Nie martw się przy zakupie e-samochodu: nie pozwól, aby te 6 mitów o bateriach Cię powstrzymało

Nie martw się przy zakupie e-samochodu: nie pozwól, aby te 6 mitów o bateriach Cię powstrzymało

Zakup nowego samochodu musi być dobrze przemyślany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy będzie to samochód elektryczny. W trakcie tego procesu potencjalni nabywcy natrafiają na mity, takie jak ryzyko pożaru z baterii elektrycznych. Zebraliśmy dla Ciebie 6 mitów dotyczących baterii i wyjaśniliśmy, co tak naprawdę się za nimi kryje.

Wybór odpowiedniego pojazdu przy zakupie samochodu nie jest łatwy. Wiele wskazuje jednak na to, że kierowcy z e-samochodem dokonują lepszego wyboru. Gdyby nie te mity o samochodach elektrycznych i ich akumulatorach, które wciąż budzą niepewność. zagrożenie pożarowe? Po krótkim czasie bateria jest rozładowana? Sytuacja z akumulatorami do samochodów elektrycznych nie jest tak zła, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Mit nr 1: Po krótkim czasie wszystko, co pozostało z baterii, to odpady elektroniczne

I, Baterie nie trwają wiecznie lubię tak wiele rzeczy. Baterie w samochodach elektrycznych również tracą z czasem pojemność, przez co pojazd traci swój zasięg. Ale fakt jest taki: Nawet jeśli akumulator w e-samochodzie zużyje się po pewnym czasie lub będzie musiał zostać wymieniony z powodu usterki, równowaga środowiskowa pojazdu jeszcze się nie skończyła.

Wręcz przeciwnie, producenci pracują nad złożonymi procesami recyklingu, za pomocą których ponad 90 procent surowców w akumulatorze można ponownie wykorzystać. Ale zanim to nastąpi, po czasie spędzonym w samochodzie, zwykle zaczyna się druga żywotność akumulatora. W użyciu Second Life Akumulatory do samochodów elektrycznych będą nadal używane jako urządzenia magazynujące energię – po prostu już nie w samochodzie, ale zbierane np. jako dodatkowe magazyny dla przemysłu lub do przechowywania nadwyżek z domowej instalacji fotowoltaicznej.

Mit nr 2: Drogie wymiany baterii rujnują przewagę kosztową e-samochodów

Jeśli akumulator zostanie faktycznie zniszczony z własnej winy i żadne ubezpieczenie nie popłaci – tak, to wymiana akumulatora w samochodzie elektrycznym może być finansowo bolesna. Akumulator nadal jest najdroższym elementem. Ale jest to również znane producentom i rozwiązanie jest dostarczane dwukrotnie.

Subskrypcja e-samochodu – zobacz teraz Finn

Po pierwsze, producenci dają hojne gwarancje na pojemność ich akumulatorów. 70 procent pojemności akumulatora po ośmiu latach lub 150 000 przejechanych kilometrów – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej – to standard branżowy. Toyota idzie nawet daleko poza to swoimi samochodami elektrycznymi. Biorąc pod uwagę specyfikacje producenta dotyczące właściwego użytkowania i jeśli jako kierowca postępujesz zgodnie z instrukcjami dotyczącymi ładowania akumulatora, producent samochodu będzie musiał ponieść koszty nowego akumulatora, jeśli dojdzie do najgorszego.

Z drugiej strony akumulatory samochodów elektrycznych są zbudowane w taki sposób, że można naprawić: Jeśli odkryjesz usterkę lub jeśli wydajność spadnie niespodziewanie wcześnie lub gwałtownie, często można temu zaradzić, wymieniając moduł akumulatora, a nie całą baterię. Oczywiście nawet wtedy gwarancja może nadal obowiązywać. Jeśli nie, uciekniesz taniej niż z zupełnie nową baterią.

Mit 3: Baterie EV stanowią duże zagrożenie pożarowe

W zeszłym roku było kilka odwołań, ponieważ e-samochody zapaliły się. Jednak nie można było powiązać ich bezpośrednio z akumulatorem. Eksperci ADAC ogólnie oceniają bezpieczeństwo nowoczesnych samochodów jako wysokie. W przypadku zagrożenia pożarowego, np. po wypadku, rodzaj jazdy nie ma znaczenia. To znaczy: Silniki spalinowe czy samochody elektryczne nie mają żadnego znaczenia, jeśli chodzi o ryzyko pożaru. Nawet jeśli straż pożarna musi działać inaczej, obowiązuje zasada: „Samochody elektryczne palą się inaczej, ale przy wyjeździe nie jest decydujące, czy na pokładzie jest wysokowydajny akumulator, czy 80 litrów paliwa” – wyjaśnił Karl-Heinz. Knorr, wiceprezes Związku Niemieckich Straży Pożarnych (źródło: dpa via Zeit).

Mit nr 4: Każdy, kto przyspiesza w e-samochodzie, natychmiast rozładuje akumulator

Zasięg jest takim problemem: do tej pory przeciętny samochód elektryczny był nawet krótszy niż wiele silników spalinowych. Ale w ostatnich latach został już znacznie zwiększony, a producenci pracują nad nowymi maksymalnymi wartościami. A styl jazdy ma znacznie większy wpływ: Jeżdżąc cały czas na pełnym gazie, nie tylko szybciej rozładowujesz akumulator w samochodzie elektrycznym, ale także zbiornik w silnikach wysokoprężnych i benzynowych. Nowa technologia tego nie zmienia.

Dlatego bateria nie jest rozładowana, jeśli przez kilka minut jedziesz szybciej. Przy okazji: Lepiej też, aby akumulator nie zawsze korzystał z rekuperacji, aby uzyskać większy zasięg. żeglarstwo często przynosi dalsze, nawet przy wyższych średnich prędkościach.

Dlaczego powinieneś przesiąść się na samochód elektryczny lepiej dzisiaj niż jutro:

Mit 5: Zimą zasięg topnieje

W zasadzie jest w tym coś: w końcu zimą w aucie chce się, żeby było ciepło, a ogrzewanie też jest zasilane energią z akumulatora. Ale jak w przypadku szybkiej jazdy, to samo dotyczy tutaj: To nie tylko problem z e-samochodami. Zużycie zimą jest również nieco wyższe w przypadku silników spalinowych. Dodatkowo klimatyzacja potrzebuje prądu w lecie. Nie ma więc gwarancji, że samochód elektryczny będzie lepszym wyborem w cieplejszych miesiącach.

Eksperci radzą, aby nie obliczać pełnego zakresu zgodnie z informacjami producenta. Jednak dzięki kilku wskazówkom może być przyjemniej bez marnowania zbyt dużej ilości baterii: na przykład tak jest skuteczniej utrzymuje ciepło dzięki podgrzewaczowi fotela, niż ogrzewanie całego wnętrza poprzez wentylację.

Ogólnie jednak temperatury poza strefą komfortu akumulatora mogą występować zarówno latem, jak i zimą. Podczas pracy wynosi około 20 °C, podczas przechowywania może wynosić do 10 °C. Nowoczesne e-samochody wykorzystują oprogramowanie z systemami zarządzania baterią, aby zapewnić, że te obszary są przestrzegane w jak największym stopniu. Kiedy więc zimą temperatura spada, akumulator czasami musi być podgrzany.

Mit nr 6: Długie oczekiwanie na e-samochód

Postoje na ładowanie e-samochodem trwają dłużej niż samo tankowanie. Chociaż szybkie ładowarki i akumulatory stają się coraz wydajniejsze, nic nie zachwieje tej prawdy tak szybko, jak to możliwe: ładowanie trwa dłużej. Ale to również prawda: Przerwa przy szybkiej ładowarce powinna dobrze zrobić wielu kierowcom, nie jest to strata czasu. Ponadto stałe szybkie ładowanie może szybciej zużywać baterię.

Jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla siebie i swojego e-samochodu, po drodze ciesz się przerwą na ładowanie – a jeśli nie jest ważne, aby wkrótce kontynuować jazdę, ładuj w domowej ładowarce ściennej lub publicznej stacji ładującej o mniejszej mocy . Twoja bateria Ci podziękuje.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech