Czyszczenie i dezynfekcja telefonów komórkowych: tak smartfony są higienicznie czyste

Czyszczenie i dezynfekcja telefonów komórkowych: tak smartfony są higienicznie czyste

Niezależnie od przeziębień i pandemii koronowej obowiązuje zasada: telefon komórkowy należy regularnie czyścić prawidłowo. GIGA pokazuje, jak czyścić i dezynfekować smartfony bez ich uszkadzania.

Koronawirus i telefony komórkowe: jakie środki nadają się do dezynfekcji?

Firma Apple zaktualizowała swoją stronę informacyjną na temat czyszczenia iPhone'a w związku z trwającym rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Teraz znajdziesz tutaj konkretne informacje, jakie środki czyszczące nadają się do dezynfekcji iPhone'ów:

Możesz ostrożnie wytrzeć zewnętrzne powierzchnie iPhone'a ściereczką nasączoną 70-procentowym alkoholem izopropylowym (70% objętości izopropanolu) lub chusteczkami dezynfekcyjnymi Clorox. Nie używaj wybielacza. Unikaj dostania się wilgoci do jakiegokolwiek otworu lub zanurzania iPhone'a w detergencie.

Według Instytutu Roberta Kocha 70% objętości izopropanolu jest klasyfikowany jako „o ograniczonym działaniu wirusobójczym” do dezynfekcji rąk z czasem ekspozycji wynoszącym 30 sekund. „Ograniczony wirusobójczy” oznacza „skuteczny przeciwko wirusom otoczkowym”. Koronoawirus (SARS-CoV-2) jest jednym z wirusów otoczkowych (patrz Deutsche Apothekerzeitung).

Szukając środka do czyszczenia powierzchni, który działa przeciwko koronawirusowi i jest również klasyfikowany przez producenta jako „nadający się do czyszczenia smartfonów”, natknąłem się na gamę produktów „Sterillium Protect & Care”. Jak podaje producent Hartmann, produkty te są skuteczne „przeciw bakteriom, drożdżom, wirusom otoczkowym oraz norowirusom i rotawirusom” i są przeznaczone do „szybkiej dezynfekcji wrażliwych i pionowych powierzchni, m.in. B. Komputery PC, smartfony i ekrany dotykowe ”są odpowiednie. Ważne: początek działania nie wcześniej niż 30 sekund do 5 minut (norowirus). Linia produktów „Sterillium Protect & Care” jest obecnie wyprzedana okazjonalnie.

W międzyczasie Süddeutsche Zeitung opublikował artykuł, w którym klasyfikuje dezynfekcję smartfonów środkami chemicznymi jako niekonieczną pilnie. Według cytowanego tam Dyrektora Medycznego Niemieckiego Poradni Higieny (BZH), ważniejsze jest „regularne i dokładne mycie rąk”.

Higiena telefonu komórkowego: wskazówki od dostawcy akcesoriów

Producent akcesoriów Zagg udziela dwóch prostych rad w trakcie rozprzestrzeniania się koronawirusa, które również popiera firma GIGA:

Czyść smartfon dwa razy dziennie . Korzystanie ze słuchawek lub zestawów słuchawkowych Bluetooth minimalizuje również ryzyko rozlania się, ponieważ smartfon nie jest stale przyciśnięty do policzka podczas rozmowy.

Dezynfekcja telefonu komórkowego za pomocą światła UV zamiast chemii: bada to Instytut Fraunhofera

Wygląda jak kuchenka mikrofalowa i działa bez środków chemicznych: naukowcy z Applied Systems Technology (AST) w Instytucie Optroniki, Technologii Systemowych i Eksploatacji Obrazu im. Fraunhofera (IOSB) opracowali maszynę, która naświetla telefony komórkowe światłem UVC wolnym od bakterii i wirusy takie jak „SARS-CoV-2”. Dezynfekcja powinna być przeprowadzona w „kilka sekund”. Według naukowców obszary zastosowania urządzenia obejmują „od obszarów klinicznych, przez zastosowanie prywatne i komercyjne, po rynek wydarzeń”.

W Amazon można już znaleźć urządzenia do dezynfekcji UV do telefonów komórkowych („sterylizatory UV do telefonów komórkowych”), które obiecują efekt dezynfekcji zgodnie z opisaną zasadą. Jak dotąd jednak brakuje dowodów na skuteczność niezależnych testów. Cena jest kusząco niska, poniżej 30 euro:

Czyść telefon komórkowy normalnie: jaka szmatka, jaki środek czyszczący?

Najważniejsza zasada po pierwsze: żadnych agresywnych środków czyszczących i żadnych materiałów ściernych! Zagrażają one odpornej na tłuszcz powłoce wyświetlacza nowoczesnych smartfonów. Składniki zawarte w materiałach ściernych (np. proszek kwarcowy) mogą nawet na zawsze zarysować ekran. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, używaj tylko niestrzępiącej się szmatki zwilżonej wodą (nie mokrej!). B. ściereczka do soczewek . Ta metoda czyszczenia jest zalecana przez producenta iPhone'a Apple.

Plamy tłuszczu i odciski palców nie są łatwe do usunięcia bez środków czyszczących. Dzięki odpowiednim środkom czyszczącym staje się to łatwiejsze. Polecam zwrócić uwagę na opis producenta: Czy produkt wyraźnie nadaje się do czyszczenia smartfonów? Jeśli nie można tego jednoznacznie określić, lepiej użyć innego środka czyszczącego.

Mam dobre doświadczenia z drogimi, ale wysokiej jakości środkami czyszczącymi niemieckiego producenta soczewek Zeiss. Są one dostępne jako kompletny zestaw zawierający praktyczną dmuchawę do usuwania kurzu:

Ściereczki do czyszczenia smartfonów nadają się do szybkiego czyszczenia pomiędzy:

Płyn do mycia szyb lub płyn do mycia naczyń: czy można nim czyścić telefony komórkowe?

Generalnie nie zaleca się używania konwencjonalnych domowych środków do czyszczenia szkła i detergentów. Niebezpieczeństwo jest zbyt duże, ponieważ zawiera składniki, które mogłyby uszkodzić telefon komórkowy (zwłaszcza powłoka przeciwtłuszczowa na wyświetlaczu).

Niektórzy użytkownicy smartfonów przysięgają na to i używają stosunkowo niedrogiego środka do czyszczenia powierzchni Sidolin do czyszczenia wyświetlacza smartfona. Według producenta produkt ten nadaje się do czyszczenia „powierzchni ekranu” – ale o smartfonach nie mówi się konkretnie. Tak więc tę wskazówkę należy wypróbować na własne ryzyko. W przeszłości kilkakrotnie czyściłem iPhone'a 8 i nie mogłem znaleźć żadnego negatywnego efektu.

Czyszczenie telefonu komórkowego: 3 kroki do czystego smartfona

Wyświetlacz i tył smartfona najlepiej czyścić w ten sam sposób, w jaki czyści się okulary. Przed właściwym czyszczeniem upewnij się, że na telefonie komórkowym nie ma gruboziarnistych ziaren kurzu, a nawet ziaren piasku. Również ważne: przed czyszczeniem wyłącz telefon komórkowy i odłącz kabel ładujący .

Nasza rekomendacja:

Lekko zwilż czystą ściereczkę z mikrofibry odpowiednim środkiem czyszczącym lub wodą (nie rozpylaj bezpośrednio na telefon komórkowy!). Wytrzyj telefon komórkowy wilgotnym obszarem szmatki. Może to prowadzić do powstawania smug – jest to rozpuszczony tłusty brud. Weź suche miejsce lub drugą, suchą ściereczkę z mikrofibry i usuń luźny brud kolistymi ruchami wycierania, aż nie będzie widać żadnych smug.

Jest to również sposób na oczyszczenie obiektywów aparatu. W końcu pomaga oględziny gołym okiem: trzymaj telefon komórkowy pod różnymi kątami w stosunku do światła i przesuwaj go powoli. Tylko wtedy, gdy plamy lub smugi nie są już widoczne z żadnego miejsca, powierzchnia (lub moduł kamery) jest naprawdę czysta. Nawet niewielkie zamglenie obiektywu może być zauważalne na zdjęciach wykonanych telefonem komórkowym poprzez rozmyte obrazy.

Prawidłowo wyczyść gniazda telefonów komórkowych i otwory głośników

Szczególnym wyzwaniem są miejsca, w których telefon komórkowy jest „otwarty”. Obejmuje to gniazdo jack na słuchawki, otwory na głośniki i złącze do ładowania (Micro-USB, USB-C lub Lightning). Twarde i trudne do usunięcia zabrudzenia z kurzu i sebum, których nie da się usunąć przy pomocy opisanego powyżej czyszczenia powierzchni, zbierają się tu z upływem miesięcy. Do tych punktów należy podchodzić oddzielnie i za pomocą odpowiednich „narzędzi”.

Odpowiedni jest suchy, miękki pędzel. Waciki i wykałaczki (lekko zwilżone wodą) mogą być również używane do czyszczenia trudno dostępnych miejsc w telefonie komórkowym. Specjalnie ukształtowane narzędzia czyszczące można również znaleźć na Amazon.

Ale: należy to robić tylko z największą ostrożnością, w przeciwnym razie zostaną wyrządzone szkody. Wiele małych ruchów bez nacisku jest lepszych niż pojedyncze, gwałtowne pchnięcia. Za pomocą bawełnianych wacików upewnij się, że żadne włókna nie poluzują się i nie zaczepią o styki lub maskownice głośników. Zdecydowanie odradzam również używanie metalowych przedmiotów takich jak noże, pęsety czy igły.

Dezynfekcja telefonu komórkowego: higiena zaczyna się od smartfona

Wielu użytkowników telefonów komórkowych nie zdaje sobie sprawy, że kilka razy dziennie dotykają jądra rękoma. Przeciętnie w telefonach komórkowych jest znacznie więcej bakterii niż na przykład na desce klozetowej. Nie ma co wpadać w panikę – ale zdecydowanie jest to okazja do utrzymania własnego smartfona w czystości. Według TÜV Rheinland tylko jeden na czterech Niemców regularnie czyści swój telefon komórkowy. Co ósme sprzątanie
nigdy nawet jego telefon komórkowy.

„Telefony komórkowe, zwłaszcza smartfony, powinny być regularnie czyszczone i pielęgnowane. To nie tylko kwestia estetyki. Telefony komórkowe mogą przenosić zarazki , a regularne czyszczenie wyświetlaczy i klawiatur ma sens, zwłaszcza gdy jest przeziębiony ”- mówi ekspert Bitkom Bernd Klusmann. Dr. Wiete Schramm (lekarz w TÜV Rheinland) zaleca regularne czyszczenie smartfonów i tabletów. „Istnieje zwiększone ryzyko infekcji (…) u osób ze słabym układem odpornościowym lub z falami przeziębień. (…) Jeśli używasz telefonu komórkowego lub tabletu podczas jedzenia, mogą pozostać drobne resztki jedzenia, które stanowią doskonałą pożywkę dla kolejnych zarazków.”

Środek do czyszczenia wyświetlacza firmy „Ag +”, zawierający połączenie srebra i środka powierzchniowo czynnego przeciwko zarazkom, został dobrze oceniony przez klientów Amazon:

Proste czyszczenie powierzchni ściereczką z mikrofibry zmniejsza ryzyko – mikrobiolodzy z Uniwersytetu w Furtwangen odkryli, że w ten sposób można zredukować ilość zarazków nawet o 80 procent. A więc: Świeżo wyczyszczony telefon komórkowy nie tylko wygląda lepiej, ale jest również korzystny z higienicznego punktu widzenia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android