Zmiana klimatu może spowodować, że torfowiska Kongo uwolnią miliardy ton węgla

Zmiana klimatu może spowodować, że torfowiska Kongo uwolnią miliardy ton węgla

Nowe badania opublikowane dzisiaj w Nature (środa, 2 listopada) pokazują, że największe na świecie tropikalne torfowiska przekształciły się z głównego magazynu węgla w źródło szkodliwych emisji dwutlenku węgla w wyniku zmian klimatycznych tysiące lat temu.

Mniej więcej w czasie, gdy zbudowano Stonehenge, 5000 lat temu, klimat środkowego Konga zaczął wysychać, co doprowadziło do emisji dwutlenku węgla przez torfowiska. Torfowiska przestały uwalniać węgiel i powróciły do ​​usuwania węgla z atmosfery, gdy klimat ponownie stał się bardziej wilgotny w ciągu ostatnich 2000 lat, zgodnie z dużym międzynarodowym badaniem koordynowanym przez Uniwersytet w Leeds.

Naukowcy biorący udział w badaniu ostrzegają, że jeśli współczesne globalne ogrzewanie spowoduje susze w regionie Konga, historia może się powtórzyć, niebezpiecznie przyspieszając zmiany klimatyczne.

Gdyby tak się stało, z torfowisk do atmosfery mogłoby zostać uwolnionych do 30 miliardów ton węgla w postaci dwutlenku węgla, silnego gazu cieplarnianego. Odpowiada to globalnym emisjom ze spalania paliw kopalnych w okresie trzech lat.

Profesor Simon Lewis z University of Leeds i University College London, starszy autor badania, powiedział: „Nasze badanie przynosi brutalne ostrzeżenie z przeszłości. Jeśli torfowiska wyschną powyżej pewnego progu, uwolnią kolosalne ilości węgla do atmosferę, dalsze przyspieszenie zmian klimatu.

„Istnieją pewne dowody na to, że w dorzeczu Konga okresy suche się wydłużają, ale nie jest jasne, czy będą się one utrzymywać. Jednak dowody z naszych badań pokazują, że w przeszłości istniały bardziej suche warunki i spowodowały załamanie się torfowisk jako magazynu węgiel.

„To ważne przesłanie dla światowych przywódców zgromadzonych na rozmowach klimatycznych COP27 w przyszłym tygodniu. Jeśli emisje gazów cieplarnianych sprawią, że torfowiska środkowego Konga staną się zbyt suche, to torfowiska przyczynią się do kryzysu klimatycznego, a nie nas chronią”.

Ostrzeżenia z przeszłości

Torfowiska Kongo w środkowej Afryce to największy na świecie kompleks tropikalnych torfowisk, zajmujący powierzchnię 16,7 mln hektarów, większą niż Anglia i Walia razem wzięte.

Naukowcy kongijscy i europejscy pobrali próbki torfu spod odległych lasów bagiennych środkowego Konga. Analizując szczątki roślin, naukowcy byli w stanie stworzyć zapis roślinności i opadów deszczu w centralnym basenie Konga w ciągu ostatnich 17500 lat, kiedy zaczął tworzyć się torf.

Woski z liści roślin zachowanych w torfie posłużyły do ​​obliczenia poziomu opadów w okresie życia rośliny.

Odkrycia — hydroklimatyczna wrażliwość węgla torfowego w środkowym dorzeczu Konga — dają obraz bardziej suchego klimatu rozwijającego się w środkowej Afryce, który rozpoczął się około 5000 lat temu.

W najintensywniejszym okresie suszy opady zmniejszały się o co najmniej 800 mm rocznie. Spowodowało to opadnięcie zwierciadła wody na torfowiskach Konga, wystawiając starsze warstwy torfu na działanie powietrza, powodując utlenianie i uwalnianie dwutlenku węgla.

Odstęp duchów w zapisie torfu

Między 7500 a 2000 lat temu warstwy torfu albo uległy rozkładowi, albo nigdy się nie nagromadziły. Naukowcy opisali to jako „przedział ducha”. Ten sam odstęp między duchami został znaleziony w próbkach torfu z setek kilometrów dalej w Demokratycznej Republice Konga (DRK), co wskazuje, że miało to miejsce w całym regionie torfowiskowym.

Dr Yannick Garcin, z Narodowego Instytutu Badawczego ds. Zrównoważonego Rozwoju Francji i główny autor badania, powiedział: „Próbki torfu pokazują nam, że był okres około 5000 lat, kiedy prawie nie nagromadziło się torfu, mniej niż 0,1 mm na rok.

„Próbki ujawniają również, jak wyglądały opady deszczu i roślinność, gdy formował się torf. Razem dają obraz suszącego klimatu, który stopniowo wysychał aż do około 2000 lat temu.

„Ta susza doprowadziła do ogromnej utraty torfu, co najmniej 2 metry. Susza przekształciła torfowisko w ogromne źródło węgla, gdy torf się rozkładał. Ten rozkład zatrzymał się dopiero, gdy susza przestała, umożliwiając ponowne gromadzenie się torfu”.

Torfowiska są „podatne”

Naukowcy ostrzegają, że chociaż torfowiska są obecnie w dużej mierze nienaruszone i zarządzane w sposób zrównoważony przez miejscową ludność, są one narażone.

Oprócz zagrożenia wysychaniem torfowisk w wyniku zmiany klimatu, region podlega dodatkowej presji, która może spowodować szkody dla delikatnego ekosystemu torfowisk, od osuszania torfowisk na potrzeby rolnictwa na skalę przemysłową, pozyskiwania drewna i wydobycia ropy naftowej.

Profesor Corneille Ewango z Uniwersytetu Kisangani w Demokratycznej Republice Konga, który kierował ekspedycjami mającymi na celu zebranie próbek torfu z DRK, powiedział: „To kolejne zdumiewające odkrycie dotyczące torfowisk. Są one bardziej wrażliwe niż sądziliśmy. i każdy musi odegrać swoją rolę w ich ochronie.

„Kraje zanieczyszczające muszą szybko obniżyć emisje dwutlenku węgla, aby ograniczyć możliwość suszy, która wypchnie torfowiska poza punkt krytyczny. DRK będzie również musiała wzmocnić ochronę torfowisk. Ziemia.”

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science