Czy marzenie o Bitcoinie się skończyło?

Czy marzenie o Bitcoinie się skończyło?

Pierwsi inwestorzy i opinia publiczna początkowo postrzegali bitcoin jako aktywa spekulacyjne, które zdestabilizowałyby globalną gospodarkę. Podczas gdy garstka sceptyków nadal ma takie poglądy, kilka rządów, międzynarodowych korporacji i osób prywatnych na całym świecie coraz częściej przyjmuje bitcoin jako niezawodny środek płatności i inwestycji.

Wartość bitcoina stale rosła w ciągu ostatnich kilku lat, pomimo niewielkiego spadku ceny. Eksperci przewidują, że w przyszłości ceny bitcoinów będą nadal rosły w ogromnych ilościach. Tymczasem bitcoin pozostaje wysoce niestabilnym aktywem, który napotyka rosnącą presję regulacyjną, a niektóre rządy nawet zakazują swoim instytucjom handlu bitcoinami.

Poniższy artykuł analizuje wizję Bitcoina pod kątem jego przeszłych i obecnych wyników, aby określić, czy straci swoją chwałę.

Alternatywny instrument finansowy

Wielu ekspertów obwinia tradycyjne systemy finansowe, w tym regulatorów rządowych i banki, jako głównych winowajców kryzysu finansowego z 2008 roku. Tradycyjne systemy kontrolują cały rząd nad podażą i obiegiem pieniądza, często manipulując rynkami z korzyścią dla kilku bogatych i wpływowych korporacji.

Satoshi Nakamoto wprowadził Bitcoina w 2009 roku, częściowo z powodu kryzysu finansowego. Jej głównym celem było stworzenie alternatywnej waluty, która nie jest uzależniona od wpływów politycznych czy instytucjonalnych. Bitcoin funkcjonował jako zdecentralizowana waluta od samego początku i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić w przyszłości.

W przeciwieństwie do przelewów bankowych lub płatności kartą kredytową, w które zaangażowane są strony trzecie, Bitcoin umożliwia swoim użytkownikom wysyłanie i otrzymywanie płatności na całym świecie bez pośrednika. Zdecentralizowana sieć umożliwia firmom i osobom prywatnym przeprowadzanie transakcji niezależnie i bez przechodzenia przez instytucje finansowe.

Bitcoin stoi na czele rewolucji mającej na celu wyeliminowanie wad tradycyjnych systemów finansowych i demokratyzację pieniędzy. Jak dotąd pierwotna obietnica się spełniła, ponieważ umożliwia firmom i osobom prywatnym przemieszczanie się i inwestowanie pieniędzy na całym świecie bez ingerencji z zewnątrz.

Chociaż rządy coraz częściej wzywają do regulacji branży kryptograficznej, nie ma powszechnego konsensusu w sprawie regulacji bitcoinów.

Niedrogie międzynarodowe przelewy pieniężne

Bitcoin powinien również zmniejszyć obciążenie finansowe związane z przesyłaniem pieniędzy przez granice międzynarodowe. Pomogłoby to ponad 2 miliardom ludzi na całym świecie, którzy są dziś uzależnieni od międzynarodowych przekazów pieniężnych, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby i prowadzić działalność gospodarczą. Brak pośredników w transakcjach jest jednym z powodów, dla których płatności Bitcoin są tańsze.

Sieć Bitcoin łączy tylko nadawcę z odbiorcą, eliminując znaczne opłaty transakcyjne pobierane przez banki i podmioty przetwarzające pieniądze. Platformy wymiany kryptowalut, takie jak aplikacja Yuan Pay Group, zazwyczaj pobierają opłaty na podstawie wolumenu i częstotliwości transakcji. Mimo to płatności Bitcoin wiążą się ze stosunkowo niższymi opłatami transakcyjnymi niż karty kredytowe, karty debetowe i przelewy bankowe.

Większe bezpieczeństwo transakcji i ochrona danych

Bitcoin obiecał również stworzyć zaufaną walutę transakcyjną i magazyn wartości dzięki swojej sieci peer-to-peer. Jednocześnie zgłoszono wiele przypadków, w których cyberprzestępcy ukradli bitcoiny o wartości milionów dolarów z głównych giełd kryptowalut i indywidualnych portfeli – problem ogólnobranżowy, który wpływa również na inne kryptowaluty i kilka aplikacji internetowych.

Technologia blockchain leżąca u podstaw Bitcoina jest świętym Graalem, weryfikującym i walidującym wszystkie transakcje na wspólnej cyfrowej księdze. Zweryfikowane dane są szyfrowane i nieodwracalne, co zapobiega podwójnym wydatkom i innym zagrożeniom typowym dla transakcji w walutach fiducjarnych. Każdy użytkownik bitcoin posiada kryptograficzny klucz prywatny do autoryzacji transakcji.

Bitcoin oferuje również lepszą ochronę prywatności, ponieważ użytkownicy identyfikują się tylko za pomocą adresów publicznych. Adresy zawierają bardzo mało danych osobowych, które mogą zawierać pseudonimy, co bardzo utrudnia innym użytkownikom Bitcoin i stronom trzecim szpiegowanie Twoich transakcji. Ponadto użytkownicy Bitcoin mogą na różne sposoby ukrywać swoje transakcje.

Ogólnie rzecz biorąc, Bitcoin jest wciąż na wczesnym etapie i jest wiele rzeczy, których jeszcze nie rozumiemy. Jednak doskonała wydajność i rosnąca adopcja pokazują, że marzenie Bitcoina o zdecentralizowanych, bezpiecznych, szybkich i tanich transakcjach wciąż żyje i ma się dobrze.

Post Czy marzenie o Bitcoinie się skończyło? pojawił się jako pierwszy na Androidmag.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android