Firma Synology zbudowała router Wi-Fi dla połączonego domu i uwielbiam go

Firma Synology zbudowała router Wi-Fi dla połączonego domu i uwielbiam go

Dhruv Bhutani / Android Authority Jeśli chodzi o routery Wi-Fi, są dwa rodzaje użytkowników: ci, którzy trzymają się swoich urządzeń dostarczonych przez dostawcę usług internetowych i ci, którzy chcą czegoś z nieco więcej. Ta druga grupa zwykle szuka większej szybkości, niezawodności i dodatkowego bezpieczeństwa. Nie jest więc niespodzianką, że producent jednych z najlepszych urządzeń Network-Attached-Storage, firma Synology, ma w zasięgu wzroku dokładnie te trzy branże, dokonując drugiej wyprawy na routery. Synology RT6600AX opiera się na spuściźnie urządzeń NAS firmy i wnosi wiele z tej wiedzy do przestrzeni sieci bezprzewodowych. Spędziłem miesiąc testując router Synology RT6600AX zamiast mojego przesadnego rozwiązania Wi-Fi klasy biznesowej, tylko po to, aby sprawdzić, czy sprytne oprogramowanie i dodatkowe pasmo mogą udaremnić mój niedawno zakończony remont sieci. Wyniki były co najmniej interesujące.
Związane z: Przewodnik po dyskach NAS dla początkujących

To podła, ale nie tak szczupła maszyna

Podłączono urządzenie Synology RT6600ax z tyłu routeraDhruv Bhutani / Android Authority Rozpakowanie RT6600AX może być szokiem i doświadczeniem. W przeciwieństwie do eleganckich dysków sieciowych firmy, Synology nie próbuje ukryć RT6600AX pod błyszczącą fasadą. Router jest duży i masywny, stanowi przeciwieństwo tego, czego można się spodziewać w erze technologii zaprojektowanej tak, aby pasowała do nowoczesnego minimalistycznego wystroju. Ustawiłem go w moim domowym biurze tuż nad szafą sieciową, a nawet wtedy rozmiar routera był dość zniechęcający. Mimo to nie sądzę, że będzie to duży problem dla zamierzonych odbiorców. Pomimo ogromnego rozmiaru urządzenia, router firmy Synology nie przewyższa swojej wagi pod względem wyboru portu. Znajdziesz cztery porty LAN — w tym jeden o przepustowości 2,5 Gb/s — plus jeden port WAN 1 Gb/s i złącze USB 3.0, aby rozszerzyć wbudowaną pamięć masową. Port 2,5 Gb/s może podwoić się jako port WAN z routerem ustawionym w trybie podwójnej sieci WAN, ale ponieważ nie ma obsługi agregacji łączy, nie można uruchomić przewodowego Internetu z prędkością większą niż 1 Gb/s na innych portach. Dodatkowo, jeśli masz prędkości szybsze niż gigabitowe, szybki port LAN może być używany jako port WAN, ale domyślny port WAN nie wraca do trybu LAAN. Ogólnie rzecz biorąc, router oznacza i wygląda biznesowo, ale pamiętaj, że sześć anten nie jest wymiennych.Synology RT6600AX Router Duże prędkości • Zdolność do siatki • Solidne oprogramowanie firmy Synology Przyjazny dla użytkownika, ale niezwykle wydajny router Router Wi-Fi Synology RT6600AX jako pierwszy na świecie obsługuje pasmo 5,9 GHz, co zapewnia ultraszybkie prędkości, a jednocześnie zawiera te same inteligentne i łatwość użycia jako firmowych dysków NAS. Prosumenckie lub biznesowe tendencje Synology RT6600AX sprowadzają się do dwóch ważnych funkcji — oprogramowania i obsługi nowego pasma radiowego, które przynosi bardzo namacalne ulepszenia.

Oprogramowanie, które zachwyca

Komputer stacjonarny Synology RT6600AXDhruv Bhutani / Android AuthorityKorzystam z urządzeń Synology NAS od 2010 roku i dobrze znam oprogramowanie Diskstation tej firmy oparte na systemie Linux. Zapewnia interfejs podobny do pulpitu do przeglądarki internetowej, wraz z pełnym zarządzaniem oknami.

Pięć wirtualnych sieci

Synology Router Manager w RT6600AX to zasadniczo to samo oprogramowanie, w którym bity NAS są zamienione na więcej elementów sieciowych. Zapewnia również kilka bardzo fajnych funkcji dla użytkowników, którzy chcą lepszej kontroli nad swoim inteligentnym domem i bezpieczeństwem. Najważniejszym z nich jest możliwość utworzenia do pięciu różnych identyfikatorów SSID, które działają jako sieci wirtualne. Po przejściu z izolowanych sieci VLAN w mojej konfiguracji Ubiquiti stwierdziłem, że proces osiągnięcia podobnego poziomu izolacji sieci jest znacznie prostszy w systemie operacyjnym firmy Synology. To ma sens. Ubiquiti jest skierowany do odbiorców prosumenckich z pewnym doświadczeniem w zakresie sprzętu sieciowego. Natomiast firma Synology jest skierowana do klientów, którzy chcą zrobić więcej ze swoimi routerami bez wcześniejszego uzyskania dyplomu administratora sieci. Synology RT6600AX umożliwia łatwe segregowanie ruchu w inteligentnym domu przy użyciu maksymalnie 5 oddzielnych sieci Wi-Fi. Dlaczego więc jest to ważne? Jeśli tak jak ja masz dziesiątki inteligentnych gadżetów domowych, wiesz, że wiele z nich stale dzwoni do domu z danymi telemetrycznymi. Udało mi się sterować wieloma z nich w trybie offline za pomocą Home Assistant, ale kilka nadal wymaga dostępu do chmury. Serwery te często znajdują się w krajach o wątpliwej polityce prywatności danych i jeszcze gorszych testach bezpieczeństwa. Izolowanie tych urządzeń w oddzielnej sieci oznacza, że ​​chociaż mogę nie być w stanie ich całkowicie wyłączyć, mogę uniemożliwić im gromadzenie danych na pozostałych urządzeniach w mojej sieci i zapobiec włamaniom z Internetu. Synology RT6600AX nie jest pierwszym routerem, który oferuje tę funkcję, ale łatwość konfiguracji to duża wygrana w mojej książce. Router jest również dostarczany z rozbudowaną kontrolą rodzicielską dla dostępu opartego na regułach.
Nasza wskazówka: Twój inteligentny dom powinien pozostać w oddzielnej sieci Wi-Fi

Więcej aplikacji dla dodatkowej funkcjonalności

Sklep z aplikacjami Synology RT6600AXDhruv Bhutani / Android Authority Inną funkcją, która przykuła moją uwagę, był rozbudowany sklep z aplikacjami na routerze. Firma Synology sprytnie zachowała wiele zaawansowanych funkcji routera jako opcjonalnych. Zamiast tego możesz skorzystać z App Store, aby pobrać te aplikacje zgodnie z własnymi wymaganiami. Jest to znacznie lepsze niż większość routerów, które są zablokowane w aplikacjach, które są z nimi dostarczane, a co za tym idzie, mają wolniejsze aktualizacje. Co więcej, umożliwia Synology aktualizowanie poszczególnych aplikacji w przypadku luki w zabezpieczeniach lub nowych funkcji. Pamiętaj, że musisz podłączyć dysk USB jako pamięć zewnętrzną do routera, aby pobrać i korzystać z dodatkowych aplikacji.
Związane z: Najlepsze routery VPN do gier, biznesu i użytku osobistego Uważam, że App Store jest nieco jałowy w porównaniu z tym, do czego jestem przyzwyczajony na dyskach NAS firmy Synology, ale to, co tam jest, powinno obejmować najważniejsze elementy dla wielu użytkowników. Znajdziesz klienta pobierania, serwer multimediów, który zmieni router w urządzenie do odtwarzania multimediów w trybie offline, zaawansowane rozwiązanie do zarządzania zagrożeniami oraz serwer VPN, który umożliwia bezpieczne tunelowanie z powrotem do domowego połączenia internetowego podczas podróży.

Doskonałe podstawowe aplikacje też

Synology RT6600AX może być skierowany do odbiorców prosumenckich, ale firma wykonała świetną robotę, zapewniając łatwość rozpoczęcia pracy również dla przeciętnego nabywcy. Sklep z aplikacjami to jeden aspekt, ale są też dołączone aplikacje. Aplikacja DS Router prowadzi użytkownika przez cały proces wstępnej konfiguracji i może być używana do kontrolowania najczęściej używanych funkcji, w tym bezpiecznego dostępu i dostępu opartego na regułach. Klient pobierania i serwer multimediów nie są nowością w routerach, ale pakiet aplikacji mobilnych firmy Synology czyni je lepszymi. Równie interesujący jest klient pobierania i serwer multimediów. Funkcje nie są zupełnie nowe — używam klienta pobierania na moim routerze Asus od 2011 roku. Ale, jak to zwykle bywa, implementacja ma znaczenie. Klient routera jest nie tylko bardzo funkcjonalny, ale można go połączyć z towarzyszącą aplikacją DS Router, aby odrzucać pobieranie, nawet gdy jesteś poza domem. Usługę Quick Connect firmy Synology można również znaleźć tutaj. Nawiązuje pośrednie połączenie z routerem i umożliwia zdalny dostęp za pomocą łatwego do zapamiętania adresu. Odkryłem, że jest to wygodny sposób na zdalne łączenie się z moim NAS, i tak też jest w przypadku RT6600AX.

Doskonałość sieci

Radiotelefony Wi-Fi Synology RT6600AXDhruv Bhutani / Android Authority Dobrze, więc oprogramowanie jest doskonałe. Ale większość użytkowników rzadko zagłębia się w to, gdy system jest całkowicie skonfigurowany i gotowy do pracy. Wszystko sprowadza się do sprzętu, który zapewnia płynne działanie sieci podczas codziennych zajęć. Synology RT6600AX ma w zanadrzu specjalną sztuczkę: to pierwszy router na świecie obsługujący pasmo 5,9 GHz. może w końcu trafić w słodkie miejsce prędkości i zasięgu. Widzisz, im wyżej idziesz w górę spektrum częstotliwości, tym więcej tracisz na zasięgu Wi-Fi. Wi-Fi 6e działa w paśmie 6GHz, co daje duże przyspieszenie i gwałtowny spadek zasięgu. Korzystając ze spektrum 160Mhz, RT6600AX pozwala czerpać korzyści z prędkości, które teoretycznie mogą sięgać 4804Mbps, zachowując jednocześnie przewagę zasięgu sieci 5GHz. Z drugiej strony potrzebujesz sprzętu klienckiego, który może łączyć się z routerem przez kanał 160 MHz, a to w tej chwili bardzo krótka lista. Funkcja Smart Connect wiąże różne częstotliwości w ramach jednego identyfikatora SSID, ale nie obsługuje pasma 5,9 GHz. RT6600AX nadaje w trzech różnych pasmach Wi-Fi: jedno 2,4 GHz i dwa oddzielne 5 GHz. Górny kanał pasma 5GHz-1 jako jedyny obsługuje transmisję 5,9GHz dla maksymalnych prędkości. Większość użytkowników byłaby dobrze obsługiwana, korzystając z wbudowanej funkcji Smart Connect, która wiąże pasma 2,4 i 5 GHz oraz automatyczne przełączanie między nimi. Chociaż blokuje to pasmo 5,9 GHz – to wszystko jest trochę skomplikowane – w tej chwili nie powinno to robić dużej różnicy, ponieważ większość urządzeń nie może się z nim połączyć. (Warto pamiętać, że żadne z urządzeń, które mam pod ręką z obsługą 160 MHz, nie może negocjować adresu IP z routerem.) Przetestowałem router z różnymi telefonami, w tym Samsung Galaxy S22 Ultra, iPhone 13 Pro i MacBook Pro. Aby ocenić wydajność sieci lokalnej i prędkość Internetu, przeprowadziłem serię testów zarówno w tym samym pomieszczeniu, jak i w odległości 20 stóp. Wydajność routera jest dokładnie taka, jakiej się spodziewałem i wykracza poza to, czego się spodziewałem od routerów siatkowych średniej klasy. Przeprowadzając test prędkości sieci lokalnej, w tym samym pokoju obliczyłem prędkość pobierania niewiele mniejszą niż 800 Mb / s. Ta spadła do 167 Mb / s w odległości 20 stóp i dwóch betonowych ścianach. To nadal jest bardzo godne szacunku i pokazuje zalety posiadania wielu odsłoniętych anten w celu zwiększenia zasięgu. Prawdziwa magia dzieje się jednak w trybie siatki. Router działa bardzo dobrze w testach lokalnych i internetowych, ale naprawdę świeci, gdy używasz go w konfiguracji mesh. Podobnie jak rozwiązanie DIY AI-mesh firmy Asus, RT6600AX obsługuje również tworzenie konfiguracji siatki ad-hoc po połączeniu z drugą jednostką. W tej chwili możesz używać tylko innego RT6600X jako satelity, ale jeszcze w tym roku będziesz mógł sparować starsze jednostki Synology RT2600AC, jeśli masz je pod ręką. Firma Synology wysłała do testów drugą jednostkę RT6600AX jak dobrze to działa. Krótka odpowiedź: zaskakująco dobrze. Konfiguracja sieci mesh jest miejscem, w którym naprawdę zaczynasz dostrzegać zalety obsługi 5,9 GHz, ponieważ router wykorzystuje kanał 5 GHz-1 do utworzenia dedykowanego szybkiego bezprzewodowego połączenia typu backhaul między dwoma węzłami. W odległości 20 stóp nadal mogłem uzyskać lokalne prędkości pobierania na poziomie 439 Mb/s. Mógłbym również w pełni nasycić moją linię internetową 300 Mb/s. W konfiguracji z dwoma węzłami RT6600AX rywalizuje z moją przewodową, trzywęzłową konfiguracją Ubiquiti. Prędkości te są szczególnie zdumiewające, ponieważ bezprzewodowy backhaul po prostu nie radzi sobie tak dobrze w krajach takich jak Indie, gdzie grube ściany z betonu i prętów zbrojeniowych są normą. Wcześniej potrzebowałem trzech punktów dostępowych podczas konfiguracji bezprzewodowej sieci mesh. Synology RT6600AX w konfiguracji z dwoma węzłami rywalizuje z moją przewodową konfiguracją Ubiquiti z trzema punktami dostępu.

Wysokiej klasy router dla większości

Widok z góry na dół routera Wi-Fi Synology RT6600axDhruv Bhutani / Android Authority Nie tak często spotyka się produkt, który od razu po wyjęciu z pudełka działa na wszystkich cylindrach. Jednym z takich produktów jest Synology RT6600AX. Nie jest to najbardziej efektowna maszyna, ale jeśli szukasz jednego z najszybszych routerów, bez wchodzenia w króliczą dziurę Ubiquiti lub Meraki, rozwiązanie firmy Synology załatwia sprawę. Dodatkowa elastyczność możliwości rozbudowy sieci o dodatkowe węzły, kiedy tylko zechcesz, czyni ją jeszcze bardziej wszechstronną. Synology RT6600AX RouterSzybkie prędkości • Możliwości mesh • Solidne oprogramowanie Synology 373,38 USD w sklepie Amazon W sugerowanej cenie detalicznej 299 USD, Synology RT6600AX może nie mieć flasha konkurencyjnych urządzeń, takich jak TP-Link Archer AX6000, ale nadrabia to fantastycznymi prędkościami i niezawodnością oprogramowanie, które ułatwia rozpoczęcie pracy nawet początkującym użytkownikom.
W przyszłym: Jak zabezpieczyć domową sieć Wi-Fi Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android