Co oznacza 5G UC?  Czy to lepsze niż zwykłe 5G?

Co oznacza 5G UC? Czy to lepsze niż zwykłe 5G?

Jeśli jesteś klientem T-Mobile w USA, prawdopodobnie w pewnym momencie Twój smartfon wyświetlił plakietkę 5G UC. Chociaż większość z nas już wie, że 5G jest następcą 4G LTE, o dokładnych różnicach między różnymi typami 5G nie mówi się często. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o logo 5G UC na swoim smartfonie.
SZYBKA ODPOWIEDŹ
T-Mobile używa etykiety 5G UC, skrótu od Ultra Capacity, w odniesieniu do najszybszych sieci. W przeciwieństwie do zwykłych sieci 5G, możesz spodziewać się szybszych prędkości niż 4G LTE, a także lepszej niezawodności w zatłoczonych obszarach.

Co to jest łączność 5G?

Wskaźnik sygnału Samsung Galaxu S22 Ultra 5GEric Zeman / Android AuthorityNie wszystkie sieci 5G są sobie równe — możesz uzyskać zupełnie inne wrażenia z jednego obszaru na drugi, zarówno pod względem szybkości, jak i zasięgu. Dzieje się tak, ponieważ widmo 5G jest wykorzystywane inaczej w każdym obszarze. Mówiąc prościej, sieć 5G może być siecią niskopasmową, średniopasmową lub mmWave. T-Mobile ma dwa różne rodzaje brandingu, aby odróżnić te smaki, a mianowicie XR i UC. 5G XR i UC oznaczają dwa różne typy 5G. T-Mobile odnosi się do niskopasmowych wdrożeń 5G jako Extended Range 5G lub 5G XR. Duża część twierdzenia firmy o „krajowym zasięgu 5G” opiera się na dolnopasmowej części widma 5G. Niskopasmowe 5G jest najmniej ekscytującym pasmem 5G, ponieważ działa na wielu takich samych częstotliwościach, jak 4G LTE. Oznacza to, że nie można oczekiwać oszałamiających prędkości, ale oferuje poprawę opóźnień. Oferuje również znacznie lepszy zasięg niż pozostałe dwa pasma. Najprawdopodobniej znajdziesz niskopasmowe 5G na mniej rozwiniętych obszarach, ponieważ wymaga mniej kosztownej infrastruktury.
Czytaj więcej: Czym jest 5G i czego możemy się po nim spodziewać? Jeśli jednak mieszkasz w dużym mieście, Twój smartfon może odebrać sygnał 5G UC. Ta etykieta wskazuje, że wdrożenia mmWave i mid-band 5G w T-Mobile. mmWave i mid-band 5G znajdują się na drugim końcu spektrum jako niskie pasmo, całkiem dosłownie. Działają one na znacznie wyższych częstotliwościach niż poprzednie generacje komórek. Umożliwiają one nie tylko pobieranie z prędkością prawie 1 Gb/s, ale także zmniejszają ryzyko przeciążenia w zatłoczonych obszarach. 5G UC oznacza, że ​​Twój telefon komunikuje się za pośrednictwem najszybszych częstotliwości mmWave lub średnich. Rzeczywiście, mmWave jest tym, o czym możesz pomyśleć, wizualizując przejście z 4G do 5G. Jednak nie jest wszechobecny. Wysokie częstotliwości cierpią z powodu ograniczonego zasięgu, dlatego najlepiej sprawdzają się w gęstych środowiskach miejskich. Nawet wtedy przeszkody, takie jak ściany, mogą mieć duży wpływ na siłę sygnału. Wreszcie mamy środkowe pasmo 5G. Mówiąc najprościej, jest to środek pomiędzy mmWave a dolnym pasmem 5G. Oferuje niewielkie ulepszenia w porównaniu z 4G, zachowując jednocześnie zasięg na dużych obszarach.

Czy 5G UC jest szybsze niż zwykłe 5G?

Sieć 5G UC T-Mobile jest rzeczywiście szybsza niż zwykła 5G w tym sensie, że zawsze będzie oferować prędkości lepsze niż 4G. Z drugiej strony, firma Extended Range 5G (5G XR) została zaprojektowana tak, aby obejmowała duże obszary, takie jak 4G. Innymi słowy, nie nadaje priorytetu prędkości w takim samym stopniu jak 5G UC. Kompromis z 5G UC polega na tym, że znajdziesz go tylko w dużych miastach ze względu na wysokie koszty infrastruktury i ograniczony zasięg. Możesz sprawdzić, czy Twoja okolica ma zasięg 5G UC, sprawdzając mapę zasięgu T-Mobile. Logo 5G UC na smartfonie nie mówi jednak, czy masz połączenie z najszybszym możliwym pasmem. Dzieje się tak dlatego, że tylko kilka smartfonów ma wymagany sprzęt dla mmWave 5G. Jeśli Twój smartfon obsługuje tylko 5G w paśmie poniżej 6 GHz, nadal będziesz mieć 5G UC, ale tylko do sieci o średnim paśmie i nie dalej.
Czytaj więcej: Jaka jest różnica między mmWave a 5G poniżej 6 GHz? Ponadto pamiętaj, że każdy operator ma własną etykietę dla szybkich wdrożeń 5G. AT&T używa na przykład „5G Plus”, podczas gdy Verizon nazywa go „5G UW”.

Często zadawane pytania

Co oznacza 5G UC? 5G UC oznacza Ultra Capacity 5G. Jest to branding T-Mobile dla sieci mid-band i mmWave 5G. Czy 5G UC jest lepsze niż 5G? W T-Mobile 5G UC jest szybsze niż zwykłe 5G, ponieważ wykorzystuje wyższe częstotliwości niż zwykłe 5G (znane również jako 5G XR). To samo dotyczy sieci 5G UW firmy Verizon i sieci 5G+ firmy AT&T. Czy 5G UC zużywa więcej baterii? 5G Ultra Capacity (5G UC) opiera się na częstotliwościach średniego i wysokiego pasma, które nie są zbyt powszechne poza dużymi miastami. Jeśli Twój smartfon musi ciągle polować na sygnał, możesz zauważyć gorszą żywotność baterii w porównaniu ze standardowym 5G lub 4G LTE. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android