Alarm SOS firmy Apple przez satelitę: jak to działa?

Alarm SOS firmy Apple przez satelitę: jak to działa?

Dzięki serii iPhone 14 możesz teraz kontaktować się ze służbami ratunkowymi praktycznie z każdego miejsca — nawet przy braku sygnału komórkowego. Dzieje się tak dzięki nowej funkcji o nazwie Emergency SOS przez satelitę. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje specjalne anteny do komunikacji z satelitami w kosmosie zamiast wież komórkowych na ziemi. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tej funkcji i jej działaniu.

Jak działa Emergency SOS przez satelitę?

Apple Event 2022 iphone 14 satelita 5T-Mobile ogłosił niedawno własną opcję łączności telefon-satelita, która działa z prawie każdym telefonem, ale Apple ma inne podejście. Seria iPhone 14 jest dostarczana ze specjalnym sprzętem zdolnym do komunikacji z satelitami na niebie. Apple nawiązał współpracę z Globalstar, który ma konstelację 48 satelitów o niskiej orbicie w kosmosie. Chociaż te satelity prawdopodobnie już obejmują znaczną część populacji Ziemi, funkcja będzie początkowo dostępna tylko w USA i Kanadzie. Może to wynikać z ograniczeń regulacyjnych w innych częściach świata. Jednak nawet w Ameryce Północnej Apple ostrzega, że ​​funkcja będzie działać tylko do określonej szerokości geograficznej. Innymi słowy, możesz nie być w stanie z niego korzystać w północnych prowincjach Kanady i na Alasce. Funkcja awaryjnego SOS przez satelitę firmy Apple opiera się na nowym systemie antenowym dołączonym do iPhone’a 14. Ze względu na swoją wysokość satelity mogą pokryć większy obszar niż typowa wieża naziemna. Jednak dzieje się to kosztem siły sygnału, szybkości i opóźnień. Apple twierdzi, że musiało opracować unikalny algorytm kompresji dla Emergency SOS przez satelitę, który zmniejsza wiadomości tekstowe do jednej trzeciej ich pierwotnego rozmiaru. Nawet wtedy przesłanie wiadomości może zająć kilka sekund. Z przeszkodami nad głową, które mogą wzrosnąć do minuty lub dłużej. Oznacza to, że nie możesz używać Emergency SOS pod ziemią, w pomieszczeniach ani w miejscach, w których nie widać nieba.

Jak uzyskać dostęp do Emergency SOS na iPhonie?

Apple iPhone łączność satelitarna 911Apple wie, że nawiązanie połączenia z satelitami krążącymi setki mil nad tobą nie jest łatwe. W tym celu iPhone ma specjalny interfejs, który pomaga ustawić urządzenie we właściwy sposób, aby mogło połączyć się z satelitą napowietrznym. Wygląda to bardzo podobnie do ekranu śledzenia Find My dla AirTags. Aby uzyskać dostęp do awaryjnego SOS przez satelitę, wystarczy wybrać numer 911 w normalny sposób. Jak pokazano powyżej, iPhone zasugeruje korzystanie z łączności satelitarnej tylko wtedy, gdy nie masz żadnego innego połączenia. Alternatywnie możesz nacisnąć i przytrzymać boczny przycisk i jeden z przycisków głośności, aby przejść do tego ekranu. IPhone ma nowy interfejs, który pomaga ustawić urządzenie w celu połączenia z satelitą napowietrznym. Ponieważ wysłanie każdej wiadomości może zająć nawet minutę, Apple załaduje ważne informacje, takie jak Twoja lokalizacja, wysokość i dowód medyczny. Interfejs zada również szereg pytań, aby określić, jakiego rodzaju służby ratunkowej potrzebujesz. Gdy połączysz się z satelitą i wyślesz wiadomość SOS, usługa Apple przekaże tekst do najbliższej służby ratunkowej na ziemi. Stamtąd będzie traktowane jak każde inne połączenie alarmowe. Jeśli jednak służby ratunkowe w Twojej okolicy nie akceptują wiadomości tekstowych, Apple ma również usługę przekaźnika naziemnego, która zadzwoni do nich w Twoim imieniu.

Ile kosztuje łączność satelitarna w iPhonie?

Nie będziesz musiał się martwić o dodatkowe opłaty podczas korzystania z łączności satelitarnej na iPhonie, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Dzieje się tak, ponieważ funkcja Emergency SOS działa niezależnie od operatora. Przez pierwsze dwa lata nie będziesz musiał płacić ani grosza za Emergency SOS na iPhonie 14. Jednak firma Apple nie ujawniła, ile będzie kosztować usługa po że. Patrząc jednak na konkurentów, takich jak Garmin, usługa może kosztować nawet 15 USD miesięcznie. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android