Co oznacza 5G UW?  Czy jest lepszy od zwykłego 5G?

Co oznacza 5G UW? Czy jest lepszy od zwykłego 5G?

Sieci komórkowe mogą powodować zamieszanie, zwłaszcza jeśli Twój telefon często przełącza się między różnymi generacjami, takimi jak 4G, LTE i 5G. Jakby tego było mało, wszyscy czołowi amerykańscy operatorzy komórkowi zaczęli także rzucać hasłami takimi jak 5G UW i 5G UC. Możesz zauważyć, że te terminy pojawiają się na pasku stanu Twojego telefonu zamiast zwykłego logo 5G. Ale jaką różnicę robi 5G UW w prawdziwym świecie? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
SZYBKA ODPOWIEDŹ
Verizon 5G UW odnosi się do najszybszych sieci komórkowych firmy. W miarę upływu czasu firma Verizon będzie modernizować swoją infrastrukturę, a zasięg sieci 5G UW może ulec poprawie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnicach między zwykłymi sieciami 5G Verizon a 5G UW.

Co oznacza 5G UW?

Zbliżenie Samsunga Galaxy S10 5G Verizon Wireless UWBVerizon używa 5G UW i UWB jako skrótów dla swoich ultraszerokopasmowych sieci 5G (na zdjęciu powyżej). Sieci te są znacznie szybsze niż standardowe wdrożenia 5G i ostatnio stają się coraz bardziej powszechne. Widmo 5G jest podzielone na trzy „pasma”, a mianowicie dolnopasmowe, średniopasmowe i mmWave. Najniższe pasmo częstotliwości, właściwie zwane dolnym pasmem, nie różni się zbytnio od współczesnych sieci LTE pod względem szybkości. Idealnie nadaje się jednak do pokrycia dużego obszaru bez konieczności wdrażania dziesiątek wież. Na drugim końcu spektrum znajdują się sieci mmWave 5G o wysokiej częstotliwości, które mogą zapewniać zawrotne prędkości, ale nie zapewniają zasięgu. Pasmo środkowe (znane również jako pasmo C) leży pośrodku. Znajduje się na granicy nieco gorszego zasięgu, a jednocześnie zapewnia znacznie lepsze prędkości niż 4G. Logo 5G UW wskazuje, że Twój telefon jest podłączony do jednej z szybszych sieci Verizon. Firma Verizon początkowo używała marki 5G UW w swoich flagowych sieciach mmWave 5G, które mogły wygodnie osiągać prędkość pobierania jednego gigabita na sekundę. Jednak w 2021 r. firma wydała ponad 40 miliardów dolarów na zabezpieczenie licencji na średnie pasmo i zobowiązała się do objęcia tych częstotliwości swoim parasolem ultraszerokopasmowym 5G. Ponad dwa lata później zmiana ta miała miejsce w większości głównych ośrodków miejskich. Krótko mówiąc: jeśli widzisz na telefonie symbol 5G UW, oznacza to, że masz połączenie z siecią Verizon w paśmie C lub mmWave. Zwykły symbol 5G oznacza połączenie z ogólnokrajową siecią 5G firmy Verizon lub wolniejszą siecią dolnopasmową. Sieć 5G UW firmy Verizon jest czasami określana także terminem UWB, ale nie należy jej mylić z ultraszerokopasmową technologią bezprzewodową, która nie ma nic wspólnego z urządzeniami mobilnymi sieci. Zamiast tego ultraszerokopasmowy (lub UWB) to protokół komunikacyjny, który umożliwia precyzyjne śledzenie na urządzeniach takich jak Apple AirTag.

5G vs 5G UW vs 5G UC: Jak się porównują?

Logo ultraszerokopasmowego Verizon 5GJak wspomniano powyżej, wszyscy amerykańscy przewoźnicy wprowadzili własny marketing w różnych odmianach 5G. W zależności od wybranego operatora na pasku stanu telefonu może pojawić się jedno z pół tuzina różnych logo. Na przykład T-Mobile używa marki 5G UC lub Ultra Pojemność do oznaczenia tych samych sieci, co 5G UW firmy Verizon. Podobnie sieci 5G+ firmy AT&T oferują także łączność w paśmie C i mmWave. W porównaniu ze standardową siecią 5G, sieci UW firmy Verizon i UC firmy T-Mobile zapewnią równie dużą prędkość pobierania danych w technologii 5G w świecie rzeczywistym. Dokładna prędkość będzie zależeć od tego, czy jesteś podłączony do wieży w paśmie C, czy mmWave. Ogólnie rzecz biorąc, tylko największe miasta będą miały jakikolwiek zasięg mmWave 5G, ponieważ te wysokie częstotliwości mogą obejmować tylko jeden lub dwa bloki. Co więcej, sygnały mmWave mogą być blokowane przez drzewa i ściany, co prowadzi do zwiększonego zużycia baterii w sieci 5G. 5G UW i UC to terminy specyficzne dla operatora, które wskazują na połączenia wyższej jakości. Warto też wspomnieć, że nie wszystkie telefony 5G radzą sobie z najszybszymi sieciami. Odblokowane wersje budżetowych smartfonów, takich jak Pixel 7a i Galaxy A54 5G, nie obsługują mmWave 5G. Zamiast tego te smartfony będą łączyć się z sieciami Verizon w paśmie C, nadal wyświetlając logo 5G UW. Jeśli zależy Ci na szybkości gigabitowej, zazwyczaj możesz dopłacić niewielką kwotę za telefony marki operatora. Na przykład Verizon sprzedaje Pixela 7a wyposażonego w mmWave za dodatkowe 50 dolarów. Jeśli nie zależy Ci zbytnio na uzyskaniu najszybszych prędkości, nie martw się utratą łączności mmWave. Pasmo C 5G firmy Verizon jest prawdopodobnie wystarczające dla większości ludzi. Nie wspominając o tym, że prawdopodobnie i tak nie znajdziesz wież mmWave poza zaludnionymi hotspotami.


Często zadawane pytania

Dlaczego 5G UW jest tak wolne? Logo 5G UW wskazuje, że masz połączenie z jedną z najszybszych sieci Verizon. Sygnały te nie mogą jednak przenikać przez przeszkody tak łatwo, jak standardowe 5G i LTE. Jak wyłączyć 5G UW? Nie możesz wyłączyć konkretnie 5G UW, ale możesz zmusić smartfon do korzystania z 4G lub LTE. Jak szybko jest 5G UW? 5G UW jest szybsze niż 4G i standardowe 5G (które Verizon określa jako 5G Nationwide). Po podłączeniu do sieci 5G UW możesz spodziewać się prędkości pobierania rzędu setek megabitów na sekundę. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android