Aparaty w smartfonach: tak powstają świetne zdjęcia telefonem komórkowym

Aparaty w smartfonach: tak powstają świetne zdjęcia telefonem komórkowym

Jeśli spojrzycie na zdjęcia zrobione smartfonami, zauważycie, jak bardzo poprawiły się aparaty na przestrzeni ostatnich kilku lat. Oprócz ulepszeń oprogramowania pomógł w szczególności jeden trend: więcej obiektywów z tyłu urządzenia. Podsumowaliśmy dla Ciebie, dlaczego aparaty w smartfonach stały się o wiele lepsze.

Aparaty do smartfonów istnieje od zawsze. Ale zdjęcia z aparatów telefonów komórkowych nie zawsze były gwarancją jakości. To, że ta sytuacja się zmieniła, wynika głównie z dwóch rzeczy: ulepszeń w oprogramowaniu aparatu i lepszych sensorów aparatu. A najlepiej kilka z nich.

Lepsze aparaty w smartfonach: więcej czujników to jeden z powodów

W przypadku Huawei P9 (2016) po raz pierwszy zastosowano podwójny aparat do robienia lepszych zdjęć. Oprócz czujnika koloru, P9 ma czujnik monochromatyczny. Ze względu na brak filtra kolorów można zarejestrować i obliczyć znacznie więcej informacji o jasności na kolorowym obrazie. Zmniejsza to szum obrazu.
O tym, że jakość zdjęć nie rośnie wraz z liczbą obiektywów, świadczą także testy, które poświadczają raczej przeciętne odwzorowanie kolorów przez urządzenie.

O ile smartfony poprawiły fotografię cyfrową? W naszym porównaniu porównujemy ze sobą 20 lat postępu technicznego:

Lepszy zoom w smartfonie: teleobiektyw

Funkcja zoomu w szczególności korzysta z dedykowanego teleobiektywu. Przed czujnikiem aparatu znajduje się kilka soczewek, które powiększają wpadające światło. Przez to zoom optyczny zoom zdjęcia są możliwe w wyższej jakości niż w przypadku czystej zoom cyfrowy to jest możliwe.

o godz Zoom hybrydowy informacje o obrazie z teleobiektywu są przeskalowane przy użyciu sztucznej inteligencji. Może dobrze wyglądać, ale nie musi.
Wraz z Galaxy S20 Ultra 5G Samsung po raz pierwszy wprowadził hybrydowy zoom ze 100-krotnym powiększeniem. Nawet trzy lata później z Galaxy S23 Ultra lub Honor Magic 5 Pro nadal postrzegamy 100-krotny zoom bardziej jako chwyt marketingowy niż funkcję, którą można naprawdę wykorzystać w życiu codziennym.

Aparaty w smartfonach z obiektywem szerokokątnym nadają się do ujęć krajobrazowych. Tutaj światło jest „zakrzywiane” przez obiektyw w taki sposób, że można sfotografować większy obszar.

Więcej megapikseli nie oznacza automatycznie lepszej jakości

W ostatnich latach została przełamana nowa bariera dźwięku: niektóre aparaty w smartfonach – na przykład w Motorola Edge 30 Ultra – mają czujniki aparatu o rozdzielczości 200 megapikseli. Co to oznacza dla jakości zdjęć? Na początku bardzo mało. Zdjęcia korzystają tutaj przede wszystkim z „Sortowanie pikseli„. W ten sposób kilka pikseli obrazu na czujniku jest łączonych w jeden piksel na zdjęciu, obrazy z aparatu 200 MP mogą nadal mieć rozmiar 12,5 MP. Ta metoda może być stosowana w szczególności do redukcji szumów obrazu. W rezultacie zdjęcia wykonane w niższych rozdzielczościach mogą łatwo nadążyć na przykład za Pixelem 7 Pro.

Więcej na ten temat:

9 wskazówek: Jak robić lepsze zdjęcia na śniegu za pomocą smartfona Fotografia iPhone’a: ​​10 wskazówek, jak robić lepsze zdjęcia

Ale: Oprogramowanie tworzy obraz

Równie ważne jak obiektywy i czujniki aparatu jest oprogramowanie aparatu na smartfonie, bo im więcej informacji, tym więcej trzeba „dodać”.

Oprogramowanie może obliczyć kilka zdjęć zrobionych jedno po drugim, aby zredukować szumy. Uczenie maszynowe pomaga również bezpośrednio rozpoznawać obiekty, później ograniczać ruchy i automatycznie stosować odpowiednie ustawienia, takie jak balans bieli, do zdjęć.

Ponadto aparaty w smartfonach mogą wykorzystywać informacje z wielu obiektywów o różnych ogniskowych, aby symulować efekt bokeh.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android