Co to są połączenia Wi-Fi i jak to działa?

Co to są połączenia Wi-Fi i jak to działa?

Jeśli używasz smartfonów wystarczająco długo, bez wątpienia widziałeś gdzieś opcję „Połączenia Wi-Fi” wymienioną jako opcję, czy to w materiałach marketingowych operatora, czy po prostu szperając w ustawieniach telefonu. Ale co to jest dokładnie? A jakie są zalety i wady włączenia tej opcji?

SZYBKA ODPOWIEDŹ
Połączenia Wi-Fi kierują połączenia głosowe świadczone przez operatora przez Internet, a nie sieć komórkową. Operator musi specjalnie obsługiwać tę funkcję i musisz ją włączyć w ustawieniach urządzenia.


PRZEJDŹ DO KLUCZOWYCH SEKCJI

Co to są połączenia Wi-Fi?

Prosta wersja polega na tym, że połączenia Wi-Fi przekierowują połączenia głosowe obsługiwane przez operatora przez Internet za każdym razem, gdy Twój telefon jest podłączony do Wi-Fi, czy to w domu, w pracy, na lotnisku czy w kawiarni. Dlaczego miałbyś tego chcieć? Głównym powodem jest recepcja. Połączenia komórkowe zależą od jakości sygnału między Tobą a najbliższą stacją telefonii komórkowej, na którą wpływa nie tylko odległość, ale także takie czynniki, jak pogoda, budynki i całkowita liczba osób podłączonych do tej wieży. Ponieważ Wi-Fi jest zwykle po prostu mostem krótkiego zasięgu prowadzącym do połączenia światłowodowego/kablowego z Internetem, czynniki te można zmniejszyć lub wyeliminować. Co za tym idzie, rozwiązanie to przynosi korzyści również Twojemu operatorowi, ponieważ część obciążenia jest przenoszona na sieci publiczne, a połączenia mogą być nawet kierowane w ramach uszkodzonej lub przeciążonej infrastruktury. Główną zaletą połączeń Wi-Fi jest rozwiązanie problemów z odbiorem. W niektórych przypadkach połączenia Wi-Fi mogą brzmieć wyraźniej niż połączenia komórkowe. Jest to mniej prawdopodobne teraz, gdy sieci komórkowe 4G i 5G są standardem, oferując przepustowość wystarczającą dla technologii takich jak VoLTE i Vo5G (odpowiednio Voice over LTE i 5G), ale Wi-Fi zwykle oferuje bardziej niezawodną przepustowość. „Tendes” to operacyjne słowo chociaż. Być może największą wadą połączeń Wi-Fi jest to, że jeśli Twój telefon spróbuje połączyć się za pośrednictwem publicznego hotspotu, będziesz konkurować o ograniczoną przepustowość, co może (potencjalnie) pogorszyć jakość dźwięku. Problemy z odległością mogą również ponownie pojawić się w dużych środowiskach, takich jak lotniska, powodując niestabilne połączenia.

Jak działają połączenia Wi-Fi?

Zdjęcie jednej z wież internetowych GogoJeśli to wszystko przypomina platformy VoIP (Voice over IP), takie jak Skype i Zoom, nie mylisz się. Gdy połączenia Wi-Fi są aktywne, a w pobliżu znajduje się dostępny hotspot, operator w zasadzie kieruje Twoje połączenia przez system VoIP, z tą różnicą, że połączenia rozpoczynają się i kończą tradycyjnymi numerami telefonów. Osoba, do której dzwonisz, nie musi tego robić. korzystaj z Wi-Fi, a jeśli Twoje łącze komórkowe jest silniejsze niż jakikolwiek sygnał Wi-Fi, zamiast tego zostanie ono ustawione domyślnie. Nie martw się — Twój telefon nie odmówi połączenia, gdy będziesz jechał przez pustynię w zachodnim Teksasie, wiele kilometrów od hotspotów. Pamiętaj, że chociaż każdy nowoczesny smartfon obsługuje połączenia Wi-Fi, funkcja ta musi być wyraźnie zaznaczona obsługiwane przez Twojego operatora, z powodów, które są już prawdopodobnie oczywiste. W rzeczywistości możesz w ogóle nie widzieć tej opcji w ustawieniach telefonu, jeśli Twój operator na to nie pozwala. Podczas konfigurowania połączeń Wi-Fi prawdopodobnie zostaniesz poproszony o podanie adresu fizycznego. Dzieje się tak dlatego, że służby ratunkowe, takie jak numer 911, potrzebują lokalizacji, którą mogą powiązać z Tobą, a którą trudniej jest zlokalizować w sieciach Wi-Fi niż w sieciach komórkowych. Nie można (łatwo) triangulować Wi-Fi.

Czy rozmowy przez Wi-Fi kosztują?

google pixel 8 róża 8 pro bay niebieski stos pieniądze dolary euroRita El Khoury / Android Authority W większości przypadków połączenia przez Wi-Fi nie powinny kosztować nic więcej, ponieważ jest to po prostu alternatywny sposób przekierowywania połączeń telefonicznych. W rzeczywistości nie przychodzi nam do głowy żaden przewoźnik, który automatycznie pobierałby opłaty za ten przywilej, co ma sens — prawdopodobnie wyświadczasz im przysługę i jest to kolejny punkt w przyciąganiu klientów. Jedynym sposobem, w jaki może to kosztować, jest trzeba zmienić dostawcę. Niektórzy przewoźnicy mogą nie obsługiwać tej technologii lub mogą nakładać na nią ograniczenia w przypadku podróży międzynarodowych. Operator może na przykład uniemożliwić Ci korzystanie z połączeń Wi-Fi poza granicami Twojego kraju, zmuszając Cię do korzystania z roamingu komórkowego lub lokalnych kart SIM.

Jak włączyć połączenia Wi-Fi

Jeśli wiesz, że Twój operator obsługuje połączenia Wi-Fi, wykonaj poniższe kroki, aby włączyć tę funkcję, w zależności od platformy. Instrukcje dotyczące systemu Android mogą się różnić w zależności od producenta telefonu, ponieważ niektóre marki korzystają z mocno zmienionych wersji systemu operacyjnego.

Android

Otworzyć Telefon aplikacja. Uzyskiwać Więcej (ikona potrójnej kropki) i wybierz Ustawienia. Wybierać Połączenia. Uzyskiwać Połączenia Wi-Fi. Najprawdopodobniej nie zobaczysz tej opcji, jeśli Twój operator nie obsługuje tej funkcji, ale może ona nadal pojawiać się w innych sytuacjach, na przykład jeśli masz kompatybilną usługę VoIP.

iPhone'a

Otworzyć Ustawienia aplikacja. Przewiń w dół i wybierz Telefon. Pod Połączenia sekcję, dotknij Połączenia Wi-Fi. Włącz Połączenia Wi-Fi na tym iPhonie. Wyskakujące okienko powinno poprosić Cię o wprowadzenie (lub potwierdzenie) adresu fizycznego służb ratunkowych. Jeśli nie, możesz także dotknąć Zaktualizuj adres awaryjny później. Jeśli masz inne kompatybilne produkty Apple, takie jak komputer Mac lub iPad, może zostać wyświetlony komunikat Dodaj połączenia Wi-Fi dla innych urządzeń przełącznik. Kiedy go odwrócisz, będziesz musiał wrócić do Ustawienia > Telefon > Połączenia Wi-Fi następnie dotknij Połączenia na innych urządzeniach aby wybrać, które urządzenia są aktywne. Nadal będziesz potrzebować iPhone'a w pobliżu, zwykle w domu lub biurze.


Często zadawane pytania

Czy rozmowy przez Wi-Fi mają być włączone czy wyłączone? Możesz spokojnie to wyłączyć, jeśli masz zapewniony odbiór sieci komórkowej w zwykłych miejscach docelowych i podczas spotkań. Będziesz jednak chciał go włączyć, jeśli określone lokalizacje w pomieszczeniach mają słaby sygnał komórkowy lub nie istnieje, ale jako rezerwę zaoferuj Wi-Fi. Jakie są wady połączeń Wi-Fi? Jeśli jesteś podłączony do publicznego hotspotu, możesz konkurować o ograniczoną przepustowość lub (w większych przestrzeniach) łączyć się z odległym routerem. Może to potencjalnie skutkować słabą jakością dźwięku i/lub zawodnym połączeniem. Twój telefon może automatycznie powrócić do sieci komórkowej, ale tylko wtedy, gdy sygnał będzie silniejszy. Czy rozmowy przez Wi-Fi są ryzykowne? W większości przypadków powinny być bezpieczne, ponieważ połączenia są szyfrowane. Teoretycznie połączenia w sieciach publicznych są bardziej narażone na luki w zabezpieczeniach, ale jeśli hakerom nie uda się złamać szyfrowania i/lub zidentyfikować Twojego urządzenia, Twoje dane będą dla nich bezużyteczne. Połączenia komórkowe niosą ze sobą własne możliwe zagrożenia, takie jak łapacze IMSI (znane również jako płaszczki). Czy połączenia Wi-Fi automatycznie przełączają się na połączenie komórkowe? Tak, a proces ten zwykle przebiega bezproblemowo. Jeśli telefon nie będzie w stanie określić, który sygnał jest silniejszy, może wystąpić chaos, ale wydaje się to rzadkie. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android