Blockchain i Flow Cryptocurrency: przegląd platformy L1 dla NFT i GameFi

Blockchain i Flow Cryptocurrency: przegląd platformy L1 dla NFT i GameFi

Redakcja 3 stycznia 2023 r

Flow to platforma blockchain zaprojektowana do włączania NFT i wdrażania aplikacji do gier. Projekt pozwala na tworzenie dappów, cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich i meta-wszechświatów.

Źródło obrazu: Pexels

Architektura przepływu opiera się na zasadzie rozdziału obowiązków: każdy węzeł spełnia swoją funkcję. Ta zasada umożliwia zwiększenie wydajności sieci o cały rząd wielkości. Obsługa języka programowania Cadence do pisania inteligentnych kontraktów ułatwia wydawanie niewymiennych tokenów (NFT).

Twórcą platformy jest Dapper Labs, twórcy pierwszej popularnej gry blockchain CryptoKitties. Ekosystem został zbudowany na blockchainie Flow, który jest wspierany przez wiodące organy zarządzające e-sportem, w tym NBA, UFC i NFL. Meta zintegrowała NFT wydane przez Flow z Instagramem i Facebookiem.

Jaki problem rozwiązuje Flow?

Wiele projektów uwalnia NFT w sieci Ethereum, ale koszty transakcji przekraczają kilkadziesiąt dolarów w godzinach szczytu. Blockchain Flow rozwiązuje problem skalowalności i wysokich opłat bez shardingu.

Flow blockchain jest przeznaczony do NFT, projektów związanych z grami i innych aplikacji. Jest idealny dla użytkowników, którzy nie są zaznajomieni z technologią blockchain: adresy w sieci są krótkie, a uczestnicy nie potrzebują kluczy prywatnych.

Platforma jest nastawiona na uruchamianie dużych, zdecentralizowanych aplikacji wykorzystujących NFT – głównie projektów GameFi.

Flow ma własny handel kryptowalutami pod oznaczeniem FLOW, a także oficjalny portfel do jego przechowywania – Dapper Wallet. Dapper Labs prowadzi własne projekty na platformie, ale protokół Flow jest otwarty dla programistów i firm trzecich.

Specyfika łańcucha bloków przepływu

Flow wykorzystuje specjalną architekturę, która umożliwia wysoką wydajność bez fragmentacji sieci (sharding).

Grupy węzłów odpowiadają za różne funkcje. Flow wykorzystuje cztery rodzaje węzłów:

Węzły gromadzące przetwarzają i „zawijają” transakcje. Przekazują tylko hasze do walidatorów i pełne informacje o transferach do innych węzłów. Węzły konsensusu (walidatory) generują wstępne wersje bloków za pomocą algorytmu proof-of-stake i rozwiązują subiektywne problemy poprzez głosowanie. Ten typ węzła przetwarza tylko skróty transakcji i nie wykonuje żadnych innych obliczeń. Węzły wykonawcze przetwarzają transakcje i inteligentne kontrakty. Określają stan siatki, a następnie tworzą ostateczną wersję bloków. Ponadto węzły te wykonują obiektywne obliczenia, które mają tylko jedno rozwiązanie. Żądają danych z węzłów zbierających w celu przetwarzania transakcji. Węzły weryfikacji selektywnie weryfikują transakcje. Prowadzenie tego typu centrum pozwala uniknąć konfliktu interesów. To drugie dzieje się, gdy węzły konsensusu weryfikują utworzone przez siebie bloki. Algorytm wyklucza również węzły weryfikacyjne, które nie działają lub przeciążają sieć.

Takie podejście lepiej wykorzystuje zasoby i zwiększa przepustowość łańcucha bloków ponad 50 razy w porównaniu z rówieśnikami, twierdzą autorzy białej księgi Flow.

Flow zapewnia możliwość uruchamiania inteligentnych kontraktów. Środowisko umożliwia testowanie aplikacji, logowanie oraz emulator sieci. Platforma wykorzystuje język programowania Cadence, który upraszcza tworzenie NFT.

System zarządzania Flow i rozwój ekosystemu

Jesienią 2021 roku Flow zintegrował zdecentralizowane rozwiązanie do przechowywania plików w chmurze z platformy Blockchain Filecoin. W tym samym czasie firma Dapper Labs zawarła długoterminową umowę o współpracy z Google Cloud, aby pomóc skalować Flow.

Jednym z przejęć Dapper Labs jest startup Brud, którego rozwiązania mają na celu rozszerzenie ekosystemu Flow o narzędzia do szybkiego tworzenia zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO). Flow ustanowił program nagród dla tego obszaru. Oferty są teraz akceptowane i wdrażane poza łańcuchem.

Nie tylko organizacje sportowe zwracają uwagę na przepływ: latem 2022 r. Meta ogłosiła nadchodzącą integrację blockchain na Instagramie. Różne kryptowaluty stopniowo stają się coraz bardziej częścią naszego codziennego życia, a aby pozostać w trendzie i stale zmieniać swoje kryptowaluty w odpowiednim czasie, nie można zapominać o nowoczesnej technologii i jej przydatności w stałym monitorowaniu rynku kryptowalut. Istnieją już różne aplikacje z botami kryptograficznymi, takimi jak Bitcoin Fast Profit, które mogą śledzić trendy rynkowe 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i podejmować logiczne decyzje w oparciu wyłącznie o fakty i dane.

W 2020 roku firma Dapper Labs ogłosiła plany migracji CryptoKitties z Ethereum do Flow. Umożliwi to nowe funkcje gry i wykorzystanie tokenów w innych aplikacjach. Dokładny harmonogram wymiany nie jest jednak jeszcze znany.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android