Czym są stablecoiny i jak ryzykowne jest inwestowanie w nie całego swojego kapitału?

Czym są stablecoiny i jak ryzykowne jest inwestowanie w nie całego swojego kapitału?

Od redakcji 5 lipca 2022

Źródło obrazu: Pexels

Stablecoins to kryptowaluty, których wartość jest powiązana z walutą fiducjarną (tj. zwykłą walutą, dolarem lub euro) lub fizycznym aktywem (np. złoto). Teoretycznie stablecoin można kupić lub sprzedać w dowolnym momencie po ustalonej cenie. Kiedy moneta jest wymieniana na pieniądze fiducjarne, stablecoin jest zwykle „spalany” i wycofywany. Moneta posiada wszystkie właściwości kryptowaluty, ale w przeciwieństwie do bitcoina czy eteru nie podlega zmienności, czyli ostrym skokom cenowym.

Zmienność jest głównym problemem dla tych, którzy postrzegają kryptowaluty jako walutę, a nie aktywa. W ciągu ostatniego roku wartość bitcoin spadła poniżej 50 000 dolarów ponad pięć razy i wzrosła ponad 60 000 dolarów ponad pięć razy. Ci, którzy nie chcą ryzykować, używają staplecoinów o „pegged” wartości. Ale bez względu na to, którą kryptowalutę wybierzesz, po pierwsze potrzebujesz portfela kryptograficznego, a po drugie potrzebujesz kryptobota lub aplikacji takiej jak Bitiq, aby łatwiej kupować kryptowaluty i dokładniej analizować rynek.

Jakie są rodzaje stablecoinów?

Istnieją stabilne monety zabezpieczone walutą fiat – dolary, euro, funty. Obejmuje to na przykład Tether (USDT) – największą wśród monet do układania w stos i trzecią co do wielkości wśród kryptowalut po Bitcoin i Ether z kapitalizacją około 83 miliardów USD. Niektóre stackcoiny oparte na fiat są używane tylko przez firmy emisyjne do rozliczeń z klientami – na przykład JPM Coin wyemitowany przez JP Morgan Bank. Cechą wszystkich tych staplecoinów jest to, że są scentralizowane, co oznacza, że ​​są kontrolowane przez konkretnego emitenta komercyjnego.

Są takie, które są poparte towarem – nieruchomościami, złotem, ropą. Takie staplecoiny są również kontrolowane przez ich emitenta. Na przykład jedna moneta Digix Gold (DGX) jest zabezpieczona jednym gramem fizycznego złota przechowywanego w Singapurze i Kanadzie. Stablecoin ma kapitalizację około 900 000 USD. SwissRealCoin jest wspierany przez portfel szwajcarskich nieruchomości.

Są takie, które są wspierane przez inną kryptowalutę. Stablecoin DAI jest powiązany z dolarem, ale wspierany przez eter poprzez inteligentną umowę. Kiedy tworzona jest nowa moneta, kupujący deklaruje swój własny eter dla każdej monety w stosunku 1:1,5, aby można było ją zabezpieczyć przed gwałtownym spadkiem wartości eteru. Schemat działania stablecoina przypomina nieco sytuację z handlem lewarowanym, tj. jeśli wartość etheru spadnie poniżej stosunku 1:1, emitent może poprosić o doładowanie etheru. Taki stablecoin jest zdecentralizowany, ale zarządzany przez zdecentralizowany projekt MarkerDAO.

Stabilne monety algorytmiczne. Te monety do układania w stos nie są fizycznie zabezpieczone i są w pełni zdecentralizowane, co oznacza, że ​​ceny nie są obsługiwane przez konkretnego emitenta, ale przez inteligentny kontrakt. Powiązanie z dolarem jest regulowane przez algorytmy lub zachęty ekonomiczne dla posiadaczy monet.

Jak właściwie stabilne są te monety?

Jednak na początku maja stabilny świat stablecoina doznał najpoważniejszego szoku w swojej krótkiej historii. 9 maja stablecoin TerraUSD (UST), który miał pozostać około 1 USD, spadł do 76 centów. Pod koniec tygodnia UST spadł do 20 centów, a główna giełda kryptowalut Binance zawiesiła handel zarówno stablecoinem, jak i powiązanym z nim tokenem Luna.

UST była jedną z największych kryptowalut o kapitalizacji 18,5 miliarda dolarów i jest klasyfikowana jako token algorytmiczny. Jeśli UST spadł poniżej 1 USD, niektóre tokeny zostały automatycznie „spalone” i zamienione na kryptowalutę Luna; jeśli było powyżej 1$, działo się odwrotnie – część tokenów Luna została wycofana i wyemitowano dodatkowy token UST. Dodatkowo, handlowcy, którzy zarabiają na transakcjach arbitrażowych (różnice cenowe) regularnie wymieniali UST na Lunę – teoretycznie powinno to zagwarantować, że cena UST pozostanie na poziomie 1 USD lub bardzo blisko. Jednak na początku maja mechanizm przestał działać: Luna, która 4 maja handlowała kryptowalutami powyżej 80 dolarów, 9 maja była warta zaledwie 30 dolarów, a 12 maja spadła do zera. Nie było niczego, co utrzymywałoby stabilność UST.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android