Skąd wiedzą, czego chcę?
Kto tego nie wie? Szukasz szykownej kurtki zimowej w sklepie internetowym, ale rezygnujesz z jej zakupu i gdy będziesz dalej surfować, artykuł nagle pojawia się w reklamie. Wiele osób wciąż zastanawia się nad tego typu reklamą. Ale kiedy przyjrzymy się, jak powstają te reklamy, zdziwienie znika i rośnie niezrozumienie tego, co jest już dziś technicznie możliwe i wykonalne. Wyjaśniamy, jak działa spersonalizowana reklama i jak możesz się przed nią uchronić.
Wyjaśniono ważne pytania!
Jak działa spersonalizowana reklama?
Za pomocą śladów pozostawionych podczas surfowania po Internecie (pliki cookie), a także identyfikacji przeglądarki i urządzenia, zachowanie użytkownika podczas surfowania jest analizowane w celu wyświetlania reklam jak najbardziej spersonalizowanych i odpowiadających osobistym zainteresowaniom. Dzięki temu na dowolnej stronie internetowej, w aplikacji i na Facebooku zobaczysz produkty, których wcześniej szukałeś w różnych sklepach internetowych. Takie szpiegostwo online jest często określane jako „śledzenie reklam”, które w ostatnich latach stało się wysoce dochodową dziedziną działalności. Firmy internetowe płacą ogromne sumy pieniędzy, aby zdobyć takie rekordy danych i oferować potencjalnym klientom produkty i usługi, które są jak najbardziej spersonalizowane. W tym celu firmy sięgają po sieci reklamowe, takie jak Facebook Ads czy Google Ads, które ze względu na swoją podstawową funkcję posiadają już wiele danych osobowych użytkowników. Małe komponenty kodu, znane również jako trackery w żargonie technicznym, gromadzą dane o danym użytkowniku na wielu różnych stronach internetowych, na przykład gdy ktoś przeszukuje sklep internetowy w poszukiwaniu określonych butów. Jeśli inne strony internetowe korzystają również z odpowiedniej sieci reklamowej, ostatecznie tworzony jest odsyłacz, a buty pojawiają się jako reklama. Możesz na przykład użyć casinovergleich.eu, aby szybko i łatwo zapełnić swój portfel, gdy jesteś poza domem.
Jak mogę się przed tym uchronić?
Masz możliwość dezaktywacji spersonalizowanej reklamy na wielu różnych stronach internetowych. Istnieje możliwość wyłączenia spersonalizowanej reklamy bezpośrednio w ustawieniach Google i Facebook. Może jednak również pomóc w usunięciu plików cookie używanej na bieżąco przeglądarki internetowej. A ponieważ większość przeglądarek oferuje również tryb incognito, zdecydowanie zalecamy korzystanie z niego. Dzięki temu możliwe jest anonimowe surfowanie po Internecie bez pozostawiania śladów. O tym, że z danymi osobowymi należy ogólnie obchodzić się ostrożnie, nie trzeba wspominać osobno.
Jak to działa? Spersonalizowane reklamy pojawiły się po raz pierwszy w Androidmag .