Zbuduj własną elektrownię balkonową: potrzebujesz tego

Zbuduj własną elektrownię balkonową: potrzebujesz tego

Elektrownie balkonowe są obecnie bardzo popularne, ponieważ można łatwo zaoszczędzić pieniądze, produkując własny prąd. W przeciwieństwie do dużej instalacji fotowoltaicznej na dachu, można samodzielnie podłączyć mini instalację fotowoltaiczną. Jeśli chcesz, możesz również samodzielnie złożyć elektrownię balkonową. Powiem ci teraz, czego potrzebujesz i czy warto.

Ceny elektrowni balkonowych w ostatnich tygodniach znacznie spadły. Teraz płacisz tylko od 550 do 600 euro za kompletny zestaw z dwoma ogniwami słonecznymi, falownikiem i kablem. Są to jednak gotowe pakiety, w których nie można wybrać modułów fotowoltaicznych i falownika. To samo dotyczy długości kabla, która zwykle wynosi 5 metrów. Jeśli chcesz więcej indywidualności, możesz złóż zestaw samodzielnie.

ogniwa słoneczne

Kiedy świeci słońce, moja elektrownia balkonowa wytwarza dużo energii. (Źródło obrazu: GIGA)

Dobrą rzeczą w elektrowni balkonowej jest to, że wykorzystuje zwykłe moduły słoneczne, które są również instalowane na dachu. Więc jest jeden Ogromny wybór rozmiarów, poziomów mocy, producentów i kolorów. Kompletne czarne są zwykle nieco droższe niż modele niebieskie. Obecnie radzę wziąć dwa moduły słoneczne, które razem osiągają ponad 800 watów. Jesteś więc już przygotowany na przyszłość i wystarczy wymienić falownik 600-watowy na falownik 800-watowy, gdy obowiązują nowe zasady.

Można je kupić różne ogniwa słoneczne w serwisie eBay (popatrz na eBayu). Sprzedawcy energii słonecznej oferują tam swoje moduły. Wybór jest ogromny. Zdecydowanie należy zwrócić uwagę na koszty wysyłki, ponieważ moduły fotowoltaiczne są dość duże, a dostawa przez spedytora może sporo kosztować.

falownik

Falownik steruje całą elektrownią balkonową. (Źródło obrazu: GIGA)

Oprócz ogniw słonecznych potrzebny jest falownik. Istnieją różne modele, które obecnie nie mogą przekraczać mocy wyjściowej 600 watów.

W moim przypadku to ten Hoymiles HM-600, który też mogę w zasadzie polecić (patrz eBay). Po prawie dwóch latach działa już bez żadnych problemów. Brakuje tylko Wi-Fi i aplikacji do oceny danych. Używam gniazda WLAN firmy AVM razem z Fritzbox. Ale są też znacznie tańsze rozwiązania.

Inteligentne gniazdo zewnętrzne WLAN, licznik kosztów energii, aplikacja, IP44

Inteligentne gniazdo zewnętrzne WLAN, licznik kosztów energii, aplikacja, IP44

Teraz cena może być wyższa. Cena z dnia 3.09.2023 20:48

To też mogę polecić Mówi SUN600, który jest wyposażony w WiFi i aplikację. Możesz przeczytać bezpośrednio na swoim telefonie komórkowym, co robi elektrownia balkonowa i wszystko przeanalizować. (popatrz na eBayu).

długość kabla

Elektrownię balkonową można w zasadzie zamontować w dowolnym miejscu – nawet w szopie ogrodowej. (Źródło obrazu: GIGA)

Elektrownia balkonowa musi niekoniecznie należy montować na poręczy balkonu. Podłączyłem mój mini układ słoneczny do wiaty garażowej. Potem budowałem elektrownie balkonowe na altankach ogrodowych lub na płocie ogrodowym. Wszędzie tam, gdzie świeci słońce i jest miejsce, taki system można zainstalować. Należy odpowiednio określić długość kabla. Zwykle wystarczy 5 metrów. Jeśli jednak gniazdko jest daleko, należy kupić dłuższy kabel, ponieważ przedłużacz nie jest dozwolony. Wtyczka BC01 jest podłączona do falownika i gniazda Schuko (patrz eBay).

materiał montażowy

Sam zbudowałem wspornik do mojej elektrowni balkonowej. (Źródło obrazu: GIGA)

W zależności od tego, gdzie chcesz używać swojego mini układu słonecznego, potrzebujesz inny materiał mocowania. Możesz samodzielnie zbudować taki wspornik z profili metalowych lub skorzystać z gotowych rozwiązań. Ale musisz upewnić się, że konstrukcja jest bezpieczna. Taki moduł fotowoltaiczny waży 20 kg i nie może spaść (patrz eBay).

Zaletą kompletnego zestawu

Dzięki kompletnemu zestawowi otrzymujesz kompletną elektrownię balkonową z jednego źródła. (Źródło obrazu: VENDOMNIA)

Możesz zbudować własną elektrownię balkonową zgodnie ze swoimi potrzebami. Może to być opłacalne, jeśli chcesz mieć określone komponenty. Pod względem ceny ale powinien już być już nie ma wielkiej różnicy rządzić kompletem. Ceny spadły tak bardzo, że trzeba zapłacić tylko 550 euro. Ponadto otrzymujesz wszystko z jednego źródła i dlatego masz tylko jedną osobę kontaktową, jeśli coś się zepsuje.

Jeśli chcesz skorzystać z promocji na swoją elektrownię balkonową, powinieneś również dowiedzieć się, czy dotyczy to tylko kompletnych zestawów. Są różne przepisy.

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech