dysponują znaczną częścią infrastruktury produkcyjnej. Jednak dominacja tego kraju prawdopodobnie z czasem się zmniejszy. Mimo to obecni partnerzy produkcyjni Apple mogą odnieść korzyści w obie strony, ponieważ będą nadal budować i obsługiwać obiekty nawet poza Chinami. Dyskutowaliśmy już, dlaczego Apple może chcieć przenieść montaż do Wietnamu i Indii w nadchodzących latach. Prognozy finansowe przewidują, że przejście nastąpi raczej wcześniej niż później. Analityk JPMorgan powiedział w notatce do klientów firmy:

Wietnam wyłania się jako centrum produkcji komponentów (modułów kamer) i EMS produktów o mniejszej objętości (Apple Watch, Mac, iPady) i już jest głównym miejscem produkcji AirPods. W przypadku iPhone’a EMS Indie wydają się być preferowaną lokalizacją do dywersyfikacji łańcucha dostaw z dala od Chin.

Analityk oszacował ponadto, że do 2025 r. Apple przeniesie około 25% swojej produkcji iPhone’ów do Indii i 65% montażu AirPods do Wietnamu. Inne produkty, które mogą również przenosić się z Chin, to iPad, MacBook i Apple Watch. Podsumowując, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, gdzie powstaje iPhone. Chociaż ostateczny montaż odbywa się tylko w dwóch lub trzech krajach, poszczególne komponenty i surowce iPhone’a pochodzą z niemal każdego zakątka świata. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android