Bezstratny dźwięk: czy warto tracić dane?

Bezstratny dźwięk: czy warto tracić dane?

Dhruv Bhutani / Android AuthorityPo latach hostowania skompresowanych, stratnych formatów audio, usługi strumieniowego przesyłania muzyki wykorzystały potencjał bezstratnego dźwięku. Dzięki temu fani muzyki mogą oczekiwać najwyższej jakości wrażeń słuchowych. Ale czy bezstratne przesyłanie strumieniowe muzyki uzasadnia koszt w stosunku do limitu danych? Czy w ogóle potrafisz zauważyć różnicę? Cóż, naprawdę chciałem się dowiedzieć. Porozmawiajmy więc, które platformy streamingowe oferują tę usługę i jak moje własne doświadczenia z odtwarzaniem normalnego i bezstratnego dźwięku wykorzystały (i nadużyły) mój limit danych.

Czym w ogóle jest muzyka bezstratna?

Kiedy mówimy o bezstratnej muzyce, mamy na myśli plik audio, który po rozpakowaniu nie traci nic ze swojej oryginalnej jakości. Kontrastuje to ze stratnym dźwiękiem, którego rozmiar pliku jest zmniejszany przez wycinanie praktycznie niesłyszalnych bitów danych. Chociaż często nie ma zauważalnej różnicy w jakości, tańsze lub bezpłatne platformy streamingowe oparte na subskrypcji często używają stratnych przepływności tak niskich jak 96 kb/s. W tym miejscu niektórzy twierdzą, że regularne przesyłanie strumieniowe prowadzi do niższej jakości odsłuchu w porównaniu z bezstratnym dźwiękiem. Przez parę przyzwoitych słuchawek możesz po prostu usłyszeć różnicę. W przeciwieństwie do kompresji stratnej, bezstratny dźwięk nie traci nic ze swojej oryginalnej jakości po zdekompresowaniu Chociaż bezstratny dźwięk jest świetny, nie jest jedyną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę w usłudze strumieniowego przesyłania muzyki. Wyjątkowe funkcje aplikacji i rozmiar biblioteki, którą będziesz mieć na wyciągnięcie ręki, są równie ważne, jeśli nie ważniejsze. Wzięcie tego pod uwagę przy wyborze usługi przesyłania strumieniowego jest koniecznością.

Aplikacje muzyczne, na których możesz polegać, jeśli chodzi o najwyższą jakość dźwięku

Prawie wszystkie znane marki oferują teraz opcję bezstratnej jakości. Niektórzy oferują to w ramach standardowej subskrypcji, podczas gdy inni pobierają dodatkową opłatę za ten przywilej. Oto lista niektórych czołowych biegaczy, o których warto pamiętać. Aby zebrać trochę informacji o tym, ile danych zużywa bezstratny dźwięk, postanowiłem poświęcić swój miesięczny limit danych (łyk!). Streamując w godzinnych sesjach, odtwarzałem regularną, wysokiej jakości i bezstratną muzykę za pomocą Tidal Hi-Fi, Deezer Premium i Spotify premium. Oto, czego się dowiedziałem.

Ile danych naprawdę zużywa bezstratny dźwięk?

Jak widać na powyższym wykresie, przesyłanie strumieniowe za pośrednictwem bezstratnej opcji Master firmy Tidal pochłonęło prawie 14 razy więcej danych niż odtwarzanie dźwięku o zwykłej jakości w tej samej aplikacji. Odtwarzanie Tidal’s Master pochłonęło aż 723 MB mojego przydziału w ciągu zaledwie jednej godziny. Stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do przesyłania strumieniowego w normalnych ustawieniach, które zużywały tylko 52 MB. Podczas odtwarzania muzyki HiFi w jakości CD na Tidal zużyłem 368 MB danych. Daje to nieco ponad 7-krotność ilości danych, których użyłem podczas przesyłania strumieniowego o zwykłej jakości dźwięku, ale prawie o połowę mniej niż w przypadku przesyłania strumieniowego bezstratnych masterów. Bezstratna opcja Tidal Master pochłonęła prawie 14 razy w porównaniu ze zwykłym, stratnym streamingiem. Aby być dokładnym i dużym kosztem mojej umowy mobilnej, zdecydowałem się również na strumieniowanie bezstratnego dźwięku w aplikacji Deezer. Ponownie, istnieje ogromna różnica między zwykłym użytkowaniem a bezstratnym przesyłaniem strumieniowym. Używałem 54 MB podczas regularnego przesyłania strumieniowego i 498 MB podczas odtwarzania bezstratnej muzyki HiFi. To ponad 9-krotnie więcej danych (i w tym momencie mam ich dość mało). W końcu regularnie przesyłałem strumieniowo muzykę w bardzo wysokiej jakości z aplikacji Spotify. Regularne przesyłanie strumieniowe kosztuje mnie 46 MB danych w ciągu godziny, w przeciwieństwie do 187 MB podczas odtwarzania przy ustawieniu wysokiej jakości. Chociaż nie jest tak agresywnie głodny danych, jak przy użyciu bezstratnego, to wciąż ponad 4 razy więcej danych niż podczas normalnego przesyłania strumieniowego.

Bliższe spojrzenie: dlaczego różne aplikacje do przesyłania strumieniowego wpływają na wykorzystanie danych

Spotify na telefonie obok gitaryEdgar Cervantes / Android AuthorityPozornie oczywiste jest, że wybranie opcji przesyłania strumieniowego o wyższej jakości zwiększy wykorzystanie danych. Ale dlaczego przesyłanie strumieniowe pozornie podobnej jakości dźwięku w wielu aplikacjach zużywa różne ilości danych? Cóż, jak wspomniano wcześniej, wszystko zależy od kompresji i przepływności. Tidal oferuje zarówno HiFi, jak i Masterless jako opcje audio wysokiej jakości. Jeśli chodzi o przepływność, HiFi przesyła strumieniowo FLAC w jakości CD z prędkością 1411 kb/s, podczas gdy opcja główna przesyła dźwięk w wysokiej rozdzielczości między 2304-9216 kb/s. Można to porównać do ich zwykłej opcji jakości AAC, która działa z szybkością zaledwie 160 kb/s. Poziom kompresji i przepływność to czynniki decydujące o ilości danych używanych podczas strumieniowego przesyłania muzyki. Deezer HiFi obsługuje również format FLAC w jakości CD z szybkością 1411 kb/s, a ich standardowa opcja audio odtwarza jakość MP3 z szybkością 128 kb/s. Chociaż artyści mogą przesyłać swoje utwory do Spotify tylko w formatach audio WAV lub FLAC, Spotify przesyła strumieniowo dźwięk o bardzo wysokiej jakości jako HE-AACv2 przy 320 kb/s. Tymczasem ich standardowa opcja jakości dźwięku obsługuje Ogg/Vorbis tak nisko, jak 96 Kb/s. Co ciekawe, istniała duża rozbieżność w ilości danych, których używałem podczas strumieniowego przesyłania bezstratnego dźwięku HiFi z Tidal i Deezer. Obaj twierdzą, że przesyłają strumieniowo FLAC z szybkością 1411 kb/s, więc zakładam, że musi to mieć coś wspólnego z całkowitymi rozmiarami plików utworów, które przesyłałem strumieniowo podczas tych oddzielnych godzin testowania, różnymi poziomami kompresji niektórych utworów, a może nawet wstępnym ładowaniem.

Jak najlepiej wykorzystać streaming HiFi

Aplikacja Deezer na AndroidaBiorąc pod uwagę przesyłanie strumieniowe bezstratnych kawałków danych mobilnych, czy istnieje mądrzejszy sposób na ich wykorzystanie? Chciałem sprawdzić, czy mogę przenosić pobrany wcześniej bezstratny dźwięk ze sobą z domu. Na szczęście wiele aplikacji oferuje opcje pobierania do słuchania w trybie offline, ale lepiej miej nadzieję, że masz trochę przyzwoitej dostępnej przestrzeni dyskowej. Pobrałem album Brain Cycles Radia Moskwa przez Wi-Fi na Tidal jako mistrzowska bezstratna jakość. W przypadku albumu zawierającego 10 utworów przechowywano 305 MB danych użytkownika (sama aplikacja zajmuje tylko 92,38 MB przestrzeni dyskowej). Mógłbym zmieścić nieco ponad 100 takich albumów na moim nieco ograniczonym telefonie 32 GB, gdybym nie miał zainstalowanych innych aplikacji. Ale oczywiście aplikacje, system operacyjny, zdjęcia i inne elementy już zajmują sporo pamięci. Aby przenieść przyzwoitą, bezstratną kolekcję muzyki offline, potrzebujesz co najmniej 64 GB, jeśli nie 128 GB przestrzeni dyskowej. Co ciekawe, kiedy pobrałem ten sam album w jakości HiFi, ponownie wykorzystałem 305 MB miejsca na dysku (Tidal nie ma jakości Master do wszystkiego). Można to porównać do pobrania albumu w zwykłej jakości, który zajmował zaledwie 46,18 MB miejsca. Nowoczesne telefony o pojemności 64 GB lub 128 GB mogą zapisywać setki albumów o jakości CD do słuchania w trybie offline. Kolejnym dużym pytaniem, jakie miałem, było to, czy strumieniowe przesyłanie pojedynczego utworu w trybie bezstratnym zwiększyłoby wykorzystanie danych. Aby to przetestować, zapętliłem Over and Over and Over autorstwa Jake’a White’a. Po pierwszej rozgrywce zużyłem ogromne 50 MB danych. Zagrałem ponownie i najwyraźniej zużyłem 100 MB. Później zdałem sobie sprawę, że w tle leciał teledysk. To wyjaśniało ogromny zrzut danych! Jeszcze więcej danych w błocie, wróciłem, by odtworzyć piosenkę bez wideo, zapętlając Still Into You Paramore. Zacząłem używać 27 MB danych podczas mojej pierwszej rozgrywki. Pod koniec mojego drugiego strumienia nadal używałem tylko 27 MB. Zapętliłem to po raz trzeci i miałem dokładnie ten sam wynik. To dobra wiadomość, jeśli lubisz słuchać swoich ulubionych utworów w kółko. Wygląda na to, że Tidal i prawdopodobnie inne aplikacje do przesyłania strumieniowego z powodzeniem przechowują utwory w pamięci podręcznej, aby zaoszczędzić na zużyciu danych. Będziesz po prostu chciał się upewnić, że w tle nie jest odtwarzany teledysk!

Czy strumieniowanie bezstratne jest tego warte?

Wykorzystanie danych mobilnychRobert Triggs / Android Authority Niestety, odpowiedź na to pytanie jest dość subiektywna. Po pierwsze, jeśli chodzi o wykorzystanie danych, bezstratne przesyłanie strumieniowe to głodny luksus. W ciągu zaledwie trzech godzin bezstratnego odtwarzania zużyłem prawie 1,6 GB z mojego miesięcznego limitu 15 GB danych. W takim tempie mógłbym odtwarzać nieco ponad 28 godzin muzyki miesięcznie. To może wydawać się dużo, ale z pewnością byłoby znacznie mniej niż w połączeniu z danymi używanymi przez inne aplikacje. Bezstratne przesyłanie strumieniowe to świetna opcja, jeśli masz umowę mobilną z nieograniczonym limitem danych. Jednak dla innych z ograniczonymi taryfami może to być zbyt duży wydatek. Istnieją jednak alternatywy — możesz pobrać wysokiej jakości bezstratny dźwięk przez Wi-Fi w domu. Upewnij się tylko, że masz dostępne odpowiednie miejsce do przechowywania. Aby w pełni wykorzystać bezstratny dźwięk, potrzebujesz także świetnych słuchawek, zdrowego limitu danych i dużej ilości pamięci offline. Chcesz również upewnić się, że posiadasz świetną parę słuchawek, aby naprawdę skorzystać z bezstratnego przesyłania strumieniowego. Warto pamiętać, że skompresowane formaty audio w większości odrzucają dane, których ludzkie ucho tak naprawdę nie jest w stanie usłyszeć. To, czy będziesz w stanie usłyszeć te niuanse, zależy od tego, czy urządzenie, z którego słuchasz, jest wystarczająco dobre, aby je odtworzyć, oraz od rodzaju środowiska, w którym słuchasz. Warto również wspomnieć, że jeśli jesteś w większości, którzy słuchają teraz przez Bluetooth, większość kodeków nie jest bezstratna i dlatego obniży jakość bezstratnego strumienia. Qualcomm aptX HD i Sony LDAC to popularne, wysokiej jakości wybory. Jednak prawdziwie bezstratny bezprzewodowy dźwięk będzie opcją w niedalekiej przyszłości dzięki kodekowi Qualcomm aptX Lossless Bluetooth. Chociaż jest obecnie obsługiwany tylko przez niewydany NuraTrue Pro, pozwoli użytkownikom odbierać dźwięk w jakości CD (16-bit, 44,1 kHz) przez Bluetooth. Jeśli więcej marek słuchawek dołączy do tego trendu, bezstratne przesyłanie strumieniowe stanie się normą. Jednak z własnego doświadczenia i na łasce mojego limitu danych będę przesyłać strumieniowo bezstratnie przez Wi-Fi tylko przez przewidywalny czas przyszły. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android