Co to jest dźwięk przestrzenny?  Wyjaśniamy, co to jest i jaki sprzęt to obsługuje

Co to jest dźwięk przestrzenny? Wyjaśniamy, co to jest i jaki sprzęt to obsługuje

Dźwięk przestrzenny sprawia, że ​​oglądanie filmów w kinie jest o wiele bardziej ekscytujące. Tworzy to wciągające, ekscytujące wrażenia i nic dziwnego, że ludzie chcą je naśladować w domu.Ale co, jeśli w salonie nie ma wielu głośników? W tym miejscu pojawia się dźwięk przestrzenny. Wykorzystując technologię i zaawansowaną matematykę, pozwala parze słuchawek brzmieć jak system wielogłośnikowy.

Co to jest dźwięk przestrzenny?

Aby zrozumieć, czym jest dźwięk przestrzenny — nazywany między innymi „wirtualnym dźwiękiem przestrzennym” — i jak działa, najpierw potrzebujesz podstawowych informacji na temat ludzkiego ucha i słuchu. Posiadanie dwojga uszu pozwala naszemu mózgowi określić kierunek i źródło dźwięku. Na przykład, jeśli dźwięk dochodzi z prawej strony, prawe ucho odbierze go jako pierwsze, a chwilę później lewe ucho wykryje. Co więcej, głowa i ramiona również zmienią dźwięk i będą funkcjonować jako kolejne źródło informacji o tym. Nasze mózgi podświadomie połączyły to wszystko razem. Efekt końcowy postrzegamy jako zachodzący w określonym obszarze w przestrzeni i czasie. Rozszerzenie tego na głośniki jest dość proste. Umieszczenie wielu głośników w pomieszczeniu pozwala na dotarcie dźwięków z różnych miejsc, pokonanie pewnej odległości i dotarcie do naszych uszu.Para słuchawek Bose Noise Cancelling 700 leżąca na stole.Zak Khan / Android AuthorityAle co, jeśli słuchasz przez słuchawki? Słuchawki zwykle mają przetworniki umieszczone bezpośrednio przy uchu lub w jego uchu. Tak więc mózg niewiele może zrobić poza określeniem lewej i prawej strony. Możesz dodać wiele sterowników po każdej stronie zestawu słuchawkowego (tzw. „prawdziwy dźwięk przestrzenny”), ale to sprawia, że ​​nauszniki są dość duże i ciężkie. Niemniej jednak istnieje kilka modeli, które to robią i mogą współpracować z dowolnym standardowym odbiornikiem kina domowego, aby tworzyć efekty dźwięku przestrzennego. Ale to podejście ma swoje wady. Mianowicie, odwrócenie głowy może przesunąć wszystko z ułożenia, a tym samym przerwać wciągające wrażenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wirtualny dźwięk przestrzenny. Wykorzystuje mniej więcej standardową parę słuchawek oraz zaawansowaną matematykę, przetwarzanie sygnału i algorytmy. Bez zbytniego komplikowania, w zasadzie oszukuje nasze mózgi, by myślały, że dźwięki pochodzą z otoczenia. Następnie zestaw słuchawkowy lub zewnętrzny procesor sygnału cyfrowego skutecznie odtwarza fale dźwiękowe, które nasze uszy i mózg odbierają tak, jakby naprawdę miały miejsce wokół nas i przechodzą przez nasze uszy i ciało. Połączenie tego z funkcją śledzenia głowy daje w efekcie dźwięk przestrzenny, który działa nawet podczas poruszania się.

Jak działa dźwięk przestrzenny?

Prawy nausznik Sony WH-1000XM5 umieszczony płasko na stoleChris Thomas / Android AuthoritySpatial Audio wymaga do działania kilku różnych elementów. Zaczynając od sprzętu, potrzebuje słuchawek i procesora sygnału. Może to znajdować się w samych słuchawkach, urządzeniu odtwarzającym lub w zewnętrznym dodatku. Następnie dźwięk przestrzenny wymaga treści, które zostały specjalnie dla niego zmiksowane. Oznacza to, że wiele nagrań retro i vintage nie zadziała (chyba że zostaną zremiksowane), ale wiele współczesnych utworów jest tak traktowanych. Obecnie dźwięk przestrzenny jest bardziej rozpowszechniony w filmach niż w muzyce. Jednak oferuje to coraz więcej piosenek i serwisów streamingowych.Przetestowaliśmy Sony WH-1000XM5 w laboratorium na najnowocześniejszym sprzęcieChris Thomas / Android AuthorityGdy to wszystko będzie gotowe, dźwięk przestrzenny może zabłysnąć. Aby nadmiernie uprościć niektóre bardzo duże i złożone pomysły, dźwięk przestrzenny wykorzystuje to, co dzieje się z dźwiękiem w ludzkiej głowie i ramionach, aby określić, w jaki sposób fale dźwiękowe docierają do twoich uszu z różnych źródeł. Można to zrobić skanując uszy lub używając fizycznego modelu ludzkiej głowy. Zasadniczo odtwarza to, co dzieje się z dźwiękami, tak jakby dochodziły z różnych kierunków i uderzały w twoje uszy. Zamiast dźwięków będących „punktami” w przestrzeni, dźwięki są interpretowane jako „obiekty”, które mogą się poruszać i zmieniać w czasie. W przypadku analogu w świecie rzeczywistym rozważ przejeżdżającą obok ciebie karetkę. Nie tylko staje się głośniejszy, im bliżej się do ciebie zbliża, ale dźwięk syreny zmienia się zarówno w miarę zbliżania się, jak i odchodzenia. Aby dźwięk przestrzenny tworzył przekonujący dźwięk przestrzenny, tego rodzaju zmiany i efekty muszą wystąpić dla każdego pojedynczego obiektu audio. Jeśli uważasz, że para słuchawek nie jest w stanie tego zrobić, spróbuj samodzielnie posłuchać binauralnego audio wideo na YouTube. Jeśli brzmi to tak, jakby wymagało to sporego kawałka mocy obliczeniowej i matematyki, to tak. Na szczęście z biegiem lat procesory sygnałowe stały się znacznie tańsze, więc możliwe jest wykonanie wszystkich wymaganych obliczeń w słuchawkach lub w zewnętrznym pudełku. W tym miejscu różne technologie dźwięku przestrzennego naprawdę różnią się podejściem, na przykład Dolby Atmos i DTS Headphone:X. Wszystkie wykorzystują tę samą podstawową ideę, ale ich implementacje są różne.

Czy warto korzystać z dźwięku przestrzennego?

Aplikacja Tidal na AndroidaChociaż technologia związana z dźwiękiem przestrzennym jest dość skomplikowana i imponująca, czy rzeczywiście ma to znaczenie? Jednym słowem: tak. Dźwięk przestrzenny naprawdę działa i może sprawiać wrażenie, że otacza Cię w pełni wciągający pejzaż dźwiękowy. Ale pytanie, czy jest „warte”, zależy również od kilku innych czynników. Słuchawki są często bardzo drogie, jeśli obsługują dźwięk przestrzenny, ze względu na dodatkową moc przetwarzania i inny wymagany sprzęt. I chociaż wiele filmów domyślnie zawiera przestrzenne ścieżki dźwiękowe, nie dotyczy to muzyki. Tylko niektóre usługi przesyłania strumieniowego, takie jak Tidal, Deezer i Spotify HiFi (za każdym razem, gdy zostaną uruchomione), oferują tę funkcję dla wybranych utworów. Co więcej, różne firmy mają swoje własne implementacje. Należą do nich Dolby Atmos, Apple Spatial Audio, Windows Sonic i inne. Niektóre z nich mogą sprawić, że nawet zawartość nieprzestrzenna będzie brzmiała bardziej wciągająco, ale nie będzie to dokładnie tak, jak prawdziwa zawartość przestrzenna. Dźwięk przestrzenny działa najlepiej z kompatybilnymi treściami i słuchawkami, gdy masz czas, aby naprawdę cieszyć się wrażeniami. Decydując się na zanurzenie w dźwięku przestrzennym, musisz określić, jakie urządzenia i usługi przesyłania strumieniowego masz lub chcesz kupić. Musisz także określić, gdzie i czego będziesz słuchać. Na przykład dźwięk przestrzenny prawdopodobnie nie pasuje do siłowni, ponieważ będziesz koncentrować się na ćwiczeniach. To może być trochę rozpraszające podczas dojazdów do pracy. Dźwięk przestrzenny najlepiej prezentuje się, gdy masz czas i możliwość skupienia się na treści. Dźwięk przestrzenny zdecydowanie tworzy bardziej wciągający krajobraz dźwiękowy. Jeśli chcesz wydać pieniądze i znaleźć czas na śledzenie przestrzennych filmów audio i muzyki, warto.

Jakie urządzenia obsługują dźwięk przestrzenny?

Zdjęcie aplikacji Samsung Galaxy Buds ProChase Bernath / Android AuthorityWiele urządzeń obsługujących dźwięk przestrzenny to flagowe modele o dużej renomie, takie jak Sony WH-1000XM5, który obsługuje Sony 360 Reality Audio w platformach Tidal, Deezer i Nugs. Te implementacje często nie są ze sobą kompatybilne. Jeśli zdecydujesz się na przykład na Apple AirPods Max, musisz korzystać z treści i usług Apple, chociaż Dolby Atmos jest również dostępny za pośrednictwem Apple Music. Tymczasem Samsung używa Dolby Atmos również w swoich produktach, w tym Samsung Galaxy Buds Pro.
Zobacz też: Najlepsze prawdziwe bezprzewodowe wkładki douszneNiektóre konsole do gier wideo i zestawy słuchawkowe mają własną wersję dźwięku przestrzennego. Na przykład PlayStation 3D Audio działa na dowolnym zestawie słuchawek, pod warunkiem, że masz PlayStation 5. Niektóre zestawy słuchawkowe do gier, takie jak HyperX Cloud Flight S, obsługują również dźwięk przestrzenny. Wiele smartfonów — w tym Samsung Galaxy S22 z obsługą Dolby Atmos — ma również jakąś formę dźwięku przestrzennego. Przed zakupem sprawdź, czy obsługiwane rodzaje dźwięku przestrzennego są kompatybilne z Twoimi słuchawkami. Pamiętaj, że nawet jeśli Twoje urządzenie i zestaw słuchawkowy obsługują ten sam rodzaj dźwięku przestrzennego, nadal potrzebujesz zmiksowanej zawartości. Prawdopodobnie najłatwiej jest trzymać się jednego standardu dźwięku przestrzennego i budować w tym celu swoją kolekcję, niż skakać po okolicy. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android