Zmiana klimatu zmieni ekosystemy morskie w nieoczekiwany sposób

Zmiana klimatu zmieni ekosystemy morskie w nieoczekiwany sposób

Ocieplenie oceanów spowodowane zmianami klimatu będzie oznaczać mniej produktywnych gatunków ryb do połowu w przyszłości, zgodnie z nowym badaniem Rutgers, które wykazało, że wysokie temperatury, interakcje drapieżników z ofiarami uniemożliwią gatunkom nadążanie za warunkami, w których mogłyby się rozwijać.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B, przedstawia mieszany obraz zdrowia oceanów. W miarę ocieplania się klimatu duże gatunki i ważne z handlowego punktu widzenia łowiska nie tylko przesuną się poza swoje historyczne zasięgi, ale prawdopodobnie nie będą tak liczne nawet w nowych obszarach geograficznych. Na przykład rybak zajmujący się połowem dorsza na Atlantyku może nadal znajdować ryby za 200 lat, ale w znacznie mniejszej liczbie.

„Z perspektywy łowisk sugeruje to, że chociaż gatunki, które łowimy dzisiaj, będą tam jutro, nie będzie ich tam w tej samej obfitości. W takim kontekście przełowienie staje się łatwiejsze, ponieważ tempo wzrostu populacji jest niskie” – mówi badanie. współautor Malin Pinsky, profesor nadzwyczajny na Wydziale Ekologii, Ewolucji i Zasobów Naturalnych Rutgersa. „Ocieplenie połączone z dynamiką sieci pokarmowej będzie jak umieszczenie morskiej bioróżnorodności w blenderze”.

Wcześniejsze badania dotyczące przesuwania się zasięgów siedlisk koncentrowały się na bezpośrednim wpływie zmiany klimatu na poszczególne gatunki. Chociaż te „pojedyncze” prognozy dotyczące gatunków dają wgląd w skład społeczności oceanicznych w ocieplającym się świecie, w dużej mierze nie uwzględniają one wpływu interakcji z siecią pokarmową na tempo zmian.

W nowym badaniu przyjrzano się interakcjom troficznym – procesowi odżywiania się jednego gatunku kosztem innego – oraz innym dynamikom sieci pokarmowej, aby określić, w jaki sposób zmiana klimatu wpływa na zasięgi gatunków.

Korzystając z wyrafinowanych modeli komputerowych, naukowcy ustalili, że interakcje drapieżnik-ofiara powodują, że wiele gatunków, zwłaszcza dużych drapieżników, zmienia zasięgi wolniej niż klimat.

„Model sugeruje, że w ciągu najbliższych 200 lat ocieplenia gatunki będą się nieustannie przetasowywać i zmieniać swoje zasięgi” – powiedział główny autor EW Tekwa, były podoktorat z Rutgers w dziedzinie ekologii, ewolucji i zasobów naturalnych, obecnie na Uniwersytecie Uniwersytet British Columbia. „Nawet po 200 latach gatunki marines nadal będą pozostawać w tyle za zmianami temperatury, a dotyczy to szczególnie tych, którzy znajdują się na szczycie sieci pokarmowej”.

Wraz z ocieplaniem się klimatu miliony gatunków przesuwają się w kierunku biegunów, dokonując dramatycznej reorganizacji życia na Ziemi. Jednak nasze zrozumienie tej dynamiki w dużej mierze zignorowało kluczową cechę życia – zwierzęta i inne organizmy muszą jeść. Naukowcy wypełnili tę lukę w wiedzy, badając, w jaki sposób podstawowa potrzeba pożywienia wpływa na ruchy gatunków.

Naukowcy opracowali „jednoznaczny przestrzennie model sieci pokarmowej”, który obejmował parametry, takie jak metabolizm, rozmiar ciała i optymalne zakresy temperatur. Uwzględniając zmiany klimatyczne, ich model ujawnił, że dynamiczne interakcje troficzne utrudniają gatunkom szybkie reagowanie na ocieplenie temperatury. Odkryli również, że drapieżniki o większych ciałach pozostają dłużej niż mniejsze ofiary w siedliskach historycznych, częściowo z powodu pojawienia się nowych źródeł pożywienia na ich obszarach przed ociepleniem.

„Ta dynamika będzie nie tylko w jednym miejscu, ale na całym świecie” – powiedział Pinsky. „To nie wróży dobrze życiu morskiemu i nie jest to efekt szeroko rozpoznany”.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Uniwersytet w Rutgers. Oryginał napisany przez Grega Bruno. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science